İnsana Dair - Yalçın Güzelhan

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İnsana Dair - Yalçın Güzelhan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yalçın Güzelhan İnsana Dair kitap tanıtımı - kitap özeti


  Kitabın künyesi
  İnsana Dair

  Yalçın Güzelhan
  · Sinemis Yayınları
  · Basım Tarihi : 04 - 2010
  · ISBN : 9789758759873
  · Sayfa Sayısı : 218
  · Etiket Fiyatı : 15.00 TL


  Kitap hakkında


  Tolstoy'un sözüyle. “Herkes insanlığı, insanları değiştirmeyi düşünür. Ama kendisini değiştirmeyi düşünmez” Yazarımız, TAKİYYE, diyor. Sonra da eğitimden, bilimden yola çıkarak, o sözcüğü şöyle tanımlıyor: “Ateşe dokunan bir elin hızla geri çekilmesi “ Daha da öteye gidiyor. Tanısını koyuyor: “Nevrotik bir siyaset biçimi “ Sıra “reçete “ yazmaya geliyor. “Akıl tutulması “ geçirenlere de dokunuyor. Akıl tutulmasının insanları nerelere götüreceğini, insana neler söyleteceğini, insana ne gibi şeyler yapılacağını anlatıyor. Bilimin ışığını yakarak. Dünyanın 8 inci harikası diyebileceğimiz bir söz söylenmişti ya. “Öfke, bir hitabet sanatıdır “ diye. Böylece “8 inci sanat “ da üretilmişti. 7. Sanat, “sinema “dan sonra! Kürsülerin iki yanındaki camlardan geçen yazılar okunuyordu: “Beyin fıtığı “, “ağız ishali “, “travma “ diye. “Ruh ikizi “ diye. “Öfke sanatı “nın üretimi sözler! Yazarımız, dolaylı olarak. Bu üretimlere de değinmiş. Bir Türkmen Atasözü'nün “öz “ü ile. “Testinin içerisinde ne varsa, ağzından o dökülür “ Teksas'dan da bir özdeyiş var.

  Özdeyişin altındaki ıslak imzanın sahibi de ABD'nin eski Başkanı Bush! TİME Dergisine konuşmuş: “Ben tarihçi değilim, ancak TARİH YAPAN ADAMIM “ Yazarımız uzmanlık dalını konuşturmuş, tanıyı da koymuş: “MEGALOMANİK “ Bush'un bu sözünün üzerinden yedi yıl geçmiş. Mürekkebi kurumuş. O söz Türkiye' de yinelenmiş. Ermeni açılımı sırasında, “Hohlaya Hohlaya dağları eritiyoruz. BİZ TARİH YAZMIYORUZ, TARİH YAPIYORUZ “ diye. Eritilen dağ, Ağrı (Avarat) Dağı olsa gerek! “TARİH YAPANLAR “ın imzalarına gelince... “İmza makinesi “ ile atıldığı söyleniyor.

  Parmak izi de aranıyor. Parmak izi OBAMA'nın çıkabilir. Bush'dan Obama'ya. Geçen aylarda Türkiye Cumhuriyetinin Başbakan Yardımcısı, Obama'nın seçim kampanyası sırasında kullandığı Yes We Can (Biz de başarabiliriz) sözünü söyleyen Vali'yi yere göğe sığdıramadı ya. Hem de Türkiye'nin dağından, taşından Atatürk'ün “Ne Mutlu Türküm Diyene “ sözünün silindiği günlerde. O söz yalnız dağlardan, tepelerde değil, dillerden de silinmek istemiyordu.

  Kitap kapağı


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnsana Dair Yalçın Forum Tarih
Akıllı bir varlık olmak insana nasıl yararlar sağlar kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Tutumlu olmak bir insana neler kazandırır? Seviyeli-Ciddi Konular 10 Nisan 2016
Yunus Emre'nin İnsana Bakış Açısı Hakkında Bilgi Biyografi & Otobiyografi 10 Aralık 2013
Namazın İnsana Yararları Nelerdir Dinimizin Direği Namaz 12 Kasım 2013
Para İnsana Dil, Elbise İnsana Yol Öğretir Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 24 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş