İnsan Beyni Nasıl Karar Veriyor ?

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İnsan Beyni Nasıl Karar Veriyor ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnsan Beyni Nasıl Karar Veriyor?

  Beyin seçim yaparken anlık keyif ile uzun vadeli mantıklı karar arasında gidip geliyor. Mantıklı kararı seçebilmek için anlık zevkin bastırılması gerekiyor.
  Bilim insanları, beyinde kişi seçim yaparken devreye giren yeni bölümler keşfetti. Deneyde kişiler iki seçenek arasında seçim yapıyor, bunlardan biri mevcut durumda yararı bilinen bir seçenek, diğeri ise yeni henüz bilinmeyen ve potansiyeli olan bir seçenek. Araştırmaya göre, beyin uzun vadeli seçeneği seçebilmesi için kısa vadeli hazır yarardan vazgeçmesi gerekiyor.

  Araştırmada deneklere kumar makinelerinde şans oyunları oynatıldı. Makinelerin ödül şemaları, her bir seferde değişecek şekilde ayarlandı. Oyun sonunda 14 deneğin 11"i arada sırada farklı makineyi deneyerek, acaba diğerinin daha iyi kazandırıp kazandırmayacağa baktıklarını ifade etti. Denekler, mevcut makinede iyi kazandığını düşündüğünde eldeki makineyi değiştirmiyor, bir başka makineye ancak mevcut makinede az kazandığını düşündüğünde geçiyor.


  Denekler mevcut bir makinede şansını denerken, beyinde alnın hemen arkasındaki mantık işlerini gören bölge aktif hale geliyor. Daha yüksek kazancın peşinden giderken ise, beynin daha derinindeki keyif ve mükafat merkezleri aktif hale geliyor.

  BİRAZ BEKLERSEN MÜKAFAT ARTAR

  Araştırmayı yürüten University College London profesörü Nathaniel Daw, yeni bir seçim yaparken kişinin risklerine karşı getirilerini tarttığını ve bunun mantık merkezi ile mükafat merkezi arasında bir çatışma yarattığını belirtiyor. Dr. Daw"a göre seçim sırasında beyin kendine şu soruyu soruyor; “Şimdi az bir ödülle yetinmek yerine bekleyip, daha yüksek bir ödül almak daha mı iyi?”

  Örneğin, şimdi tek bir kurabiye yemek anlık zevki artırıyor, ancak biraz bekleyip iki kurabiye yemek daha mantıklı. “Dolayısıyla” diyor Dr. Daw, “Beyin, tatlı bir opsiyondan feragat edip, gelecekte daha iyisini kazanma alternatifini seçebiliyor, ancak bunun için anlık keyif içgüdüsünü bastırması gerekiyor.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnsan Beyni Nasıl Forum Tarih
İnsan Beyni - İnsan Beyni Nasıl Çalışır? Genel Sağlık 23 Ağustos 2011
İnsan Beyninin Kısımları Genel Sağlık 22 Aralık 2011
İnsan Beyni Nedir - Beyin Hakkında Bilgi Genel Sağlık 24 Ağustos 2011
İnsan Beyni - İnsan Beyninin Kapasitesi Genel Sağlık 22 Ağustos 2011
İnsan Beyni Hakkında Bilgiler - İnsan Beyni Hakkında İlginç Bilgiler Genel Sağlık 4 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş