İnsanı Cennete Yaklaştıran Ameller Hangileridir

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Dine tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İnsanı Cennete Yaklaştıran Ameller Hangileridir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnsanı Cennete Yaklaştıran Ameller Hangileridir


  cennete yaklaştıran ameller

  "İnsanı Cehennem'den uzaklaştırıp Cennet'e yakınlaştıran ameller hangisidir?" diye soran bir zata Efendimiz'in cevabı da bu mealde olmuştur:

  -Namazını kılan, orucunu tutan, haramlardan kendini koruyan, bir de akrabalarıyla ilgisini kesmeyip sürdüren kimse, Cehennem'den uzaklaşıp Cennet'e yakınlaştıran amelleri işlemiş kimselerden sayılır..

  Demek ki, namaz, oruç gibi önemli dinî görevlerimizin hemen yanında akraba ziyaretleri de yer almaktadır. Akraba ziyaretinin bu öneminden dolayı irşat kitaplarında deniyor ki, akrabasını yürüyerek ziyarete gücü yetenler, adım başına kazanacakları sevabı düşünerek yaya olarak gitmeyi tercih etmeliler. Mümkün değilse vasıtaya binerek gitmeli, uzaklığı bahane etmemeli, mütevazı hediyelerle de olsa akrabalık bağlarını güçlendirmeye gayret göstermeliler. Yerine göre bir telefonla, bir selamla da olsa bu bağlar tazelenmeli, bulundukları meclise rahmetin inmeyeceği vefasız akrabalardan olmadığını bu kadarcık bir ilgi ile de olsa ispatlamalıdır.
  zaman
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnsanı Cennete Yaklaştıran Forum Tarih
Bilgi sahibi olmak insanı taassuptan nasıl kurtarabilir kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017
Bir insanı hayata bağlayan unsurlar nelerdir kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
İbni Sina Hastanesi'ne neden yüzlerce yıl önce yaşamış bir bilim insanının ismi verilmiştir Sorular ve Cevaplar 7 Şubat 2017
İnsanı hayata bağlayan unsurlar kısaca Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş