İngilterede sağlıklı kişilerin tomografi çektirmesi yasaklandı

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İngilterede sağlıklı kişilerin tomografi çektirmesi yasaklandı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İngilterede sağlıklı kişilerin tomografi çektirmesi yasaklandı

  İngiliz Sağlık Bakanlığı, sağlıklı her 50 kişiden birinin radyasyona maruz kalarak kansere yakalandığı gerekçesiyle tomografiyi yasakladı.

  [​IMG]

  İngiltere'de sağlıklı kişilerin vücut tomografisi çektirmesi yasaklandı. Sağlık Bakanlığı'na göre, tomografi esnasında vücudun maruz kaldığı radyasyon, Hiroşima’da atom bombasından kurtulan kişilerdeki kadar.

  İngiliz Sağlık Bakanlığı önceki akşam çok kritik bir karara imza atarak sağlıklı kişilerin vücut tomografisi çektirmesine yasak getirdi. Bu yasağa gidilmesine gerekçe olarak tomografi sırasında yayılan ve vücuda nüfuz eden radyasyon oranının çok yüksek olması gösterildi.

  Tomografi çektirmek geçen yıllarda osteoporoz, kalp rahatsızlığı, damar tıkanıklığı ve diyabet gibi hastalıkları önceden tespit edebildiği için sağlık uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye ediliyordu.

  Sağlıklı bireylerin her beş yılda bir tomografi çektirmesini öneren doktorların bu tavsiyesi üzerine harekete geçen bakanlık, tüm vücudu tarayan tomografinin normal bir röntgenden 400 kat daha fazla radyasyon yaydığını tespit edince yasak kararı aldı.

  Tomografiye sağlıklı giren her 50 hastadan birinin maruz kalınan radyasyon nedeniyle çekim sonrasında kansere yakalandığı belirtildi.

  1 TOMOGRAFİ 442 RÖNTGENE BEDEL
  Yayınlanan raporda sık tomografi çektirenlerin vücutlarındaki birikmiş radyasyon seviyesinin II. Dünya Savaşı’nda Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombalarından kurtulanlarla eş seviyede olduğu belirtildi.
  Sıradan bir röntgen, vücudu görüntülemek için tek bir ışın gönderirken tomografide daha detaylı bir görüntü elde etmek için art arda birçok ışın gönderiliyor.

  2009 sonunda California Üniversitesi’nde görevli Prof. Rebecca Smith-Bindman’ın 1119 kişiyi inceleyerek yürüttüğü araştırmada tek bir tomografinin 442 göğüs röntgenine ve 74 mamografiye (meme röntgeni) eş oranda radyasyon yaydığı ortaya çıkmıştı.

  BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ (BT) NEDİR?
  Bilgisayarlı tomografi x-ışını (röntgen) kullanılarak vücudun incelenen bölgesinin kesitsel görüntüsünü oluşturmaya yönelik radyolojik teşhis yöntemidir. İnceleme sırasında hasta bilgisayarlı tomografi cihazının masasında hareket etmeksizin yatar. Masa manuel ya da uzaktan kumanda ile cihazın ''gantry'' adı verilen açıklığına sokulur. Cihaz bir bilgisayara bağlıdır. X-ışını kaynağı incelenecek hasta etrafında 360 derecelik bir dönüş hareketi gerçekleştirirken ''gantry'' boyunca dizilmiş dedektörler tarafından x-ışını demetinin vücudu geçen kısmı saptanarak elde edilen veriler bir bilgisayar tarafından işlenir.

  MR'IN YAN ETKİSİ YOK
  Uzmanlar tomografideki bu riske karşın MR’ın hiçbir yan etkisi olmadığı konusunda görüş birliğine vardı. MR çekimleri sırasında sadece radyo dalgaları kullanılıyor. Bunlar da insan sağlığına zararsız.

  MR NEDİR?
  Vücudun herhangi bir bölgesinin kesitsel olarak görüntülenmesidir. MR cihazı dev bir mıknatıstan oluşmaktadır. İnceleme sırasında hasta cihaz masasına yatırılmakta ve dev mıknatısın içinde bulunan tünele masa ilerletilmektedir. İnceleme sırasında mutlaka hareketsiz durmanız gerekmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İngilterede sağlıklı kişilerin Forum Tarih
İngilterede Neden Direksiyonlar Sağda, İngilterede Araçların Direksiyonu Niye Sağda Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 7 Ağustos 2011
İngilterede kriz mağdurlarına psikolojik destek Psikoloji 8 Mart 2009
İngiltere 4 büyük bankayı kurtarıyor,Ingiltere Ekonomisinin Son Durumu,Ingilterede Bankalarin Durumu Ekonomi Ve Borsa 12 Ekim 2008
Sağlıklı olmak neden temel insanlık hakkıdır? Sağlık Merkezi 26 Kasım 2016
Sosyal yönden sağlıklı bir insan nasıl olmalıdır kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş