İngilizce Öğrenirken

'İngilizce Dil Bilgisi' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İngilizce Öğrenirken konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İngilizce öğrenirken sınıfta eğlenceli Aktivitelerin yararları - Yabancı dil öğrenirken - İngilizce öğrenmek - eğlenerek ingilizce öğrenmek

  1- Daha derinlemesine ve kontrollü pratikler
  Kişinin, bir gramer kuralını ya da bir kalıbı tam olarak öğrenme yetisine bağlı olarak belli sayılarda tekrar yapılması faydalıdır. Bunu sağlamak için sınıflarda ingilizce öğretmenleri tarafından eğlenceli faliyetlerinin gerçekleştirilmesi ve öğrenme kabiliyetinin geliştirilmesinin sağlanması iyi bir yöntemdir.

  2- Eğlence ve hafıza
  Eğer yabancı dil öğrenimi sırasında öğrendiklerinizden zevk alıyorsanız, bu durum hafızanız üzerinde olumlu bir etki yapacaktır. Bu şekilde öğrendiklerinizi ileriki zamanlarda hatırlamanız da kolay olacaktır.

  3- Sınıf ruhu
  Sınıflarda gerçekleştirilecek eğlenceli aktivitelerle sınıf içerisinde bir kaynaşma meydana gelecektir. Bu kaynaşma kişinin sınıf içerisindeki motivasyonunu arttıracak ve kişiyi elinden gelenin en iyisini yapmaya zorlayacaktır. Sonuçta da ingilizce yetileriniz gelişecektir.

  4- Ortama ısınma
  Bazı zamanlarda, yeni birşeyler öğrenmeden önce beynimizin uyarılmaya ihtiyacı vardır. Bunu sağlamanın en güzel yollarından birisi de oyun gibi eğlenceli aktiviteler yapmaktır.

  5- Beynin farklı yerlerini kullanmak
  Sınıflarda uygulanan yöntemler genellikle hafızaya yönelik öğrenme yöntemleridir; örneğin kelime öğrenimi. Bazen de beynin mantıksal kısmı devreye sokulur; örneğin gramer kurallarıyla yapılan çalışmalar. Eğer beyninizin farklı kısımlarını da harekete geçirebilirseniz, öğreme süreci bir bütünlük içerisinde gerçekleşmiş olacaktır. Örneğin çizim, el göz koordinasyonu ve müzik gibi argümanları kullanmak. Bütün bunların kullanılması, eğlenceli aktivitelerle mümkün olabilir.

  6- Doğal öğrenme yolu
  Bebeklerin dil öğrenme yöntemleri incelendiğinde, dil öğreniminde oyun oynamanın ne kadar faydalı olduğu görülecektir. Bebekler doğal bir şekilde çevreleriyle etkileşim halindedirler ve gördüklerini kopya ederler. Çocuklar, eğlenceye çok zaman ayırırlar ve bu şekilde dili yoğun bir şekilde kullanırlar. Yetişkinler de bu şekilde kendilerine aktiviteler geliştirip öğrenme motivasyonlarını arttırabilir ve dil öğrenimindeki gelişimlerini görebilirler.

  7- Rekabet ve motivasyon
  Bazı nedenlerden ötürü, kişi koşarken, eğer yanında başka birisi varsa daha hızlı koşma eğilimindedir. Yabancı dil öğrenirken de bu geçerlidir. Bulunduğu ortamdan ötürü kişinin oyunlar vasıtasıyla bu özellikleri açığa çıkar ve dili daha etkin, komplex ve doğru kullanmaya çalışır.

  8- Bir çok öğrenci oyunlardan hoşlanır
  Dil öğrenimi sırasında öğrenciler sınıf içerisinde motive olmakta zorlanabilirler. Konsantrasyonlarını sağlamak adına eğlenceki aktivitelerin önemli katkısı vardır.

  9- Çeşitlilik
  Yabancı dil öğreniminde başarılı olabilmek için, çok değişik yöntemler kullanılmalıdır. Eğer eğlenceli oyunlar gibi aktiviteleri boşverirseniz, dinleme, okuma, konuşma ve yazma yetilerinizin geliştirmede büyük zorluklar yaşamanıza yol açarsınız.

  10- Eğlenerek dili hatırlama
  Bazen yabancı dilde öğrendiğiniz bilgileri hatırlamada, öğrendiğiniz bilginin resmini çizmek, onu bir konuşma içerisinde dinlemek ya da konuşma içinde kullanmak en iyi yollardan birisi olabilir. Bu anlamda değişik zamanlarda değişik eğlence aktiviteleri uygulayarak, öğrenilen bilginin kalıcı olması sağlanabilir.

  Kaynak:
  ingilizcem.org
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Nisan 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - İngilizce Öğrenirken Forum Tarih
Whatsapp ingilizce durum mesajları kısa Yabancı Nickler 3 Temmuz 2015
İngilizce tarihler nasıl yazılır İngilizce Dil Bilgisi 30 Haziran 2015
Batman'ın İngilizce Tanıtımı Batman Tanıtımı 2 Ocak 2014
İngilizce köy ve şehir hayatı arasındaki farklar nelerdir? İngilizce Tercümeler 1 Ocak 2014
İngilizce Soru Kelimeleri ile Soru Cümlesi Oluşturma İngilizce Dil Bilgisi 16 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş