İngiliz modacılar Türk markası için yarıştı

'Populer markalar & Moda' forumunda Dine tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İngiliz modacılar Türk markası için yarıştı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İngiltere'de 150 yıllık bir geleneğe sahip olan tasarım okullarından University of the Art London'ın öğrencileri, Türk markası Tween'in koleksiyonunda yer almak için tasarımlarını yarıştırdı


  [​IMG]  Okulun master öğrencilerden beşinin ilgi çekici tasarımları, firmanın 2011 ilkbahar-yaz erkek giyim koleksiyonu için seçildi.

  Londra'da bünyesinde altı akademiyi barındıran ve dünyanın sayılı moda okullarından olan University of the Art London, master öğrencileri için bir proje konusunda Orka Group'a başvurdu. Öneri, Orka Group'un markalarından olan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde de satışa sunulan Tween'in 2011 ilkbahar-yaz erkek koleksiyonunda yer almak üzere değerlendirildi ve ''projenin partneri'' olundu.

  Koleksiyon temasının ''eğlence ve teknolojik tasarımlar'' olarak belirlendiği proje için Londra'da bir değerlendirme yapıldı. Çin, Danimarka, İtalya, İngiltere, ABD, Tayland, Kıbrıs Rum Kesimi, Kore, Romanya ve Türkiye'den 15 master öğrencisi, birbirinden yaratıcı tasarımlar hazırladı.

  Öğrenciler, Tween kreatif direktörü Güneş Güner Işık ve Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu'nun da yer aldığı seçici kurula projelerini tanıttı. Yapılan değerlendirmede, Danimarka'dan Asger Larsen'in file, jarse kırmızı pantolon, ABD'den Nicholas Komor'un düğme yerine mıknatısların kullanıldığı, aynı zamanda üzerindeki kravatın fermuardan çıkarılarak da giyilebildiği gömleği, Çin'den Yan Liang'ın sırt çantası da olabilen fonksiyonel çanta ceketi ve Kore'den Changwook Kang'ın kamujlaj ceketi Tween koleksiyonu için seçildi.

  Ayrıca, Türkiye'den genç tasarımcı Ongun Ülker'in tasarladığı pantolon da seçilen parçalar arasında yer alırken Romanya'dan Dinu Bodiciou'nun tasarladığı turuncu ve pembe renklerdeki ceket-pantolon takım ise ''Koleksiyonu En İyi Yansıtan Tema'' seçilerek özel ödüle değer bulundu.

  NICOLE KIDMAN'DAN WAYNE ROONEY'YE...

  Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, AA muhabirine Londra'daki projelerine ilişkin değerlendirmede bulunurken İngiltere pazarına 2005 yılında girmeye başladıklarını, ilk koleksiyon ve kritiklerin ''sabırlı bir süreci'' gerektirdiğini söyledi.

  İngiltere pazarına çok büyük önem verdikleri için uzun vadeli düşündüklerini belirten Orakçıoğlu, ''Yaşadığımız bazı problemler de oldu. Herşey ilk anda beklediğiniz gibi olmuyor. Londra, dünyada modanın yönetildiği bir yer. Bir markanın pazara kabullenmesi de kolay olmuyor'' dedi.

  Geçen zaman içerisinde İngiltere pazarında önemli yer edindiklerini ve pek çok isim yapmış mağazada Tween'in ürünlerine de yer verildiğini anlatan Orakçıoğlu, Londra'nın dünyanın gözünün üzerinde bulunduğu bir kent olması nedeniyle bu pazarda istedikleri yere gelen markaların dünyanın pek çok yerine daha kolay mal satabildiğini aktardı. Orakçıoğlu, ''Dünyanın bir çok ünlü ismi Londra'da alışveriş yapıyor. Bunların bir çoğu bizden de alışveriş yaptılar. Modanın efsane ismi Valentino, Nicole Kidman ve Beyonce da müşterilerimiz arasında yer alıyor'' diye konuştu.

  İngiltere'nin ''futbolun beşiği'' olduğunu da anımsatan Orakçoğlu, ''Premiere Lig'den 7-8 tane önemli isim müşterilerimizden. Ryan Giggs, Frank Lampart, Wayne Rooney, ürünlerimizi giyen futbolcular. Burada alternatif rock grubu Snow Patrol var, onun da stil danışmanlığını yapıyoruz'' sözleriyle markasının tanınmış müşterilerine ilişkin bilgi verdi.

  ''EĞLENCE VE TEKNOLOJİYİ BİRLEŞTİRDİK''

  Londra'ya çok önemsedikleri bir projeye imza atmak için geldiklerini belirten Orakçıoğlu, Londra'daki bütün tasarım okullarının oluşturduğu projede partner olduklarını söyledi.

  Master öğrencilerinin 2011 koleksiyonu için hazırlandıklarını dile getiren Orakçıoğlu, hazırlanan projelerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

  ''Eğlence ve teknolojiyi birleştiren tasarım temasının olmasını istemiştik. Burada çok fonksiyonel giysilerin olduğunu, bir ceketten gömlek, gömlekten mont, pardesü, bununla birlikte bir sırt çantası olabileceğini insanın düşünmesi çok zor. Ama bunların hepsini birer birer gördük. Bu uygulamaları dünyanın en iyi moda okullarının bir üst kurulu bizimle birlikte seçiyor. Biz burada bir proje partneriyiz. Yani bu tasarım okullarında konuşulmamız, bizi proje partneri olarak seçmeleri çok önemliydi. Önümüzdeki 5-10 yıl içinde şu anda bize tasarım yapan bu öğrencilerin dünya çapında tasarımcılar olacaklarına inanıyorum. Ama ilk projelerini bir Türk markasıyla yaptıklarını hiç unutmayacaklardır.''

  Firma yetkilileri, Londra'da markalarının satıldığı Harvey Nichols, Matches, Four Marketing gibi merkezleri ziyaret ederken marka için ''kapsül koleksiyon'' hazırlayan modacı Omar Kashuara ile de bir araya geldi.

  Ağırlıklı olarak erkek giyimi üzerine çalışılan Tween markasının kadın giyim koleksiyonu da bulunuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İngiliz modacılar Türk Forum Tarih
Whatsapp ingilizce durum mesajları kısa Yabancı Nickler 3 Temmuz 2015
İngilizce tarihler nasıl yazılır İngilizce Dil Bilgisi 30 Haziran 2015
Batman'ın İngilizce Tanıtımı Batman Tanıtımı 2 Ocak 2014
İngilizce köy ve şehir hayatı arasındaki farklar nelerdir? İngilizce Tercümeler 1 Ocak 2014
Yunanlılar Fransızlar İtalyanlar Ermeniler İngilizler Hangi Bölgeleri İşgal Etti Tarihi Bilgiler 27 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş