İnek sütü bebekte alerji yaparmı?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İnek sütü bebekte alerji yaparmı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklerin en çok inek sütüne karşı alerjisi olduğunu açıklandı.


  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Yard. Doç. Dr. Mahir Gülcan, bebeklerin en çok inek sütüne karşı alerjisi olduğunu belirterek “İyi bir araştırma ve tedaviyle besin allerjisi olan bebekler iki yaşından önce yüzde 90-95 oranında düzeliyor” diyor.


  Çocuklarda en çok hangi besinler alerjiye neden olur?
  Bütün besinlerde alerji yapma özelliği vardır. İçinde protein olan her besin alerji yapabilir, ama bazı maddeler daha çok etkili olur. Bunların başında inek sütü gelir. Ardından yumurta akı, kabuklu yemişler, kabuklu deniz ürünleri ve buğday unu da çok alerji yapan besinlerdendir.


  Anne sütü alan bebekte besin alerjisi olur mu?
  Evet, sadece anne sütü alan bebeklerde de besin alerjisi görülebilir. Annenin yediği süt ve süt ürünlerinin alerjiye neden olan protein bölümleri bebeğe geçer.


  Belirtileri nelerdir?
  Alerji en çok cilt, akciğerler ve sindirim sisteminde belirti gösterir. Hırıltı, geçmeyen öksürükler, nefes darlığı, ciltte döküntüler, gaz, , bulantı, ishal, kabızlık ve kanlı kaka gibi belirtiler gösterir.


  Tanı nasıl konuyor?
  Tanı için ciltte testi ve kanda alerji testleri yapıyoruz. Sadece solunum ve cilt belirtileri olan hastalar çocuk alerji uzmanları tarafından tedavi edilirken sindirim sistemi bulgu-ları olan çocuk ve bebeklerin çocuk gastroenteroloji uzmanları tarafından tanıları koyulup takip ve tedavileri yapılır.


  Nasıl tedavi ediliyor?
  Tedavide öncelikle en sık rastlanan alerji olduğu için bebeğin beslenmesinden minimum altı ay süt ve süt ürünlerini çıkarıyoruz. Eğer bu sürede bebekte mesela kanlı kaka geçmezse yumurtayı da listeden çıkarıyoruz. Düzelmediği takdirde sırayla alerjiye neden olan diğer gıda maddelerini aynı şekilde çıkararak bebeği takip ediyoruz. Sadece anne sütü alan bebeklerde bu diyet tedavisi anneye uygulanır. Eğer alerjen tespit edilemezse veya bebek mamayla besleniyorsa bu bebeklere altı ay özel alerji maması veriyoruz. Besin alerjisi olan bebekler doğru tanı, tedaviyle yüzde 90-95 oranında iki yaşından önce düzeliyor.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnek sütü bebekte Forum Tarih
Yeşil Ot Yiyen İneklerin Sütü Neden Beyaz? Diğer Hayvanlar 10 Haziran 2011
Bir yaşına kadar inek sütü içmesin Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Şubat 2010
Inek Sütünün Sakincalari Çocuk Yemekleri 17 Mart 2009
Kışın sinekler nerede yaşarlar? Sorular ve Cevaplar 4 Ekim 2015
Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul az kompozisyon anlamı şiir Makaleler-Denemeler 15 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş