İnecik Köyü Hakkında Bilgi Karaburun İzmir

'İzmir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İnecik Köyü Hakkında Bilgi Karaburun İzmir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnecik - İnecik Köyü - İnecik Köyü Karaburun - İzmir - İnecik Hakkında - İnecik Resimleri - İnecik Tanıtım - İnecik Bilgileri  İlçe : Karaburun

  İL : İzmir

  İnecik köyü, Karaburun İzmir'e bağlı bir köydür. Karaburun'a 13 km., İzmir'e 87 km. uzaklıkta olan bir köydür. Tarihi 1500'lü yıllara uzanır. Köyün yerleşimi ise, köyün tarihi camisinin olduğu meydana bağlı olan sokaklara uygun olarak geçmişte düzenlenmiştir. İnecik, Kösedere ve Eğlenhoca Köyü ile bir sac ayağı oluşturur. Geçmişte bu bölgedeki en kalabalık köy olduğu halde 1970'lerde ülke çapında köyden kente artan göç, İnecik Köyü'nü de etkilemiştir. Köyde devamlı yaşayan nüfusun giderek azalması ile bu üç köy içine en az nüfusa sahip köy konumuna gerilemiştir.

  Doğal ve mimari dokusunu korumaya çalışan köylerden biridir. Kuzeyindeki Değirmentepe çam ağaçları ile kaplıdır. Tepenin doğusundaki Ayvaz boğazından Uzunada ve iç körfez gözükür. Tepenin batısında ise Ege denizi uzanır. Kaynarpınar'a bağlı olan Dombarcık ve Elemeci koylarında temiz denize girilebilir. Geçim kaynağı tarıma ve balıkçılığa dayanır. Köyde olan bağlardan üretilen üzümler, sofralık üzüm ve pekmez yapımında değerlendirilir. Zeytin ve yemiş (incir) üretimi de önemli geçim kaynağıdır. Özellikle bölgede üretilen Bardacık cinsi incirler çok ünlüdür. Balıkçılık ise özellikle Kaynarpınar limanı sayesinde köyde önemini korumaktadır. İnecik'e ve Kaynarpınar'a yönelik olarak artan yazlık gelişler, bölgede doğal dokuyu zedeleyen yazlıkların ve sitelerin inşaa edilmesine neden olmaktadır.

  Köy'ün iskelesi olan Kaynarpınar daha çok bilinir. Yazlıkçı nüfusu ile yazın nüfus artar. 2007 yılında ilk kez İnecik Kültür ve Görsel Sanatlar Günleri adı altında fotoğraf, resim sergileri, saydam gösterileri ve klasik müzik dinletilerini içeren etkinlikler düzenlendi. Kaynarpınar'da ise köydeki bayanların yaptıkları çeşitli el işleri ile yöresel örnekler sergilenmiştir.

  İnecik mutfağı

  İnecik mutfağı hayli çeşitlidir ve yörede bu yemek çeşitleri ünlüdür. Masır böreği, Çullama, Zıngata, Bazına, Cizlembe, Kabak çiçeği dolması, Çiğ sarma, Etli Sıra, Pirinçli mantar böreği, Öküz köftesi, Peynirli pide, Katmer, Puf böreği, Körmen köftesi, Fırın böreği bu çeşitlerden bazılarıdır. Peynir çeşitlerinden Kupanisti, tatlılardan Sündürme (höşmerim), Damat tatlısı, Oklavadan sıyırma ve Ev baklavası sayılabilir. Bu yemek çeşitleri bölgede bulunan üç köyün ortak yemek kültürüne ait olan yiyeceklerdir.
  Hurma Zeytin yörenin özgün bir ürünüdür. Ekolojik şartlarda dalında tatlılaşan bir sofralık zeytin türüdür. Bazı kaynaklara göre dünyada sadece Karaburun Yarımadası'nda yetişmektedir. Ancak Türkiye'de sadece Karaburun'da yetişen ve dalında olgunlaşan zeytin türüdür. Lezzeti tüm zeytin çeşitlerinden farklıdır. Dış görünümü hurmaya benzediği için hurma zeytini adıyla anılır.

  Kırsal alanda doğal olarak yetişen,yörede kullanılan ve yenilen birçok yöresel ot ve maki türü vardır. Bunlardan bazıları:
  Kerdime,
  Gelincik,
  Turp otu,
  Hardal,
  Radika,
  Sinirli,
  Sıra (arapsaçı),
  Labada,
  Dilfilcan,
  Sarmaşık,
  Görek,
  Daladiken (ısırgan otu),
  Ebegümeci,
  Şevket-i bostan,
  Semizotu,
  Tarhana otu,
  Körmen,
  Deniz koruğu,
  Deniz börülcesi,
  Kapari
  Tere otu
  Itırlı bitkiler
  Kekikler,
  Geyik elması (boş yaprağı),
  Adaçayı,
  Defne yaprağı
  Meyveleri yenilen ağaçsılar
  Mersin
  Yaban çileği

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.

  Sağlık Evi - Yok
  Sağlık Ocağı - Yok
  İlköğretim Okulu Yok - Taşımalı Eğitim Yapılıyor
  PTT Şubesi Yok - PTT Acentası Yok
  Su Şebekesi Var
  Kanalizasyon Yok

  Köy Muhtarı : İLYAZ YILMAZER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri : -

  Telefon : 0 (232) 738 11 50

  Cep Telefonu : 0 (535) 605 19 16

  Demografik Bilgiler :

  Nüfusu : 2000 / 323

  1997 / 560  İle Uzaklığı : 87 km

  İlçeye Uzaklığı : 13 km

  Rakım : 150 m

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  İnecik köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnecik Köyü Hakkında Forum Tarih
İnecik Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 11 Haziran 2010
Inecik İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 28 Şubat 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş