İncir Çekirdeği (2009)

'Sinema Film Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İncir Çekirdeği (2009) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yapım:
  2008, 2009 ~ Türkiye

  Tür:
  Dram

  Yönetmen:
  Selda çiçek

  Senaryo:
  Selda çiçek

  Yapımcı:
  Mehmet çiçek

  Görüntü Yönetmeni:
  İlker Berke Müzik:özgür Yalçın, Serkan Alkan

  Dağıtım:
  Özen Film

  Gösterim Tarihi:
  06 Kasım 2009 (Türkiye)

  [​IMG]

  Filmin Özeti

  İncir Çekirdeği, çekimleri Mardin'de gerçekleştirilen, yönetmenliğini Selda Çiçek'in yaptığı uzun sinema filmi. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmidir.

  Başrollerini Özgü Namal ve Derya Durmaz'ın oynadığı film Mardinli bir ailenin bir gününü konu alır. Yedi yıl önce, ailenin askerden gelen oğlu Celil (Halil Yomak), gittikleri piknik sırasında mayına basarak ölür. Kendini sorumlu hisseden ablası Delal de (Makbule Sitare Akbaş) bir süre sonra intihar edecektir. Heda (Özgü Namal) ölen ablasının kocası Nazif'le (Barış Çakmak) evlendirilmiş ve onların küçük kızları Suham'a (Semanur Dönmez) annelik etmektedir. Film, insan yaşamının değersizliğini incir çekirdeği metaforu ile sorgular.

  Çekimler 2008 Ağustos - Eylül aylarında gerçekleştirilen filmin ilk gösterim tarihi Kasım 2009'dur.

  Başlangıçta proje adı "Mıhsıçtı" olan senaryo, Kültür Bakanlığı'ndan destek alamadı. Daha sonra "ilk filmini çekecek yönetmenlere verilen yapım desteği" ve filmin çekimleri tamamlandıktan sonra verilen "Yapım sonrası desteği" kapsamında da Kültür Bakanlığı'ndan kaynak alamadı. Film yapım süreci maddi kaynak sağlayan hiçbir yapımcı olmadan gerçekleştirildi. Filmde oynayan ve ekipte yer alan insanlar alacaklarını gişe gelirlerinden temin edilmesini kabul ederek yapım sürecine dahil oldular. Film 2008 yılının ağustos - eylül ayları arasında valiliğin kısmi desteği ile Mardin'de çekildi.

  İncir Çekirdeği Oyuncuları

  [​IMG] Özgü Namal

  [​IMG] Veysel Diker

  [​IMG] Turgay Tanülkü

  [​IMG] Barış Çakmak

  [​IMG] Derya Durmaz
   

Bu Sayfayı Paylaş