İncilipınar Köyü Hakkında Bilgi Mustafakemalpaşa Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İncilipınar Köyü Hakkında Bilgi Mustafakemalpaşa Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İncilipınar Köyü Mustafakemalpaşa - İncilipınar Köyü resimleri - İncilipınar Köyü hakkında - İncilipınar Köyü tanıtımı Bursa


  İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok


  İncilipınar, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy tarihi yaklaşık olarak 250-350 yıl öncesine kadar gitmektedir.Fakat köy'ün sol cephesinde dere sırtlarını takiben beyler mezarlığı denilen yer vardır.Burada 500 yıl öncesine yakın bir tarih olma ihtimali vardır.Köy civarında yakın zamanda,Arkeolog eşliğinde yapılan bir kazıda 2000 yıl öncesine ait ateş ocağı bulunmuştur.Köy şu an küçük bir tepenin yamacındadır.Köy'ün ilk kurulum yeri,bulunduğu yerden daha aşağıda ovalık alanda imiş.Şu anda Köy'ün hemen altından geçmekte olan derenin diğer tarafında olan yerdir.Köy halkı bu yer için(köpekçayır'ı)adını takmıştır.Kirmasti deresinin zaman zaman taşması sonucu sel'e maruz kalındığından,şu anki yerleşim birimine yaklaşık 200 yıl öncesi taşınmışlardır.Rivayetlere göre civarda Veli adıyla anılan bir ad oluşmuş;Yaveli ve daha sonraları Yavelli olarak kullanılagelmiştir.Cumhuriyet'ten sonraki yıllarda birçok köy'ün ad değişimine uğraması ile Yavelli adı ,İncilipınar olarak değiştirilmiştir.

  Kültür

  Bu köyde gelenekler, zamanla göç vermesi imkânların daha genişlemesi sebebiyle eskiye oranla yapılan eğlenceler ve gelenekler ortadan neredeyse kalkmış olup daha modern alanlara ilgi kaymıştır.

  Coğrafya

  Bursa iline 93 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 8 km uzaklıktadır.Uluabat gölüne de yaklaşık 7-8 km.uzaktadır.Ön cepheden Karacabey ve Uluabat gölü,yan cephelerden de M.k.paşa ilçesi ve ovası görülebilmektedir.Komşu köyler Ayaz,Doğancı,Karaoğlan,Aliseydi,Yamanlı,Tepecik,Or mankadı,Yeşilova,birbirine yakındır.Ulaşım birbirine bağlı yakın köylerden otobüsler ile sağlanmaktadır.Köy yolları asfalttır.  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Farklı olarak (slikon) iklim geçiş bölgesi olduğu son dönemde tesbit edilmiş olup diğer köylere göre, yavaş ve sürekli rüzgar alması meyve yetiştiricileri için hastalık ve buna benze zararlı iklim ortamlarının uzaklaştırılmasına sebep verdiğinden ayrıca şehir merkezine yakın olan tarım arazilerine oranla daha uygun fiyatlarla tarla satışları büyük şehirlere yakın yerlerden bu alana geçişi hızlandırmıştır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 485
  1997 511

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Daha çok tarım alanlarının azalması ve sebze yetiştiriciliğinin değerlendirilememesi bu yerleşim birimindeki yetiştiricileri meyveciliğe kananlize etmiştir. Tarım bakanlığının verdiği eğitimlerle bu alanda köy halkı eğitilmiş ve diğer meyvecilik yapan köylerdeki kalite ve bilgiye ulaşmıştır. Halen bu alanda çalışmalar devam etmekte olup pazar alanını genişletme çalışmaları devam etmektedir. Son yapılan çalışmalar ise şöyledir. Köyün içme suyu şebekesi M.K.Paşa dan gelen su tahliye kanalları ihtiyaca cevap veremediğinden ayrıca suyun yetersiz oluşundan dolayı Köyde yeni bir içme suyu deposu inşaa edilerek bu sorun ortadan kaldırılmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hüseyin Sülün
  1999 - Hüseyin Sülün
  1994 - ALİ KATMER
  1989 - ALİ KATMER
  1984 - SEYFETTİN ÜLKER

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bununla beraber ziraat teknisyenliği binası bulunup henüz kullanılmamaktadır.


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İncilipınar Köyü Hakkında Forum Tarih
İncilipınar Köyü Susuz Kars Kars Tanıtımı 23 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş