İnciğez Köyü Daday Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İnciğez Köyü Daday Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  inciğez köyü bilgileri - inciğez köyü resimleri - inciğez köyü tanıtım  İnciğez, Kastamonu ilinin Daday ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı bu köydeki kaya mezarlarından gelmektedir.Birbirine geçilebilen üç katlı kaya mezarları köyün yakınındadır. Ayrıca Toygar Murat ın türbesi de bu köydedir. Toygar havada aynı noktada kanat çırparak kalabilen bir kuş türüdür.Togyar Murat ın ise kaya evleri ve yeraltı şehirlerindeki düşmanı temizlemek için kayalık larda uçarcasına gezebilen bir asker olduğu anlatılmaktadır. Ayrıca bu köyün çiftlik mahallesindeki Balabanlar konağının en az 600 yıllık olduğ sanılmaktadır. .
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 25 km, Daday ilçesine 8 km uzaklıktadır.
  İklim


  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 145
  1997 106
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş