İncebayır Köyü Alacakaya Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İncebayır Köyü Alacakaya Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alacakaya İncebayır Köyü Bilgileri - İncebayır Köyü Hakkında - İncebayır Köyü Tanıtımı - İncebayır Köyü Resimleri  İncebayır ,Elazığ Alacakaya ilçesine bağlı bir köyüdür.

  Tarihçe

  Köyün adı eski adı (bahro-bişeran-haman ve lasir) adları verilen mezralardan oluşur. en büyük mezrası bahro'dur bahro adında üç tane isim olduğundan incebayır köyündeki bahro mezrasına "yukarı bahro" adını verirler. alacakaya ilçesinin sınırlarındaki sularbaşı köyünün eski adı da bahro'dur bu bahroya genelde "aşağı bahro" denilmektedir. üçünçü bahro köyü ise eski adı piran olan dicle ilçesine bağlı köydür. o köyün ismide "bahro bozan" diye anılır. bişeran, bahro ve haman mezralarında cami vardır. ilk cami bişeran mezrasında inşaa edilmiş. osmanlı padişahları tarafından beraat verilmiş.Lasir mezrası krom madenlerinin bulunduğu yerde olduğundan zamanla yok olmak üzeredir.
  Kültür
  Köyde tamamen zazaca dili konuşulmakta olup.Zaza kültürü eğemendir.Köyün yemek çeşitleri fazla olup bunlardan birkaçı şöyle sıralanabilir.Aruşek(tavşan etinden}somi(hamurişi}keledoş(neden yapıldığını bende bilmiyorum ama fanatikleri çoktur}mevsimine göre sebze yemekleri çok lezzetli olur.Ayrıca avcıları da çok meşhur olduğundan,av hayvanlarının etinden yapılan yemeklerde çok güzeldir.ve yine buna bağlı olarak avcıları çok olduğu için kışın avcılık yapanlarda bura da mevcuttur ve
  Coğrafya

  Elazığ iline 84 km, Alacakaya ilçesine 18 km uzaklıktadır.İlçe merkezine bağlanan yolun 9 km'si asfalt 9 km'si stabilizedir. köye bağlantı yolları bişeran ve haman mezrasına büyük köprü ile bahra mezrasına küçük köprü ile bağlanılır. rakımı en düşük mezra haman, en yüksek(yaklaşık 1450m. rakım) mezra bişerandır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 96
  2000 171
  1997 184
  Ekonomisi

  Krom madeni işletmeciliği ekonomik geliri oluşturur. ve tarımcılık hayvancılık yapılmaktadır

  Altyapı bilgileri

  Köyde,ilköğretim ulaşımı sağlayan yol stablize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş