İnceçayır Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İnceçayır Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yozgat İnceçayır Köyü - İnceçayır Köyü Hakkında - İnceçayır Köyü Tanıtımı - İnceçayır Köyü Resimleri
  İnceçayır, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Türkler yaşadıkları kendilerine yurt edindikleri köylere ya o köyün özelliğine göre veya o köye yerleşen ilk kişinin adını vermişlerdir. İnceçayır Köyü’nün bulunduğu yer çukur olması nedeniyle Taht-ı Kemend nam-ı diğer Yerce Kuyu veya Yerce Çayır adını almıştır. 1512 yılında İnce Çayır Köyü 5 hâne 460 akça hâsıl. 1520 yılında 950 akça hâsıl ile Kavurgalı’ya tabi olan Türkmen köyünün geliri Dulkadir beyi Şehsuvar oğlu Ali Bey’in tasarrufundadır. 1559 yılında 60 nefer, 34 hâne ve 3.200 akça hâsıl olan köyün geliri Tur Ali, Zeynel, Mansur ve Hacı’nın tîmârında olan Taht-ı Kement nam-ı diğer Yerce Kuyu Köyü’nde buğday, arpa, bostan, kendir, bal ve ot üretilmekte ve 85 adet koyun bulunmakta, ayrıca yılda 6 ay çalışan birde su değirmeni bulunmaktadır. 1575 yılında 101 nefer, 45 hâne ve 7.000 akça hâsıllı ve 2 adet su değirmeni bulunmaktadır. 1840 Yılı arşiv kayıtlarında köyün adı Bâzirgân Pınarı nam-ı diğer Yerce Çayır'dır.

  1840 Yılında İnceçayır Köyü’nde Soylar:

  Hâne 1- orta boylu kumral sakallı MOLLAÖMEROĞLU Molla Osman (Köy imamı)

  Hâne 2- orta boylu ak sakallı DAVUDOĞLU Ebû Bekir [Bekir Kethüdâ]

  Hâne 3- orta boylu kır sakallı HACIOĞLU Mehmed [Kavas]

  Hâne 4- orta boylu kır sakallı HACIOĞLU Ali [Kavas]

  Hâne 5- orta boylu kumral sakallı HACIOĞLU İsmail [Kavas]

  Hâne 6- orta boylu ak sakallı MOLLAALİOĞLU Ömer

  Hâne 7- orta boylu kır sakallı YENİİLLİOĞLU Mustafa [Taraşoğlu]

  Hâne 8- orta boylu kumral sakallı YENİİLLİOĞLU İsmail [Taraşoğlu]

  Hâne 9- uzunca boylu kumral sakallı İBRAHİMOĞLU Hüseyin

  Hâne 10- uzunca boylu kır sakallı KELBEKİROĞLU Osman

  Hâne 11- orta boylu kır sakallı MANAS(?)OĞLU İshak

  Hâne 12- uzunca boylu kır sakallı KABAKCIOĞLU İbrahim

  Hâne 13- uzun boylu kumral sakallı KARAMEHMEDOĞLU Süleyman

  Hâne 14- orta boylu kumral sakallı KARABEKİROĞLU Osman

  Hâne 15- orta boylu kır sakallı KARAİMAMOĞLU Veli

  Hâne 16- orta boylu kır sakallı DAVUDOĞLU Mustafa

  Hâne 17- orta boylu ak sakallı GÖKBEKİROĞLU Osman

  Hâne 18- orta boylu kumral sakallı SADEFOĞLU Osman

  Hâne 19- orta boylu kumral bıyıklı SADEFOĞLU Ömer

  Hâne 20- uzunca boylu kara sakallı tek gözlü KARAVELİOĞLU Hasan [Çamurluoğlu kör Hasan]

  Hâne 21- orta boylu kır bıyıklı KÖHNELİ Receb

  Hâne 22- Dul Aişe Hatun

  [Kaynak : Musa URGAN]


  Kurulduğu günden bu güne adını ve çevresindeki doğal yeşilliğini korumayı başardığı gibi son derece gelenek ve göreneklerine bağlı Türk örf ve ananelerini günümüze değin taşımayı başarmış bir köyüdür. Bu Bölgede daha önceki dönemlerde de yerleşim alanlarına rastlamaktayız fakat daha çok konar göçer tarzda olmuş her hangi ev veya toplu yerleşim kalıntıları olmadığı halde özellikle teslim ve davudun tepe diye bilinen mevkilerde Müslüman mezarlıkları bulunmaktaydı. Bu mezarlar zamanla amatör define arayıcıları tarafından kaçak kazı yapılarak yok olmuşlardır. Eski çağlara ait yerleşim alanları da bulunmakta İn dere mevkiinde kayadan oyulmuş bir mağara bulunmakta bu mağaranın altında tünel olduğu ve kerkenez harabelerine çıktığı söylenmektedir. Yarmalık bölgesinde ve alibüdüğün Hüyük olarak bilinen mevkilerde tam tarihi bilinmemekle birlikte zaman, zaman çanak çömlek kırıntılarına ve ardıç ağacı gibi çürümeyen kalıntılara rastlanmaktadır.

  İlk yerleşen aileler Türkmenistan’ın söğütlü kasabasından buraya göç eden kavas aileleridir sözcük anlamı ise Elçilik ve konsolosluklarda koruma görevlisi mansında dır. İbrahim kavas, Ömer kavas, Ali kavas kardeşlerle birlikte karadavut aileleridir.bu aileler şimdiki adlarıyla müstecler,(Karaca) sayit çavuşlar,(Eciyas) hacelagil, (Çelikaslan) İsmail Aslan)Yeterin oğlu (Karakoç) soyadını almışlar ilerde belli bir güce sahip olmasını önlemek için hepsine farklı soy adı vermişlerdir. Köyün en kalabalık nufusuna sahiplerdir.Karadavutlar ise Davuter, Karadavut, Karaduman, arapoğlu soyadlarını taşımaktadır. Sonraki yıllarda Kabakçı aileleri Yozgat kabak tepe ve Topçudan gelmişlerdir şu anki taşıdıkları soyadları Kandemir, Karabulut, Kaplan ve kabakçı dır. Yörükler diye bilinen şimdiki selvi soyadını taşıyanlar lakabından da anlaşılacağı gibi Yörük olup bu köye çoban olarak gelmişlerdir ve köye yerleşmişlerdir. Tüccarlar diye bilinen şimdiki Karaaslan ailesi hayvan tüccarı olarak bu köye hayvan satmaya gelir ve Son derece yeşillik ve sulak bu köye yerleşir.Akif Hocagil diye bilinen Karataş ailesi Köye İmam olarak gelirler ve bu köyde kalırlar. Alikagil diye bilinen Şimdiki Tarikçiler de sonradan yerleşenlerdendir. Aydınlı necip diye bilinen Şimdiki Tokgöz ailesi Aydından gelip bu köye yerleşmişlerdir.Efal (efe gil) diye bilinen Akbaş ailesi egede gelerek bu bölgeye yerleşmişlerdir.Şerefli ailesi Esefakıdan gelmiştir bu soyadını da o Zamanki köy muhtarı olan 1. dünya savaşına ve Çanakkale savaşına katılmış Köyümüzün madalyalı gazisi Merhum Seyfullah Şereflidir madalyasından dolayı bu sülaleye şerfli soyadını kazandırmıştır.

  Kültür

  Köyün kültürü Yozgat merkeze yakin bir köy olup ayni siveyi ve özdegerleriyle bir bütündür. Ünlü yemeklerinin en basinda madimak yemegi. Herle çorbası, mercimekli pilav turşu, Koyun yoğurdu.com Tatlılardan ise Uyutmasına doyum olmaz.Özellikle buğday sütünden yapılan ve ata larımızın orta asyadan bugüne değin yaptıkları (üğüt) herkes tarafından çok beğenilmektedir. ve soguk suyu ile meshurdur.

  Düğünleri ise başlı başına bir ziyafet şölenine dönüşmektedir. 4 gün düğün yapılmakta ve yemek verilmektedir.

  Coğrafya

  1520 yılında Hüseyin Âbâd Nâhiyesi'ne [Alaca], 1536 yılından 1870 yılına kadar Sorgun Nâhiyesi'ne bağlı olan köy 1870 yılından sonra Yozgat merkez ilçeye bağlanmıştır. [Kaynak : Musa URGAN] Yozgat merkezine 22 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi kasım, aralık, ocak, şubat ve mart ayları soğuk ve karlı geçmektedir. nisan, mayıs ta serin ve yağmurlu geçmekte haziran temmuz ağustoz eylül ekim ayları sıcak ve ılık geçmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 337
  1997 371

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -Hacı Selvi 05336610588
  1999 -Zeki SELVİ 05326860631


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır İlk okul üçüncü sınıfa kadar köydeburada okumakta yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon çalışmalar devam ediyor. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köy bilgilerine ulaşım için 05354356667. nolu teli arayabilirsiniz.

  Yozgat ile sorgun arsında ankara sivas yolu üzerindedir. inceçayır köyü alsfata 600 m uzaklıkta geniş bir ağaçlık alanın arkasında kaldığından köyün tamamı gözükmemektedir. komşu köyleri Fakıbeyli, Kavurgalı, Buzacıoğlu, işleğen, Yukarı taşlık, Aşağı taşlıki Aşağı Karakaya ve Kababel köylerinin merkezinde yer almaktadır.

  Akarsuları. Eğri öz, Ve Teslim çayı geçmektedir. Köy iki Tepe arasına kurulmuş olup sırtını Argaç tepesine yaslamış doğuya bakmaktadır doğusunda ise Mezar tepesi yer almaktadır. Arazisi oldukça düz ve geniş tir. akarsuların bolluğu yanında köy merkezinde 7 adet pınar 365 gün kesintisiz akmaktadır. Köy arazisinde Çok yerlerde eski yerleşim bölgeleri bulunmakta bu kalıntılar ve yerleşim bölgeleri hakkında yeterince araştırılmadığından kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnceçayır Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş