İnanmayanlardan Uzak Durun

'Psikoloji' forumunda LeGeNd_MeRvE tarafından 24 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. İnanmayanlardan Uzak Durun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnanmayanlardan Uzak Durun  Vakti zamanında bir grup tıp öğrencisi yakaladıkları birkaç pireyi alıp bir kavanoza koymuşlar ve kavanozun kapağını kapatıp izlemeye başlamışlar. İlk başlarda pireler olanca güçleriyle zıplayıp kaçmaya çalışmışlar. Fakat kapağa çarpıp düşmüşler. Bir müddet pirelerin bu davranışları devam etmiş. Pireler zıplayarak kaçamamışlar. Daha sonra pireler kapağa çarpamayacak şekilde zıplamaya başlamışlar. Daha sonra öğrenciler kavanozun kapağını açmışlar. Fakat beklenildiği gibi pireler zıplayıp kaçmamışlar. Garip değil mi? Bir pire bile mücadeleden vazgeçmeyi, pes etmeyi, aslında çalışır gözükürken yerinde saymayı öğreniyor. Ya insanoğlu? Evet, bizler de öğreniyoruz zamanla. Bizlerde başarıya ulaşmak için yeterince potansiyelimiz varken çalışır görünüp başarısız oluyoruz. Çözmekte zorlandığımız sorularla karşılaştıkça anlamakta güçlük çektiğimiz konularla karşılaşınca bizler de çoğu zaman tempomuzu düşürüyor ya da yolumuzu değiştiriyoruz. Bu yüzden birçok öğrenci öğrenmesi gereken konular dururken sevdiği dersleri tekrar tekrar çalışıyor ve kendimizi zorluyoruz. Kavanozdan çıkmak için ne de pes etmiş görünüyoruz. İçimizi vicdanımızı rahatlatacak kadar çalışıyoruz ama yeterli değil. Bu yüzden sınırlara takılıyoruz, aşamıyoruz engelleri.
  Biz insanoğlu doğada başka bir varlıkta olmayan zekâmızla ortamı, durumu, şartları inceleyip ona göre davranacak güce sahibiz. Ancak bizim garip bir huyumuz var: gruba uyma davranışınız. Bizler de o şekilde davranmaya başlıyoruz. Eğer içimizden biri biz bunu başaramayız der ve birkaç kişi ona inanırsa bu düşünce tüm gruba hâkim olur.
  Tabi ki tersi de geçerli bu durumun. Eğer grupta birileri başarıya inanırsa zaman da grupta buna inanır. Şimdi sınıfınıza bir bakın. Sınıf arkadaşlarınız ne durumda? Eğer başaracaklarına inanıyorlarsa onlara yanaşın. Başarısız olacaklarına inanıyorlarsa uzaklaşın onlardan. Tercih şansımız var. Kurtuluş savaşını hatırlayın. Mustafa Kemal Atatürk’ün inancı ve ona inananlar zaferi kazanmadılar mı? Tabi ki kazandılar. Şimdi sizlerde hepiniz için bir Kurtuluş Savaşı başlatın. Hem kendiniz hem de arkadaşlarınız için. Kimse ben yapamam demesin, kimse kazanamayız demesin. Önce başarıya inanın, yapabileceklerinizi düşünün ve harekete geçin. O zaman zafer kendiliğinden gelir.

   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - İnanmayanlardan Uzak Durun Forum Tarih
Uzaktaki kuzenime mektup örneği kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 18 Ocak 2017
Vücudumuzdan atık maddeler hangi organlarla ve nasıl uzaklaştırılır kısaca Genel Sağlık 11 Ekim 2014
Davulun sesi uzaktan hoş gelir konulu kompozisyon Atasözleri & Deyimler 6 Mart 2014
Karadeniz bölgesi denizden uzak olmuş olsaydı iklimi nasıl etkilenirdi Karadeniz Bölgesi 6 Mart 2014
Çalışmak sıkıntıyı kötülüğü ve yoksulluğu uzaklaştırır ile ilgili kompozisyon Edebi Türler Halk Edebiyatı 16 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş