İnşaat

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 6 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İnşaat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnşaat programının amacı, bir binanın yapımında, mimar ve mühendisler tarafından yapılan plan ve projeleri uyguluyabilen teknik elemenları ve yetiştirmektir. Mezunların, Bayındırlık ve İskan, Orman, Tarım ve Köy İşleri, Ulaştırma Bakanlıklarında, Kamu İktisadi Kuruluşları ile özel kuruluşlarda iş bulma ve çalışma imkanları vardır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İnşaat programında okutulan belli başlı dersler,matematik, fizik, kimya, ekonomi, teknik bilimler,bina bilgisi, statik, betonarme gibi kuramsal; teknik resim, mimari proje, ölçme bilgisi gibi uygulamalı derslerdir. Öğrencilerin staj yapma zorunluluğu vardır.

  Gereken Nitelikler: Bu bölümde okumak isteyen öğrencilerin matematik ve özellikle geometri ve fiziğe ilgi duyması, uzay ilişkileri yeteneğine, yani cisimleri düzlem üzerinde üç boyutlu görebilme yeteneğine sahip olması gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mezunlar "İnşaat Teknikeri" ünvanını alırlar. İnşaat teknikeri mimar ve mühendisin oluşturduğu plan ve projeyi uygulayarak mimar ve mühendise en yakın yardımcılık görevini yapmanın yanında, bir binanın tasarımını, statik ve betonarme hesaplarını yapabilir ve uygulayabilir.

  Çalışma Alanları: Mezunların Bayındırlık ve İskân, Orman, Tarım ve Köyişleri, Ulaştırma Bakanlıklarında, kamu iktisadi kuruluşlarında, özel kuruluşlarda iş bulma ve çalışma imkânları vardır. Ülkemizde bugün olduğu kadar, gelecekte de inşaat alanında yetiştirilmiş, bilgi ve beceri sahibi, uygulamacı, mimar ve mühendise yardımcı olabilecek teknik elemana, teknikere ihtiyaç duyulacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnşaat Forum Tarih
Rüyada Cami İnşaatı Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 5 Aralık 2011
Anıtkabirin İnşaatı Ne Zaman Tamamlandı Seviyeli-Ciddi Konular 11 Kasım 2011
Kolon Ne Demektir (İnşaat) Diğer Mesleki Bilgiler 29 Eylül 2011
İnşaat Mühendislerinin Eğitimi Hakkında Bilgi Mühendislik 27 Eylül 2011
İnşaat Mühendislerinde Aranan Özellikler Nelerdir Mühendislik 27 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş