İnşaat Ticaret Ünvanı

'Muhasebe' forumunda SeLeN tarafından 10 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İnşaat Ticaret Ünvanı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ticaret Ünvanı - Ticaret Ünvanı alımı - Ticaret Ünvanı nedir


  Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 41. maddesine göre her tacir:

  Bir ticaret ünvanı belirlemeli,

  Ticari işletmesi ile ilgili tüm işlemlerde bu unvanı kullanmalı,
  Sermaye şirketleri ticaret unvanı serbestçe belirleyebilir. Ancak belirledikleri ticaret ünvanı içerisinde şirketin faaliyet konusunun ve şirketin türünü gösteren ibarenin (limited, anonim şirket gibi) yer alması zorunludur. Örneğin, Kaya İnşaat Taahhüt Limited Şirketi.
  İşletmeler, ticaret ünvanlarında yer almayan bir alanda faaliyet gösteremezler. Faaliyet gösterecekleri alanları ticaret ünvanlarına ekletmek zorunda kalırlar.Bu tür bir olumsuzlukla karşılaşmamak için, uygulamada şirketler ticaret ünvanlarına, esas faaliyet konularınınışında diğer faaliyet konularını da eklerler. öylelikle, diğer faaliyet konuları ile ilgili bir iş yapmak istediklerinde veya iş değişikliği yapıldığında ticaret ünvanının değişletmeler, ticaret ünvanlarında yer almayan bir alanda faaliyet gösteremezler. Faaliyet gösterecekleri alanları ticaret ünvanlarına ekletmek zorunda kalırlar.Bu tür bir olumsuzlukla karşılaşmamak için, uygulamada şirketler ticaret ünvanlarına, esas faaliyet konularınınışında diğer faaliyet konularını da eklerler. öylelikle, diğer faaliyet konuları ile ilgili bir iş yapmak istediklerinde veya iş değişikliği yapıldığında ticaret ünvanının değişletmeler, ticaret ünvanlarında yer almayan bir alanda faaliyet gösteremezler. Faaliyet gösterecekleri alanları ticaret ünvanlarına ekletmek zorunda kalırlar.Bu tür bir olumsuzlukla karşılaşmamak için, uygulamada şirketler ticaret ünvanlarına, esas faaliyet konularınınışında diğer faaliyet konularını da eklerler. öylelikle, diğer faaliyet konuları ile ilgili bir iş yapmak istediklerinde veya iş değişikliği yapıldığında ticaret ünvanının değiş

  tirilmesi gerekmez. Örneğin, ünvanı Kaya gıda, tekstil, turizm, medikal sistemleri, inşaat malzemeleri ticareti, ithalat, ihracat Limited Şirketi olan bir şirket, gıda, tekstil, turizm, medikal ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösterebilecektir.

  Konuyu inşaat işletmeleri açısından düşündüğümüzde, inşaat faaliyetleri ile uğraş acak bir şirketin kurulması esnasında, ticaret ünvanı içerisinde “inşaat” kelimesinin muhakkak yer alması gerekir. Örneğin, ticaret ünvanı Ökke gıda, tekstil ithalat ihracat Ltd Şti olan bir şirket, ticaret ünvanında inşaat işlerini yapabileceğini gösteren “inşaat” kelimesi yer almadığından inşaat faaliyetleri ile uğraşamayacaktır. Uğraşmak istiyorsa, ana sözleşmesini değiştirip, ticaret ünvanı içerisinde “înşaat” kelimesine yer vermek zorundadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnşaat Ticaret Ünvanı Forum Tarih
Rüyada Cami İnşaatı Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 5 Aralık 2011
Anıtkabirin İnşaatı Ne Zaman Tamamlandı Seviyeli-Ciddi Konular 11 Kasım 2011
Kolon Ne Demektir (İnşaat) Diğer Mesleki Bilgiler 29 Eylül 2011
İnşaat Mühendislerinin Eğitimi Hakkında Bilgi Mühendislik 27 Eylül 2011
İnşaat Mühendislerinde Aranan Özellikler Nelerdir Mühendislik 27 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş