İnşaat Teknikeri Kimdir? Nedir? Ne işe yarar? Dikey geçiş?

'Meslekler Rehberi' forumunda UquR tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  İnşaat Teknikeri Kimdir? Nedir? Ne işe yarar? Dikey geçiş? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnşaat Teknikeri Kimdir? Nedir? Ne işe yarar? Dikey geçiş?


  İnşaat Teknikeri Kimdir? Nedir? Ne işe yarar? Dikey geçiş?


  Ösym sonuçları açıklandıktan sonra gerek isteyerek gerekse istemeyerek İnşaat Bölümüne yerleşen arkadaşlarımız var. Bu arkadaşların akıllarına;

  Simdi ben bu bölümün ne yaptığını ne işe yaradığını pek bilmiyorum, arkadaslar dalga gecio amelelik filan diye.

  2 yilliği bitirince ne olabilirim ve ne kadar para kazanabilirim?

  4 yıllığa geçiş yapamazsam?

  Buradaki iş imkanı ne kadar?

  Doğruyu solemek gerekırse kodlama hatası yaptım ve inşaat bölümü çıktı. Aslında hıç aklımda olmayan bır bölümdü. Benim sormak istediğim bır bayan için nasıl bir meslek hiçbir bilgim yok bu bolumle ilgili.

  İki senelik bir inşaat bölümüne gidersem ve 4 senelik mühendisliğe geçemezsem 2 senelik inşaatı bitirdiğimde ne olucam? Bu alanda nasıl işler bulup nekadar para kazanma şansım var?

  ve benzeri sorular geliyor. Bu sorulara ve daha fazlasına bir cevap bulmaya çalışalım.

  İnşaat Teknikerinin tanımı:

  Tekniker iki yıllık meslek yüksek okullarını başarı ile bitiren adaylara verilen bir ünvandır.

  İş hayatında ki pozisyonu mühendis ile işçi arasındaki koordinasyonu sağlayan ara eleman olarak konumlandırılmıştır. Wikipedia

  2 yıllık İnşaat Bölümü mezunu bir kişi tekniker ünvanını alır.


  Tekniker ne iş yapar: Tekniker, Mühendis ile usta arasındaki geçiş elemanı olarak görev yapar. Mühendisle birlikte değerlendirdiği bilgileri ustalara anlatıp, işi takip eder. Tabi bu olay Teknikerin bilgi birikimine bağlıdır. Okulda edindiğiniz teorik bilgiler şantiyede pek işinize yaramayacaktır. Uygulamada pek çok farklılık göreceksiniz. Bu nedenle stajlarınızı şantiyede yapmanızı gördüğünüz uygulamaları en ince detayına kadar ustalara danışmanızı şiddetle tavsiye ederim. Hani bilgi birikimi dedik ya; Diyelimki aynı şantiyede bir Mühendis ve Tekniker görev alıyor, bu şantiyeye bir şantiye şefi lazım. Eğer Teknikerin bilgi ve deneyimi Mühendisten fazla ise işverenin seçimi Teknikerden yana olacaktır. Teknikerin amelelikle işi yok, yeterki ameleden daha çok bilgi birikimine sahip olun. Ayrıca sizin 2 yıllıkta olsa bir diplomanız var, bir üniversite mezunu olarak çoğu yerde saygıyla karşılanacaksınız! Hatta deneyimli bir tekniker yanında Mühendis çalıştırıyor ve birçok inşaat yapıyor. Şehirde ismini duymayan kalmadı. Kendinizi işinize verin.


  Bayan tekniker arkadaşlarımız için şantiye işleri ağır olacağından büroda kalmaları daha uygundur. Büroda çay getirip götürmek istemiyorsanız İdecad, Autocad, 3ds Max gibi programları öğrenmeniz yararınızadır. İşin üstesinden gelebileceğinize inanıyorsanız şantiyeyide seçebilirsiniz.


  Dikey geçiş (4 yıllığa geçiş) hakkında biraz bilgi vereyim;

  Üniversitelerin Dikey geçiş kontenjanı oldukça az, en fazla 3 kontenjanlı üniversiteler mevcut. Meslek yüksek okullarındaki mezun sayılarını dikkate alırsak öğrencilerin işi DGS’de bir hayli zor.

  Eğer ciddi anlamda dgs’yi düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken not ortalamanızı yüksek tutmak, mezunlar arasında ilk 3′e girmeniz sonucu dgs sınavında yüksek ek puan getirecektir, tıpkı öss’de okulunuzun verdiği puan gibi bir durumla karşı karşıyasınız. Bununla birlikte DGS sınavından yüksek başarı elde etmelisiniz, sayısalcıysanız sayısaldan en az %98 başarı, sözelden en az %50′lik bir başarı elde ettiğiniz vakit istediğiniz üniversiteye rahatça yerleşirsiniz. Buda çok çalışmayla olacak iş.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  inşaat teknikeri - inşaat teknikeri nedir - inşaat teknikeri kimdir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnşaat Teknikeri Kimdir Forum Tarih
Rüyada Cami İnşaatı Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 5 Aralık 2011
Anıtkabirin İnşaatı Ne Zaman Tamamlandı Seviyeli-Ciddi Konular 11 Kasım 2011
Kolon Ne Demektir (İnşaat) Diğer Mesleki Bilgiler 29 Eylül 2011
İnşaat Mühendislerinin Eğitimi Hakkında Bilgi Mühendislik 27 Eylül 2011
İnşaat Mühendislerinde Aranan Özellikler Nelerdir Mühendislik 27 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş