İmran Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İmran Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İmran Köyü Ceyhan Bilgileri - İmran Köyü Hakkında - İmran Köyü Tanıtımı - İmran Köyü Resimleri  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 541 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01920
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Ceyhan
  Web Sitesi
  İmran, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  İmran köyü'nün kuruluşu 1864 yılıdır.

  Kültür

  Adana ilinin ve de köyün yöresel yemekleri arasında tırşik,çakıldaklı çorba,toga çorbası,nogay çayı,gömeç kavurması,süllüm,hedik,pıtırık çorbası,dutmaç çorbası,... mevcut olup daha başka kendilerine özgü çok çeşitli yemekleri bulunmektadır İmran köyü tarihinde;Cerit aşiretinin hakimiyeti herkezce bilinmektedir.Köyün belli başlı aileleri arasında Karaomarlar,Musakalar,Çalıklar,Zeroşlar,Sülolar,Pa şalar,Beyler,Aydınlılar,Avşarlar,Göçmenler yeralmaktadır..Köyün adı "imrenmek" kelimesinden gelir.Padişah 2.Abdülhamit sefere giderken geçtiği köyden tesadüfen bir tas su içer ve'İmrendim bu suya, bu köyün adı İMREN olsun'der.Yolda devam ederken Cerit aşireti ile Dadaloğlu'nun kavgaya tutuştuğunu görür.Abdülhamit Han sorar ne olduğunu, Dadaloğlu Ceritlerin nehrin kıyısını işgal ettiğini, hayvanlarının aç kaldığını söyler.Ceritlerin ileri gelenleride gidecek yerlerinin olmadığını, niyetlerinin kötü olmadığını, nehri takip ederek otlak aradıklarını söyler.Abdülhamit de 'bunları o imrendiğim suyun olduğu köye yerleştirin' der.Böylece İmran köyü Cerit aşiretinin yerleşim yeri olur.Kımız Mehmet(Açık),Kara Mustafa Kartal,Hacali Bey gibi köyün kurucuları vardır. Geçmişteki ormanlık alanları yok edilmişken son yıllarda tekrar ağaçlandırılmıştır. Köyün üst (güney)tarafında bulunan pınar köyün içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılamaya devam etmektedir. Köyün yetiştirdiği insanlar devlet kademelerinin birçok yerinde görev almış olup okuma yazma oranı oldukça yüksektir.Birçok aileden öğrenci halen yüksek öğrenimini yapmak üzere çeşitli üniversitelerde öğrenimine devam etmeketedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içindedir ama köyde hava Çukurova bölgesine nazaran yazları daha serin gecmektedir.Köyün sürekli olarak bir esintiye sahip olması, meyve ağaçlarındaki ürün ve kalite artışını da beraberinde getirmektedir.Eski dönemlerde civar köyler tarafından yazları yaylalık olarak kullanılırmış.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 680
  2000 541
  1997 498

  Ekonom

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda seracılık ve narenciye yetiştiriciligi önem kazanmıştır. Zeytin ekimlerinin yanısıra kaysı,erik,nektarin bahçeleri de mevcuttur. İmran köyünün kuzeyinden geçen Ceyhan sol sahil ana sulama kanalı köy arazilerinin büyük bölümünü sulu tarım yapmaya elverişli hale getirmiştir. Ağırlıklı olarak mısır ve buğday üretimi yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  KÖY MUHTARLARI:

  2009 -FAİK MEHMET KARTAL
  2004 -FAİK MEHMET KARTAL
  1998 -FAİK MEHMET KARTAL
  1994 -NAİL CERİT
  1989 -HACI ALİ AKÇURA
  1984 -ZİYA CERİT.
  Ahmet MİRZAOĞLU
  1974 MEHMET AÇIK
  Ahmet ÖNCEL
  Halil ABLAK
  Mehmet CERİT(Mehmetcik)
  Hamza ÇETİN
  Mahmut ABLAK(kısa bir süre)
  Ali AÇIK(Göğ Ali)

  not başka aday çıkmadıgından muhtarlık seçimi hep aynı sonuçlanır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu var fakat öğrenci azlığı nedeni ile okul kapalı durumda. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.İmranda birçok okumuş kişi bulunmaktadır. Köyün okuma yazma oranı bir hayli yüksektir, hatta Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin ilk öğrencilerinin bir kısmı bu köydendir. Ayrıca doktor, öğretmen, avukat, arkeolog, veteriner hekim, mimar, mühendis, subay, astsubay, polis, hemşire ve çeşitli resmi kurumlarda çalışan birçok devlet memuru bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İmran Köyü Ceyhan Forum Tarih
İmran Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kızıltepe Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Arık Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Ardıçalan Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş