İmmanuel Kant Kimdir - İmmanuel Kant Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İmmanuel Kant Kimdir - İmmanuel Kant Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İmmanuel Kant kimdir
  İmmanuel Kant hayatı
  İmmanuel Kant yaşamı

  Immanuel Kant (1724-1804)

  [​IMG]

  1724 ve 1804 yılları arasında yaşamıştır. Tanınmış Alman filozofudur. Fikirleri bakımından Platon’la, Aristoteles’le ölçülebilen filozoflar arasında sayılır. Könisberg’de doğdu. Ailesi VII. Yüzyılda İskoçya’dan Prusya’ya göç etmiş, fakir bir aileydi. Kant’ın çocukluğu zaruret içinde geçti.

  Öğrenimini tamamlayabilmek için okul saatlerinin dışında çalışmak zorunda kalmıştı. Öğreniminin tamamladıktan sonra Prusyalı zengin ailelerin çocuklarına dersler vermeye başladı. Bir yandan da matematiğe de merak sarmıştı. Yalnız, en çok felsefeyi seviyordu. 1781’de ilk eseri “Saf Mantığın Tenkidi” adındaki kitabını tamamladı.

  Bu eser, son iki yüzyıl içinde yayınlanan felsefî eserlerin en önemlisi sayılır. İnsan zihninin içindekilerle, görülenlerin, yapılanların ayrı ayrı şeyler olduklarını ileri süren filozof, denenmeden hiçbir şeyin bilinemeyeceğini ileri sürer. “Dış dünyanın ne olduğunu görmeden hiç kimse bilemez.” der. Kant, ilk gençlik yıllarında Berkeley, Hume, Voltaire, Rousseau gibi filozofların etkisi altında kalmıştı.

  Birbirine zıt tezleri olan bu filozofların eserlerinin gözden geçiren Kant, en sonunda Hume’un felsefesinin kendi düşüncelerine yakın bularak onun eserleri üzerinde çalışmalara girişti. Kant hayatının son yıllarında akli muvazenesini yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştı ve 80 yaşında öldü.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İmmanuel Kant Kimdir Forum Tarih
Immanuel Kant - Immanuel Kant Kimdir - Immanuel Kant'ın Hayatı Düşünürler-Filozoflar 21 Aralık 2010
İmmanuel Kantın Sözleri - İmmanuel Kant Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 25 Eylül 2011
İmmanuel Kant Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 5 Mayıs 2011
İmmanuel Kant Ödev Ahlakı Kitap, Resim ve Dergi 5 Mayıs 2011
İmmanuel Kant Kitapları Kitap, Resim ve Dergi 5 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş