İman herkese lazım

'İman ve İslam Forumu' forumunda Dine tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İman herkese lazım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İman herkese lazım

  Sual: İman nedir?
  CEVAP
  İman Muhammed aleyhisselamın Allahü teâlâ tarafından getirdiği emir ve yasaklara inanmak ve inandığını dil ile söylemek demektir.

  İman Amentü'de bildirilen altı esasa inanmak ve Allahü teâlâ tarafından bildirilen emir ve yasakların tamamını kabul etmek ve beğenmektir.

  Amentü şöyledir:
  Âmentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rüsülihi vel yevmil ahiri ve bilkaderi hayrihi ve şerrihi minallahi teâlâ vel ba'sü ba'del mevti hakkun. Eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resülühü.
  [Yani Allah'a meleklerine gönderdiği kitaplarına peygamberlerine ahiret gününe kadere hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna öldükten sonra dirilmeye inanıyorum. Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed aleyhisselamın da Allah'ın kulu ve son Peygamberi olduğuna şehadet ediyorum.]

  Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (İman; Allah'a meleklere kitaplara peygamberlere ahiret gününe [yani Kıyamete Cennete Cehenneme hesaba mizana] kadere hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna ölüme öldükten sonra dirilmeye inanmaktır. Allah'tan başka ilah olmadığına ve benim Onun kulu ve resulü olduğuma şehadet etmektir.) [Buhari Müslim Nesai] (Bunları kalb ile tasdik etmek de şarttır.)


  İman herkese lazım
  İmanı olmayan kimsenin sonsuz olarak Cehennem ateşinde yanacağını Peygamber efendimiz haber verdi. Bu haber elbette doğrudur. Buna inanmak Allahü teâlânın var olduğuna bir olduğuna inanmak gibi lazımdır. Sonsuz olarak ateşte yanmak ne demektir? Herhangi bir insan sonsuz olarak ateşte yanmak felaketini düşünürse korkudan aklını kaçırması lazım gelir. Bu korkunç felaketten kurtulmak çaresini arar. Bunun çaresi ise çok kolaydır. (Allahü teâlânın var ve bir olduğuna ve Muhammed aleyhisselamın Onun son Peygamberi olduğuna ve Onun haber verdiği şeylerin hepsinin doğru olduğuna inanmak ve beğenmek) insanı bu sonsuz felaketten kurtarmaktadır.

  Bir kimse ben bu sonsuz yanmaya inanmıyorum bunun için böyle bir felaketten korkmuyorum bu felaketten kurtulmak çaresini aramıyorum derse buna (İnanmamak için elinde senedin vesikan var mı? Hangi ilim hangi fen inanmana engel oluyor?) denirse ne cevap verecektir? Elbette hiçbir vesika gösteremiyecektir. Senedi vesikası olmayan söze ilim fen denir mi? Buna zan ve ihtimal denir. Milyonda milyarda bir ihtimali olsa da (sonsuz olarak ateşte yanmak) korkunç felaketinden sakınmak lazım olmaz mı? Az bir aklı olan kimse bile böyle felaketten sakınmaz mı? Sonsuz ateşte yanmak ihtimalinden kurtulmak çaresini aramaz mı? Görülüyor ki her akıl sahibinin iman etmesi lazımdır.

  İman etmek için vergi vermek mal ödemek yük taşımak zevkli tatlı şeylerden kaçınmak gibi sıkıntılara katlanmak lazım değildir. Yalnız kalb ile ihlas ile samimi olarak inanmak yeterlidir. Bu inancını inanmayanlara bildirmek de şart değildir. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki (Sonsuz ateşte yanmaya inanmayanın buna çok az da bir ihtimal vermesi zannetmesi akıl icabıdır). Sonsuz olarak ateşte yanmak ihtimali karşısında bunun yegane ve kesin çaresi olan (İMAN) nimetinden kaçınmak ahmaklık hem de çok büyük şaşkınlık olmaz mı? [m.73]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İman herkese lazım Forum Tarih
Bir devletin denizlere hakim olması ve önemli limanlara sahip olmasının ticarete etkileri Sorular ve Cevaplar 6 Şubat 2017
Ahirete imanın anlamlı bir hayat yaşamaya katkısı nedir? Dini Sorular ve Cevaplar 7 Aralık 2016
Temizlik imandan gelir kompozisyon Makaleler-Denemeler 24 Kasım 2016
İnsanlığa hizmet etmiş kişileri tanımanın ve onları örnek almanın faydaları kısaca Sorular ve Cevaplar 24 Kasım 2016
Ilıman kuşakta nüfus niçin kalabalıktır? Sorular ve Cevaplar 10 Mart 2016

Bu Sayfayı Paylaş