İmanın Tadına Varmak

'İman ve İslam Forumu' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İmanın Tadına Varmak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hadislerde İman-Kuranda İmanin Yeri-Sevgi-İhlas- Kulluk-Allaha İman Etmek  Enes İbni Mâlik (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Peygamber (sav) şöyle buyurdu:
  “Üç özellik vardır; bunlar kimde bulunursa o imanın tadını tadar:
  Allah ve Rasûlünü (bu ikisinden başka) herkesten daha fazla sevmek.
  Sevdiğini Allah için sevmek.
  Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek.”
  (Buhârî İman 9; Müslim İman 67)


  İslam toplumunu diğer toplumlardan ayıran dinamiklerin başında sevgi- kulluk ve ihlas temelleri üzerine kurulmuş olması gelir. Sevgiye dayanmayan kulluğun ve kulluğu hedeflemeyen ihlasın/samimiyetin değeri tartışmalıdır. Ancak sevilerek yapılan işler insana kolay ve zevkli gelir. Ortaya çıkabilecek güçlükler daha kolay aşılabilir. Sevgi insanı Allah’a ulaştıran köprüler kurar cennetin yolları sevgiyle döşenir. Sevgisizlik ise cehennemi dünyada başlatır.
  İbni Kayyım el-Cevziyye’ye göre “kalbin azığı ruhun gıdası gözün nuru olan sevgiden mahrum olanlar ölüler sınıfından sayılırlar.”
  Sevmek kalbin en soylu eylemidir. Gerçek sevgiye ulaşabilmenin yolu sevdiğini tanımaktan geçer. Bilip tanımadan tanıyıp anlamadan sevdiğini söylemek dilden gönüle inmeyen kuru bir sözden ibarettir; ilk sınanmada sahibini yalancı çıkarır. Allah’ı sevmek O’nu tanımayı O’na hamdetmeyi O’na şükretmeyi O’ndan razı olmayı O’ndan korkmayı O’ndan ummayı O’nunla huzur ve sükûna ermeyi O’nunla ünsiyeti gerektirir. Allah sevgisi elde edilmesi için her türlü fedakârlığın seve seve göze alınacağı en yüce gayedir. Kendi ruhundan üfleyerek bizi var kılanı yâr kılabilmektir. İnsanoğlunun dünyaya gönderilişinin hüzünlü hikâyesinde ümit ışığının menbaıdır. O’nun dostluğunu kazanan her şeyi kazanmış başka dost aramaya ihtiyacı kalmamış demektir.
  Sevginin kaynağı Allah’tır Allah’tan başkasını Allah’ı sever gibi sevmek ise o kaynağa ihanettir en büyük şirktir. (Bakara 2/165) Allah dışında bir şeyi Allah gibi sevmek sevilen şeye kul olmaya götürür insanı.
  Allah Teâlâ kendisini sevmeyi Hz. Peygamber’e uymaya ve O’nu örnek almaya bağlamıştır: “De ki; siz gerçekten Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin…” (Âl-i İmran 3/31) İnsan birisini gerçekten sevdiğinde bu sevgi onu sevdiğini her yönüyle takip etmeye onu devamlı anmaya (salevat) sözlerini dinlemeye ve aktarmaya onun davranışlarını takip etmeye götürür.
  İdeal sevgi ortaklığı ve şartlara bağlı olmayı kabul etmez. Koşulsuz sevgidir aslolan. Allah ve Peygamber’i “…olduğu için …se/sa sevmek” gerçek sevgi olmayacaktır. Rasûl-i Ekrem hayatın bireysel ve toplumsal tüm yönlerini sevgi ve adaletin ışığı ile aydınlatmış olmakla Allah Teâlâ’dan sonra mü’minlerin kalbinde en müstesna yeri hak etmiştir. Peygamber sevgisinin eyleme dönük tarafı sünnetini öğrenip yaşama ve yaşatma davetine sahip çıkıp korumayı içerir.
  Amellerin en faziletlisi olarak “Allah için sevmek Allah için buğzetmek” tanımlamasını yapan Hz. Peygamber de (Ebû Davud Sünnet 3) sevmenin duygudan ziyade davranışa dönük tarafına işaret eder. Sevgide ve nefrette “Allah için” olmak kaydı ilişkileri kişisel zeminden çekerek aşkın ve ilkesel bir nitelik kazandırır.
  Allah için sevmek sevdiğinden hiçbir menfaat ummadan sadece Allah onun sevilmesinden hoşnut olacağı için birini sevmektir ki sevginin bu derecesine ulaşabilenlerin kıyamet gününde Allah’ın arşında özel olarak ağırlanacakları ve kıyametin hiçbir sıkıntısını yaşamayacakları vaat edilen yedi sınıf insandan biri olacağı bildirilmiştir.
  Allah için sevmek insana sorumluluk yükler; kişiye sevdiğini Allah adına Allah’ın koyduğu sınırlar içinde denetleme sorumluluğunu… Allah için sevmenin belirtisi doğru yolda olduğu için doğru yolda olduğu sürece dostunu desteklemek Hak’tan uzaklaştığında hiçbir korkuya kapılmadan yanlışın önüne dikilebilmektir.
  Birbirini Allah için seven insanlardan oluşan bir toplumda menfaate dayalı küçük hesaplardan beslenen kin ve düşmanlık görülmez. Sevgi bağları güçlenir Allah’ın rahmet ve bağışlaması o toplumu kuşatır. Karşılaşabilecekleri her türlü tehlikeye karşı onları sağlam bir bünye haline getirir. Yesrib’li bir avuç müslümanın kendilerini seveni Allah’ın da seveceği (Müslim İman 129) “Ensar” olması gibi.
  İnsan yaptığı seçimlerle hayatının akışına yön verir. İman eksenli bir hayatı seçme diğer tüm seçenekleri özünde reddetmeyi gerektirir. Dünyadaki konumunu Allah’a kul olma eksenine oturtan birisi için iman vazgeçilemeyecek en önemli değerdir. Var oluşunun anlamıyla ilgili kuşku taşıyanlar için ise iman horozun elindeki inci tanesi gibidir; az bir bedele feda edilebilir. İman nimetine ulaştıktan sonra tekrar küfre dönmek; sevgi ve ümidi kaybetmek gayyâlarda yitmek demektir.
  “Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme! Bize tarafından rahmet bağışla. Lütfu en bol olan sensin.” (Âl-i İmran 3/8)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İmanın Tadına Varmak Forum Tarih
Ahirete imanın anlamlı bir hayat yaşamaya katkısı nedir? Dini Sorular ve Cevaplar 7 Aralık 2016
İnsanlığa hizmet etmiş kişileri tanımanın ve onları örnek almanın faydaları kısaca Sorular ve Cevaplar 24 Kasım 2016
İmanın temel esasları maddeler halinde kısa İman ve İslam Forumu 10 Mayıs 2014
İman ve İmanın İnsan Hayatı Üzerindeki Etkileri Nelerdir? İman ve İslam Forumu 9 Ocak 2013
Hz. Fatımanın Hayatı Sahabeler ve Alimler 28 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş