İmamoğlu Köyü Taşköprü Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İmamoğlu Köyü Taşköprü Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  imamoğlu köyü bilgileri - imamoğlu köyü resimleri - imamoğlu köyü tanıtım



  İmamoğlu, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Civarköylerden birinde imamlık yapan bir hocanın buraya yerleştiği rivayettir.(Köyün ismininde buradan geldiği).Çevredende yeni bireylerin yerleşmesi ile köy genişlemiştir.3 MAHALLESİ VARDIR. İMAMOĞLU. İKİZLER(NİĞEL). BOZTEPE Günümüzde yeni yapılanmalarla birlikte özellikle yaz aylarında nüfüs sayısında artış sözkonusudur.BOZTEPE KÖYÜ 2000 MART AYINDA AFET GEÇİREREK YANMIŞTIR DEVLETİMİZ TRAFINDAN YENİDEN YAPILAŞMIŞTIR .boztepe köyü mahellesi halkı.2. en büyük mahallesidirKöyün 200-250 yıllık olduğu tahmin edilmekte.2003 yılında kurulan imamoğlu köyü derneği ilede istanbul/Güngören'de faaliyet gösterilmektedir.Dernek çalışmalarının gerek köy çehresinin değişmesine büyük katkısı;gereksede ekonomik şartlardan dolayı İstanbul'a göç etmek zorunda kalan köy bireylerinin buluşturulması ve tanıştırılmasında katkısı çok olmuştur
  Kültür

  Yemekler bitkisel ağırlıktadır.Keşkek ve mantar yemekleri önemli yer tutar.Meşhur yemeği koyun sırık çevirmedir.Özellikle koyun çevirirken ateşte koyundan akan yağlar bir tepside toplanır ve çeşitli baharatlarla kaynatılarak çok hoş bir lezzet elde edilir.Dönemsel olarak civar köylerde davet edilerek çeşitli ziyafetlerde olur.Köyde karadenizin sıcaklığını ve misafirperverliğini görebilirsiniz.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 72 km, Taşköprü ilçesine 30 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köy rakımı yüksek olduğu için yazın serin bir hava vardır.Bunaltıcı havalardan kaçmak için ideal bir yerdir.Özellikle yaz akşamları soba yakılmadan durulamaz.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 88
  1997 114
  Ekonomi

  Zengin çam ormanı ve yeşillk alanlarının çok olması ile hayvancılık ve orman gelirleri geçim kaynağını oluşturur.İlaç yapımında kullanılması amacıyla mantarda gelir kaynağıdır. Çevre ormanların çoğalmasında ve korunmasında köy halkının çok büyük katkıları vardır. Asırlar boyunca köylü ormanlara gözü gibi bakmıştır. Buna karşılık devlet bu köylüleri ödüllendirmemiştir. Köy halkı fakirlikten dolayı başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere göç etmiştir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.



  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi bahçe sulama sistemi mevcuttur.Kanalizasyon şebekesi yeterli değildir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Bakkal V.b sosyal yerler yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi



  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İmamoğlu Köyü Taşköprü Forum Tarih
İmamoğluçeşmesi Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
İmamoğlu Köyü Hakkında Bilgi Yunak Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Koyunevi İlköğretim Okulu İmamoğlu Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Danacılı Köyü İmamoğlu Adana Adana Tanıtımı 2 Nisan 2010
Çörten Köyü İmamoğlu Adana Adana Tanıtımı 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş