İmam Nikahı Kavramı Hakkında Soru Cevaplar

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda SeLeN tarafından 9 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İmam Nikahı Kavramı Hakkında Soru Cevaplar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  imam nikahı kavramı - İsviçre Medeni Kanunu - kilise nikahı - papaz nikahı - Türk Medeni Kanunu
  Soru: İmam nikâhı hakkında “İmam nikâhı kavramı, Hıristiyanların Kilise Nikâhı kavramına karşılık icat edilmiştir!' demişsiniz. Bu cümleyi söylerken neye dayanarak söylediğinizi merak ediyorum? Böyle bir şey yoktur. İcat edilmemiştir. Peygamber efendimiz zamanında da imam nikâhı yapılmıştır ve imam nikâhı Allah’ın emridir. Söylediğiniz bu sözü gerçek bir İslam ilmihaline dayandırmadığınız sürece yanlış bir düşüncedir. Buna hiç bir İslam ilmihalinde rastlanmaz! Sözlerinizde daha dikkatli olun. Sözlerinizi gerçeklere dayandırın!

  Cevap:

  Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

  Yalnız yazıda anlaşılmayan bir şey olduğu muhakkak. Dikkat edememiş olabilirsiniz. Orada nikâhtan değil; “imam nikâhı kavramı“ndan bahsedilmektedir. “Evlilik” anlamına gelen “nikâh” dini bir kelimedir. Bu kelime ayetlerde de hadislerde de defalarca kullanılmıştır. Peygamberimiz hayattayken Medine’deki nikâhları kendisi kıyardı. Fakat ne ayetlerde ne hadislerde ne de fıkıh kitaplarında bu nikâhtan “imam nikâhı” olarak bahsedilmez. Bunun adı sadece “nikâh”tır.

  İmam nikâhı kavramı dilimize Medeni Kanun’un tercümesi esnasında girmiştir. Zira Türk Medeni Kanunu, İsviçre Medeni Kanunu’nun tercümesinden ibarettir. Hıristiyanlarda nikâh, kilisede ve papaz tarafından kıyıldığı için bu, kanunlara Kilise Nikâhı, Papaz Nikâhı şeklinde geçmiştir. Fakat Türk halkı Müslüman olduğu için bu kavram Türkçe’ye tam olarak çevrilememiş, buna İmam Nikâhı denmiştir. Hâlbuki dinimizde nikâhları imamlar değil; yetkililer kıyar. Devlet başkanı veya onun tayin ettiği görevliler..


  Soru: Ben Hıristiyan eşimle imam nikâhı kıymak istiyorum. 1 ay sonra resmi olarak evleneceğiz. Ama burada imam nikâhı kıydıracak imam bulamıyorum ve bir ilişkimiz var. Türkiye'ye gelme imkânımız çok zor. Ne yapmam lazım?


  Cevap:

  Nikâh, mutlaka “yetkili” birileri tarafından bir kayıt ve “denetim” altında kıyılmalıdır. Bugün bu denetimi nikâh memurlukları aracılığıyla belediyeler yapmaktadır. Resmi nikâhınızı kıydırdığınızda bu şartı yerine getirmiş olursunuz.

  Dini nikâhta olan mehir, resmi nikâhta olmadığı için bir de mehir, yani erkeğin evleneceği eşine vereceği bir mal belirleyerek eksiği gidermiş olursunuz.

  İmam nikâhı diye bir kavram dinimizde yoktur. Bu kavram, 1926′da İsviçre Medeni Kanununun kabul edilmesi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Kanundaki “kilise nikâhı”, dini nikâh diye tercüme edilmiş, daha sonra bu kavram imam nikâhı olarak anılır olmuştur.

  İslam Hukukuna göre nikâh, kızın velisinin onayıyla ve bir tören eşliğinde kıyılır. Veli karşı çıkıyorsa yetkili makama başvurulur. Velinin onayını aldıktan sonra bir mehir belirleyin, tıpkı resmi nikâhta olduğu gibi evlenme beyanlarınızı bildirin ve bunu şahitler ve davetliler huzurunda açıklayın. Mehir miktarını, şahitlerin adını vs. bir kâğıda yazıp kayıt altına alın. Karı koca olarak siz ve şahitler bunu imzalayın. Evliliğiniz için hayır dualar ederek töreni tamamlayın.
  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İmam Nikahı Kavramı Forum Tarih
İmam nikâhı nasıl düşer? İslamda Aile ve Kadın 15 Ocak 2012
Aileden Habersiz Kıyılan İmam Nikahı Geçerli mi? İslamda Aile ve Kadın 6 Ağustos 2011
İmam Nİkahının Şartları Nelerdir İslamda Aile ve Kadın 7 Aralık 2010
İmam Nikahı Kıydırmak Şart Mıdır İslamda Aile ve Kadın 25 Kasım 2010
İmam Nikâhı Nedir - İmam Nikâhı Hakkında Bilgi İslamda Aile ve Kadın 9 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş