İlyaslı Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İlyaslı Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri -İlyaslı Köyü Yahyalı - İlyaslı KöyüHakkında Bilgiler - İlyaslı Köyü Resimleri


  Kayseri
  Bilgiler
  Nüfus 561 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 38500
  Alan Kodu 0352
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Kayseri
  İlçe Yahyalı
  İlyaslı, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi
  Kayseri karayolunun 12. km.sinde bulunan köy, elma bahçeleriyle ünlü olup 2007 sayımına göre 201 hane; 2007 sayımına göre 561 nüfusludur. Köyün adının İlyas isimli bir büyükten dolayı İlyaslı olduğu konusunda, görüştüğümüz yaşlı köylüler hemfikirdirler. Seki Dağı'nda Derecağzı denilen yamaçta yaşayan İlyas Baba'nın, sonradan gelip buraya bir çiftlik kurduğunu söyleyenler olduğu gibi 1930'lu yıllarda köye yerleşen İlyas adında varlıklı bir kişiden dolayı bu adı almış olduğunu kabul edenler de vardır. Tarihi kaynaklara göre, XV. Yüzyılda bölgede, Abdal İlyas zaviyesinin varlığı arşiv vesikaları ile verilmiştir. Dolayısıyla köyün adının buradan gelmesi ihtimali daha kuvvetlidir. XVI.Yüzyılda Yörükan taifesinden İlyaslı cemaatı burada yaşamaktadır.O zamanlar bir bataklık görünümünde olup ivez ve sinekten durulamaz vaziyetteki ovadakiler, yakındaki Seki dağı eteklerinde kalırlarmış.İlyaslı Köyü daha öncelerde yuları Köyüne bağlı idi. Şu anda köyde birkaç ana kabile vardır: Türkmen olarak;Divrinliler, Küpeliler, Memeçler, Kürtler'den;Kars'tan gelen Şervanlılar, Aleviler'den;Bahçeliler,Yörükler'den de Aydın'dan gelme Süleyman ve Hüseyin Aydın.

  Kültür
  Ramazan ve kurban bayramlarının arefe günü mezarlığımıza gidilir ve mezarlar ziyaret edilir. Özellikle camii cemaatı ikindi namazını müteakip topluca mezarlığa giderek mezarlıkta bir yere otururlar ve tüm geçmiş insanlarımızın ruhlarına fatihalar okuyarak, toplu dualar yaparlar. O gün İlyaslı köyü mezarlığı görmeye değerdir. Uzaktan ve yakından birçok insan mezarlığımızı ziyarete gelirler. Bazı insanlarımız mezarlığa yanlarında su götürerek mezarların üzerine dökerler. Arefe günü bayramla ilgili yemekler hazırlanmaya başlar. Birkaç gün öncesinden ise Baklava, helva, sütlü tatlısı(sütlaç) gibi hazırlanır. Bayram gününün vazgeçilmez yemeklerinden birisi yaprak sarması dolma diğeri ise yahnidir. Her kes ekonomik güç ölçüsünde bayram giyecekleri alır. Evinde ikram için ve özellikle şeker toplamaya gelecek çocuklara şeker ve çikolata çeşitleri de alırlar. Bayram Sabahı herkes kendi ölçüsünde temiz ve güzel elbiselerini giyerek camiinin yolunu tutar. Bayram namazı kılındıktan sonra cami içinde cemaat toplanarak topluca bayramlaşma yaparlar ve herkes evine dağılır. Yakında vefat etmiş ailelerin evine de gidilir ve sabah kahvaltısı yapılır. Daha sonra küçükler büyüklerini ziyaret ederler. Akraba ve hastalar var ise hastalar ziyaret edilir. Özellikle küçük çocuklar gruplar oluşturarak ev ev dolaşarak el öpüp şeker toplarlar.

  ASKERE UĞURLAMA GELENEĞİ Askere gidecek gençler belli olduktan sonra genelde daha çok akrabalar asker evine ziyarete giderler. Asker uğurlamaya giderken herkes yanında çeşitli hediyeler veya para götürürler. Gençler kendi aralarında eğlence düzenleyebilirler. Askerler gidip geldikten sonra ise yine akrabalar asker evine göz aydınlığı ziyaretine giderler. Ziyarete gelenlere asker kınası verilir.

  CENAZE Köyümüzde cenaze olduğu gün halk başka bir işle uğraşmaz. (Ancak üzülerek söylemeliyiz ki son yıllarda bazı insanlarımızın bu konuda duyarsız oldukları görülmektedir). Cenaze evinde toplanılarak cenazeye son görevler yapılır. Cenaze yakınlarına başsağlığı taziyelerinde bulunulur. Cenaze topluca namazı kılındıktan sonra mezarlığa götürülerek defin işlemi tamamlanır. Birkaç gün cenaze evine komşuları yemek getirirler. Ayrıca başsağlığı için cenaze evine ziyaretler yapılır. Cenaze defninden sonra ilk cuma günü, kırkıncı günü ve elli ikinci günü mevlitler ve kuranı kerimler okutularak yemekler verilir. Genellikle Ramazan ayının onuncu gününden itibaren aileler, eşlerini-dostlarını oruç açmaya evlerine davet ederler. Böylelikle bir kaynaşma ve dayanışma sürdürürler.

  YEMEK KÜLTÜRÜ Arabaşı: Unun suda kaynatılıp tepsilere dökülmesiyle elde edilen ve kendine has çorbası ile yenen bir yemek. Bazlama: Sac ekmeği Bulamac: Undan yapılan ve içine peynir, sucuk, nohut ve mercimek atılarak yapılan bir yiyecek. Cilbir: Domates üzerine Biber, soğan doğrayıpüzerine yumurta kırılarak yapılan yemek. Erişte: İnce kesilmiş hamur ile yapılan bir yemek türü. Gavurga: Kavrulmuş buğday Güveç: Patlıcan ve etin güveçte pişirilmesi ile yapılan yemek. İrişki: Sucuk. Karnıyarık: Patlıcan içine et ve soğan ekilerek yapılan yemek. Kapuska: Lahana içine pirinç konularak yapılan yemek. Kuşkuşu: Bulgur ile unun küçük yuvarlaklar haline getirilmesiyle ve suda kaynatılmasıyla yapılan yemek. Sıkma mantı: bir mantı çeşidi. Sızgıt: kıymanın yağda kavrulmasıyla yapılan yemek. Telteli: Elde yapılan ince kadayıf tatlısı. Tarana: Aşlık nohut ve mercimeğin yoğurtla karıştırarak yapılan yemek Yahni: kuru fasulye ve nohudun içine soğan ve patates, havuç doğranarak yapılan bir yemek Un aşı: Haşlanmış ince tel şehriyenin sarımsaklı ayrana karıştırılmasıyla yapılan yemek.

  Coğrafya
  Kayseri iline 100 km, Yahyalı ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 561
  2000 695
  1997 721

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Veysel Karani ÖZBEK
  1999 - Mehmet CANPOLAT
  1994 - Hacı Musa DEMİRTAŞ
  1989 - Selehattin Küpeli
  1984 - Bekir Özbek
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağıyok fakat sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup; köyün iç yolları parke taşlıdır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İlyaslı Köyü Hakkında Forum Tarih
İlyaslı Köyü Hakkında Bilgi Vakfıkebir Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
İlyaslı Köyü Bafra - Samsun Samsun Tanıtımı 30 Nisan 2010
Küçükilyaslı Köyü Ulubey Uşak Uşak Tanıtımı 18 Nisan 2010
Hacıilyaslı Köyü Mut Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş