İlyasköy Köyü Lapseki Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İlyasköy Köyü Lapseki Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlyasköy Köyü Lapseki - İlyasköy Köyü Bilgileri - İlyasköy Köyü Lapseki Hakkinda - İlyasköy Köyü Resimleri
  İlyasköy, Çanakkale ilinin Lapseki ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: LAPSEKİ - İl: ÇANAKKALE

  Köy Muhtarı: İsmail DÖNMEZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 40 km

  İlçeye Uzaklığı: 10 km

  Rakım: 315 m

  Tarihi
  Köyün adı; "İLYAS" adındaki bir kişinin Köye ilk yerleşenlerden ve köyün kurucularından olduğu ve yerleşim biriminede "İLYASKÖY" adını verdiği söylenmektedir.

  Kültür
  İlyasköy Türk kültürünün, gelenek ve göreneklerinin, ananelerinin yaşandığı güzide köylerden birtanesidir. Köyde geçmiş dönemlerden günümüze gelen gelenek ve görenekler en güzel şekilde yaşatılmaya gayret gösterilmektedir. Düğünlerimiz en güzel şekilde yapılmakta, hıdrezlez şenlik havasında kutlanmakta, Bayramlar ve özel günler en güzel şekilde kutlanır.

  Coğrafya
  Çanakkale iline 40 km, Lapseki ilçesine 10 km uzaklıktadır. Boğazı gören tepenin arka yamacında kurulu olan İlyasköy dağlara bakmaktadır. Genelde suyun yoğun olarak bulunduğu bölgeye kurulmuştur. 5 dakikalık bir yürüyüşün ardından çıkılan tepede Boğazın eşsiz güzelliği ve dağların hoş havası ayaklarınız altına serilir. İklim olarak kendisine 10 km uzaklıkta olan Lapseki ile uyuşmaz. Konum olarak yüksek rakımlı olduğundan dolayı kış ayları biraz sert geçer. Yazları ise sıcaklığın yerine güzel esintili ve ferah bir havaya sahiptir.

  İklim
  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları kar yağışlı ve sert geçer. Yükseğe kurulu olmasından ötürü her sene karyağışını Lapseki'den önce alır. Bahar yağmurlarının eksik olmadığı, yaz sıcağının tatlı ve yumuşak rüzgarlarla ferahlattığı bir iklime sahip olan İlyasköy bu iklim şartları ile yaşamaya değer güzel ve şirin bir köydür.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 367
  2000 393
  1997 385

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İlyasköy'de tarım; gelişmekte olan Türkiye ekonomisi ile birlikte çağın gereklerine ayak uydurarak ve her türlü aracının kullanıldığı "modern tarım"a dönüşmüştür. Ekilen alanların yoğun olduğu köyde buğday, nohut, ayçiçeği, arpa dikimi yapılmaktadır. Meyveciliğin geliştiği ve yaygınlaştığı köyümüzde tadı ve iriliği ile Kiraz yetiştiriciliği başı çekmektedir. Ardından bölgenin en güzel şeftalisi ve elması da bu topraklarda yetiştirilmektedir. Bu meyvalarla birlikte kayısı, incir, erik ağaçlarıda her bahçede bulunmaktadır. Bunun dışında akla gelen meyvelerdende dikimi yapılanlar mevcuttur. Kavun ve karpuz yetiştiriciliği her ailenin geçimine katkı sağlamaktadır. Hayvancılık; geçmiş yıllara göre biraz daha az yapılmaktadır. Kişilerin koyun ve keçi sürüleri bulunmaktadır. Muhtelif yerlerde bulunan ağıllarda ve İlyasköyün merasında koyun ve keçilerin otlatıldığı, yaban otları ve kekik yiyen koyun ve keçilerin sütlerinin ve etlerinin daha güzel, besleyici ve leziz olduğu bilinmektedir. İlyasköy Tarım ve Kalkınma Kooparatifi kurulmasının ardından, kooparatif üyelerine devlet desteği altında verilen büyük baş hayvanların köye girmesi ise köyün süt yönünden daha fazla söz sahibi olmasını sağlamıştır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 -İsmail DÖNMEZ
  2004 - Eyüp YILMAZ
  1999 - Nuri DALAKLI
  1994 - Salih ÖZEN
  1989 - Salih ÖZEN
  1984 - Tevfik İrfan DALAKLI

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İlyasköy Köyü Lapseki Forum Tarih
İlyasköy Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş