İlya'nın Güvercinleri Kitap Özeti - Hans Bender

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 20 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İlya'nın Güvercinleri Kitap Özeti - Hans Bender konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlya'nın Güvercinleri Kitap Özet - Hans Bender Kitapları - İlya'nın Güvercinleri Kitap Tanıtım - İlya'nın Güvercinleri Kitap Fiyatı  Kitap Özet

  Alman Edebiyatı'nın savaş sonrası ünlü yazarlarından Hans Bender'in öyküleri, Kâmuran Şipal'in derlemesiyle ilk kez Türkçe'de... Franz Kafka, Hermann Hesse, Rainer Maria Rilke gibi ustaları Türk okuruyla tanıştıran Kâmuran Şipal, Hans Bender'in öykülerinden derlediği seçkiyi özenli çevirisiyle dilimize kazandırdı.

  İlya'nın Güvercinleri, Nazi döneminin ve Hans Bender'in Rusya'daki tutsaklık yıllarının acılarını yansıtıyor.

  İkinci Dünya Savaşı'nın yaşayan tanıkları arasında yer alan, 1919 doğumlu Hans Bender, yazmaya savaştan sonra başladı. Roman ve öykülerinin ana teması Rusya'daki tutsaklık yılları, savaşın acıları ve yaşadığı çevrenin gerçekleridir.

  Hans Bender, edebiyat ve sanat tarihi okuduğu yıllarda askere alındı. 5 yıl askerlik yaptıktan sonra 1945 yılında Ruslar'a esir düştü ve 4 yıl tutsak kaldı. 1949 yılında Almanya'ya döndüğünde, yarım kalan yüksek eğitimine devam etmeyi planladı ancak eğitimi ikinci kez yarıda kesildi. Bu seferki sebep edebiyat tutkusuydu. Bender, 1951 yılında edebiyat dergileri çıkarmaya başladı ve şiirle başladığı yazı hayatını roman, deneme ve öykülerle genişletti.

  Başta Hermann Hesse olmak üzere Alman Edebiyatı'nın çok sayıda büyük ve ünlü yazarını dilimize kazandıran Kâmuran Şipal, Hans Bender'in öykülerini derleyerek Türkiye'de az tanınan bu büyük ismi Türk okurlarla buluşturdu. 1926 doğumlu Şipal, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Çevirilerinin yanısıra Çağdaş Alman Hikâyesi/1945'ten Sonra adlı bir inceleme ve antoloji ile Beyhan, Elbiseler Çarşısı, Büyük Yolculuk, Buhurumeryem ve Köpek İstasyonu adlı öykü kitapları yayımladı.


  [​IMG]

  İlya'nın Güvercinleri
  Hans Bender
  Gürer Yayınları / Öykü Dizisi
  224 sayfa
  ISBN: 9786055785222
  Baskı Tarihi: Kasım 2010
  Etiket: 14,00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İlya'nın Güvercinleri Kitap Forum Tarih
Brezilya'nın Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Brezilya'nın Yönetim Şekli Ülke Kültürleri 6 Eylül 2011
Brezilya'nın Neyi Ünlüdür - Brezilya Nesi İle Ünlüdür ? Ülke Kültürleri 22 Şubat 2011
Brezilya'nın Yemek Kültürü Ülke Kültürleri 28 Aralık 2009
Brezilya - Brezilya'nın Coğrafyası,İklimi,Nufusu ve Tarihi Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 1 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş