İlk Yazılan Kuran-ı Kerim

'Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri' forumunda Dine tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İlk Yazılan Kuran-ı Kerim konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk Yazılan Kuran-ı Kerim

  Resme dikkatli bakıldığında ceylan derisi üzerine yazılan nüshaların
  yeni kalıplara oturtulduğu görülüyor.Kuran ilk defa Hz. Ebu Bekir
  zamanında mushaf haline getirilmiş.Hz. Osman zamanında da
  korunan nüshalara bağlı kalarak yeniden yazılmıştır..

  KUR'ÂN'IN YAZILIŞ TARİHİ  1- Kur'an'ın Allah Rasûlü zamanında yazımı:  [​IMG]


  Allah Rasûlünün (s.a.v) emri ile vahiy katipleri Kur'an'ı parça parça olarak işlenmiş ince deriler kürek kemikleri ağaç kabukları ve düzgün taş gibi maddelerin üzerine yazmakta idiler. Yazılan bu âyetler vahiy henüz tamamlanmadığı için tek bir mushafta toplanmamıştı. Bu dönem içersinde Ashab ezberledikleri âyetleri Allah Rasûlünün (s.a.v) gösterdiği sûrelerin altına yazıyorlardı.

  2- Kur'an'ın Hz. Ebu Bekr (r.a) döneminde yazılışı:  [​IMG]

  Zeyd b. Sabit (r.a) Hz. Ebu Bekr (r.a)'in emri ve Hz. Ömer (r.a)'in uygun bulmasıyla Kur'an âyetlerini biraraya toplamıştır. Zeyd İbn Sabit Kur'an'ı toplarken vahiy katiplerinin yazdıklarını dikkate almış ve âyetleri ilk defa bir mushafta toplamıştır.

  3- Kur'an'ın Hz. Osman (r.a) döneminde yazılışı:
  [​IMG]


  ilk Mushaf Kur'an'ın okunşundaki tartışmalara son vermek amacıyla farklı kıraatleri yansıtacak şekilde Hz. Ebu Bekr'in topladığı ve Hz Ömer'in kızı Hafsa'nın koruduğu nüshaya bağlı kalınarak yazıldı. Bununla ilgili olarak Hz. Osman Zeyd b. Sâbit (r.a) Abdullah b. ez-Zübeyr (r.a) Sad b. el-Âs (r.a) ve Abdurrahman b. el-Haris b. Hişam (r.a)'ı görevlendirdi. Bu Mushaf üzerinde noktalama işaretleri ve harekeleri bulunmamaktaydı. Hz. Osman (r.a) yazılan Kur'an'ın bir nüshasını saklamış diğer nüshaları ise çeşitli İslam şehirlerine göndermiştir.

  3-Kur'an'ın harekelenmesi ve noktalanması üç merhalede tamamlanmıştır.
  Birincisi: Muaviye b. Ebu Süfyan döneminde Muaviye Ebu'l-Esved'i görevlendirmiş O da Kur'an okurken meydana gelebilecek okuma hatalarını ortadan kaldırmak amacıyla nokta şeklinde hareke işaretleri koymuştur. İkincisi: Abdülmelik b. Mervan döneminde Kur'an'daki bazı harfleri birbirinden ayırmak için noktalar konulmuştur. Mervan bu işte el-Haccac b. Yusuf'u görevlendirmiş; o da bu işi Nasr b. Âsım ve Hayy b. Yasmur'a havale etmiştir. Üçüncüsü: Bu dönemde i'rab alametleri olan Fetha Damme Kesre ve Sükûn konulmuştur. Bu harekelendirmede Halil b. Ahmed el-Ferahîdî'nin yolu izlenmiştir.
  alıntıdır
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş