İlk Yardımla İlgili Kompozisyon - İlk Yardım Konulu Kompozisyon Örneği

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İlk Yardımla İlgili Kompozisyon - İlk Yardım Konulu Kompozisyon Örneği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk Yardım İle İlgili Yazı
  İlk Yardım ile ilgili komposizyon örneği


  İlkyardım, hasta veya yaralı kişiye, daha ciddi bir tıbbi yardım uygulanmadan önce yapılan ilk bakımdır. İlkyardımın amacı, durumun kötüleşmesini önlemek için aktif olarak müdahale etmek, yaşam desteği sağlamak, yaralının etkin tedavisini başlatmak, zararı en aza indirmek ve yaşam kaybını önlemektir. İlkyardım tıbbi bakımın bir alternatifi değildir. Ancak ilkyardım eğitimi alan kişiler, durumu ve aciliyetin derecesini tayin etme ve profesyonel tıbbi yardım ulaşana kadar yapılabilecek en doğru şeyleri belirleme yeterliliğine sahiptir.

  Yaralanmanın, ölüm olaylarının dördüncü ana nedeni olduğu düşünülürse, ilkyardım eğitiminin gerekli olduğu çok açıktır. Düşmeler en sık rastlanan yaralanma sebebidir. Ancak trafik kazaları en ölümcül olanıdır. Yaralanma ölümlerinin %22’si trafik kazaları sonucu oluşmaktadır.

  İlkyardım inceleme ve araştırmayla başlar. Bir yaralıya yaklaşmadan önce olay yerinde, yaralı ve kurtarıcının hayatını tehlikeye atabilecek faktörlerin önlenmesi gerekir. Daha sonra yapılan ilk inceleme, yaralının hayatını kurtaracak işlemlerin hemen uygulanmasının gerekip gerekmediğini belirler.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İlkyardım

  İlk yardım, hasta ve yaralılara asıl tedavi başlayıncaya veya tedavi ihtiyacı ortadan kalkıncaya kadar yapılan sınırlı müdahalelerdir.

  Tıp personeli olmayan kişilerce de yapılabilir. İlk yardım genellikle basit, kolay öğrenilen, az sayıda teçhizatla uygulanabilen ama bazen hayat kurtarabilen yöntemlerin kullanılmasına dayanır.

  Yaşamı boyunca insan, ilkyardımı gerektiren durumlarla her zaman karşılaşabilir. Zamanında yapılacak basit ve etkili bir ilk yardımla hasta veya yaralının hayatı kurtarılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İlk Yardımla İlgili Forum Tarih
İlk Yardım İle İlgili Sloganlar - İlk Yardımla İlgili Slogan Güzel Sözler-Mesajlar 17 Haziran 2011
İlk Yardımla İlgili Yazı - İlk Yardım İle İlgili Yazı Makaleler-Denemeler 26 Nisan 2011
İlk Yardımla İlgili Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 23 Nisan 2011
İlk Yardımla İlgili Akrostiş Şiirler Şiirler 22 Nisan 2011
Sürmene Yardımlaşma Vakfı İlköğretim Okulu Sürmene Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş