İlk kez bu kadar yakınımızda...

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 21 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İlk kez bu kadar yakınımızda... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk kez bu kadar yakınımızda...

  [​IMG]


  Onu bir çocuk bulmuştu, ilk kez bu kadar yakınımızda.

  Kütlesini kuşatan farklı bir karbon ile zehirli siyanojen gazı nedeniyle yeşil bir ışık yansıtan Lulin adlı komet, pazartesi günü Türkiye Saati ile sabah saat 05.43’te 61 milyon kilometre mesafede dünyaya en yakın konumunu alacak. Bu yolculuk, kometin Güneş Sistemi’nin en uzak köşesinden başlayan ve Güneş istikametinde devam eden tek yolculuğu olacak

  Quanzhi Ye’nin keşfi

  1996 yılında, Quanzhi Ye adlı yedi yaşındaki bir Çinli çocuk, parlak ve görkemli bir güzelliği olan bir kuyruklu yıldızı keşfettiğinde çok heyecanlanmış, ancak bunun daha önce iki bilimadamı tarafından keşfedilerek onların adıyla anılmaya başladığını öğrenmişti. Hale-Bopp adlı bu kuyruklu yıldızın yarattığı hayal kırıklığı ilkokul öğrencisinin azmini kırmadı. Gökyüzünü izlemekten hiç vaz geçmeyen Quanzhi Ye, bu olaydan on bir yıl sonra, Temmuz 2007’de, 18 yaşında bir üniversite öğrencisi iken, bir kez daha, sıradışı bir gök cismini, Lulin’i keşfetti.

  Kometin adı, ilk kez fotoğrafının çekildiği Lulin Gözlemevi’nden geliyor. O ilk fotoğrafı çeken de Tayvanlı Astronom Chi Sheng Lin.

  Lulin’in burada görülen fotoğrafını çeken ise Amerikalı bir amatör astronom olan Jack Newton. Arizona’daki evinin arka bahçesindeki gözlem kulübesinden gönderdiği ve şu an Amerikan Hava ve Uzay Dairesi NASA’nın internet sitesinde de yer alan fotoğraf için, Newton, “Artık emekliye ayrılmış olan gözlerim göremese de, 14 inçlik teleskobum 1 Şubat 2009 günü bu parlak kometi yakaladı işte” dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İlk kadar yakınımızda Forum Tarih
İlk matbaadan günümüz matbaasına kadar neler değişti kısaca Tarihi Bilgiler Çarşamba 22:38
İlk Türk devletlerinden günümüze kadar devlet yöneticileri yönetme gücünü nereden almıştır? Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
İlk Kez Bu Kadar Çaresizim - Resimli Şiir Resimli Şiirler 1 Eylül 2011
İlk Kez Bu Kadar Çok Vuruyorum Kendime (Resimli Şiir) Resimli Şiirler 4 Haziran 2011
Ahmet Selçuk İlkan Seni O Kadar Çok Sevdim Ki 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 2 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş