İlk adımlar kazalara neden oluyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İlk adımlar kazalara neden oluyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk adımlar kazalara neden oluyor

  Yeni yürümeye başlayan çocuklar aileleri tedirgin ediyor.

  [​IMG]
  Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, yeni yürümeye başlayan ve yerinde durmayan küçük çocukların çok sık bir yerlerden düşüp kafalarını vurarak anne babalarını endişeye sevk ettiklerini açıkladı.
  Yeni yürümeye başlayan çocukların yaşadıkları çarpmaların çoğunlukla önemli sorunlara neden olmadan kafada küçük bir şişlik veya bir kaç morlukla atlatıldığını belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, "Önemsiz bir düşmeyi ciddi bir kafa travmasından ayırt etmek için bazı işaretlere dikkat etmek gerekir. Şayet çocukta bilinç kaybı varsa, havale geçiriyorsa, kulak, burun veya ağızdan kan veya şeffaf bir sıvı geliyorsa hiç vakit kaybetmeden acil servise ulaşmalısınız. Çocukta durdurulamayan bir ağlama veya huzursuzluk varsa, düşme sonrası süren aşırı bir uyku hali varsa, saatte 1-2 defadan fazla kusması olduysa, giderek artan bir baş ağrısı tarifliyorsa böyle durumlarda da çocuğun doktor tarafından görülmesi gereklidir" dedi.
  Başlangıçta her şey normal görünse de kafasını çarpan bir çocuğun özellikle ilk 24 saat gözlem altında tutulmasının daha doğru olduğunu belirten Dr. Karadağlıoğlu, "Kafa travması geçiren çocuğu uyutabilirsiniz, ancak siz uyumayıp onu sık sık kontrol etmeli, uykuda bir şeylerin gözden kaçmasına fırsat vermemelisiniz" diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İlk adımlar kazalara Forum Tarih
Osmanlı'nın ilk anayasası kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye'de ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk anayasası nedir ne zaman kabul edilmiştir kısaca Hukuk 12 Şubat 2017
İlk çağ hangi olayla başlıyor ve hangi olayla bitiyor kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Harf inkılabı hangi ilkeyle ilgilidir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş