İlimbey Köyü Geyve Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İlimbey Köyü Geyve Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlimbey Köyü Geyve Bilgileri - İlimbey Köyü Hakkında - İlimbey Köyü Tanıtımı - İlimbey Köyü Resimleri
  İlçe: GEYVE - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: HÜSEYİN DEMİR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  5270100
  Cep Telefonu:

  05332215988

  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 208 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54700
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Geyve
  Web Sitesi
  İlimbey, Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Sakarya'nın Geyve ilçesine bağlı İlimbey bu tarihten yaklaşık olarak 120 - 130 yıl kadar önce 93 harbi olarak bilinen Açıklama; 93 Harbi ya da 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde yapılan bir Osmanlı-Rus savaşıdır. Rumi takvime göre 1293 yılına denk geldiğinden Osmanlı tarihinde 93 Harbi olarak bilinir. Hem Tuna Cephesi'nde, hem de Kafkasya Cephesi'nde savaşılan 93 Harbi Osmanlı Devleti için büyük bir yenilgiyle sonuçlanmış; hem büyük bir toprak kaybına neden olmuş, hem de Rus ordusunun İstanbul'un eşiğine (Yeşilköy) kadar gelerek[1] Osmanlı Devleti'nin varlığını tehdit etmesiyle sonuçlanmıştır." Osmanlı - Rus savaşı sonrasında Osmanlı imparatorluğunun toprağı olan Kafkasyadaki Gürcistan - Acara özerk bölgesinde bulunan Batum şehrine bağlı çeşitli müslüman köylerden göç eden Müslüman Muhacırlarca kurulmuştur. Şu anda İlimbey'de yaklaşık 40 - 50 hane yerleşik, 40 - 50 hane de yazlıkçı villa olmak üzere toplam 80 - 100 hane bulunmaktadır, İlimbey yemyeşil ormanlarla kaplı çok güzel, sessiz, sakin , tertemiz havasıyla adeta Karadenizin o eşsiz doğal güzelliğini ayağınıza getirmektedir, İstanbul'a Adapazarına çok yakın olması nedeniyle tercih edilmektedir, İlimbey'in Adapazarı şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 20 km olup, Eskişehir - Bilecik karayolu üzerinde Karaçam köyünün üst tarafındadır, İlimbey Samanlı dağlarının eteklerine kurulu bir Orman Köyüdür, gökyüzünden bakıldığında ormanların içindeki evler zor görünür, köyün içi ve etrafı Samanlı dağlarınca çevrilmiş durumdadır, köy halkı asli dili olan Gürcüceyi hala konuşmaktadır, köy halkı geçimini genelde çeşitli sektörlerde çalışarak sağlamakta olup, tarım kısmen yapılmakta, hayvancılık ise artık yapılmamaktadır. Gelenek ve görenek olarak Artvin ve karadeniz yöresinin gelenek ve göreneğine sahiptir. İlimbey'e hafta sonları çeşitli turizm firmalarınca ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen yerli turistlerce dağ ve dere gezileri düzenlenmektedir.

  Kültür

  Konuyla ilgili olarak
  www.ilimbey.org sitesine bakabilirsiniz.

  Coğrafya

  Sakarya iline 18 km, Geyve ilçesine 22 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 208
  1997 358

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalı olup, köy sakinlerinin çoğu çeşitli fabrika ve işletmelerde , kamu kurumlarında çalışmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009Turgut ÖZDEMİR
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Hüseyin DEMİR
  1999 Hüseyin DEMİR
  1994 Ahmet ÇETİN
  1989 Ahmet ÇETİN
  1984 Selahattin ÖLMEZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faaliyette değildir, taşımalı eğitim ile öğrenciler 1,5 kilometre aşağıdaki Karaçam köyünde eğitim görmektedir, Köyde, içme suyu şebekesi bulunmaktadır, ayrıca her evin kendine ait kanalizasyon sistemi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon, internet imkânı ADSL vardır, ayrıca köy merkezinde bir adet camii ve İlimbey köyü Gençlik ve Spor Kulübü derneği lokali bulunmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İlimbey Köyü Geyve Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş