İlicek Köyü Hakkında Bilgi Hacıbektaş Nevşehir

'Nevşehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İlicek Köyü Hakkında Bilgi Hacıbektaş Nevşehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ilecek köyü bilgileri - ilece köyü resimleri - ilecek köyü tanıtım  İlicek, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Bu bahsi geçen köyün asıl ismi "Çöl" dür ilicek ismi ise şuan terkedilmiş olan ve Yukarı İlicek olarak anılan köyümüzdür

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyde sit alanı ilan edilen bir höyük vardır. Ancak ilgili makamlar taraından henüz bir inceleme yapılmadığı için geçmiş hakkında bilgi edinilememektedir. Bugün yaşayan ailelerin ataları çoğunlukla Sivas İli, Ulaş ilçesi Tecer yaylası köylerinden maraba olarak Hacıbektaş'a gelip bu köye yerleşmişlerdir. Bugün Ulusoylar olarak ve Alevi camiasının ileri gelenleri olan aile İlicek Köyü'nün topraklarının önemli ir kısmını 19.yy'da sahiplenmişler ve Sivas'ta dedelik yaptıkları yerlerden yoksul ve kendilerine körü körüne bağlı aileleri maraba (yarıcı) olarak getirip yerleştirmişlerdir. Halen o günleri bilen ve acılarını sevinçlerini yaşayan bir kaş kişi (ort.80 yaşlarında) vardır. Köyün adı ile ilgili olarak kuşaktan kuşağa anlatılan bilgi şöyledir: Hacıbektaş Tekkesi'ne bağlı bu topraklarda görevli bir post sahibi dede, soğuk ve esintili bir günde "Ilıca es be mübarek, ılıca es!" diye söylenir. Sonra kalın ünsüzlerin inceltilerek söylenmesi sonucu Ilıca_k sözcüğü İlicek olagelir. Ancak tabi ki bu bir söylentidir. Herhangi bir yazılı kanıtı olmadığı için kesinlik taşımaz. Köyde bulunan höyüğün benzerleri, irili ufaklı çevrede çoktur. Kırşehir'de bulunan höyükte bir Japon heyeti kazı yapmaktadır. İlicek Kayseri arasında benzer höyüklerden vardır. Selçuklulardan öncesine dayanan bu höyükler kadar İlicek Köyü de eskidir. Çift süren kimi köylülerin saban ve pulluğuna takılarak gün yüzüne çıkan çeşitli çanak çömlek, para ve dibek taşlarından hala evinde bulunduranar vardır. Ancak bir inceleme yapılmadığı için hangi dönemlere ait oldukları hakkında bir bilgi yoktur. Köyde bir kaç tane de mağra vardı. Zaman zaman ağızları açılır, sonra hayvanlar düşmesinler diye köylüler kapatırlardı. Şimdi tamamen kapalılar. Herhangi bir inceleme yapılmayan bu mağralar da yapılan inceleme sonucunda tarihe ışık tutabilirler. Köy Adnan Menderes'in başbakanlığı öncesinde Hacıbektaş İlçesi'ne ve Kırşehir İli'ne bağlı iken Menderes-Bölükbaşı çekişmesi sonucu Kırşehir'den kopartılarak Nevşehir'e bağlanmıştır. 1953 ve öncesi doğumlularda nüfus kâğıtlarında illeri Kırşehir olarak yazılmaktaydı.
  Kültür [değiştir]

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Hacıbektaş'a bağlı alevi köyleri içinde camisi olan tek köydür. Camisi vardır tek tük giden olur.. Köylüler okul yapmaya kalktıklarında o günkü Ulusoyların ileri gelenleri, yani toprak ağaları "Ya ya, okutun okutun da gözleri açılıp toprakları alsınlar öyle mi ?" diyerek okulu camiye çevirtmişlerdir. Bu gerçeği bilenler hala vardır. Sonuçta köylü Cumhuriyet aydınlanması sonucu yine isyan ederek ağalardan toprakları almışlardır. Dava konusu olan İlicek Köyü toprakları hakkında Cumhuriyet mahkemesi de (Şeri değil!) köylüler lehine karar vermiştir. Köylünün bu haksızlığa karşı isyanının Sivas kültürü ve Babai İsyan geleneğinin bir devamı olduğu açıktır. 1970'lere kadar imece usulü çok baskın iken, bugün daha azalmıştır. Bunun nedeni kapitalist üretim tarzının ve bireyci kültürünün yıkıcı etkisidir. 1960'lı yıllarda, pek de pazara bağlı olmayan, görece kapalı bir eknomiye sahip köylü, sınırlı ihtiyaç maddeleri üretebilmekte ve dış dünyadan da sınırlı şeyler tanımakta ve almakta idi. Bu maddi sınırlılık kültürel sınırlılığı ve sığlığı da beraberinde getirmektedir. Ankara'ya yakınlığı ve kısmi göç vermesi hızla değişmesine yol açtı. Yeni başkent olan Akara'da inşaat işçiliğine giden ve kalan çok sayıda köylü vardır.Okumanın ve bilginin önemi artmıştır.

  Yemeklerin temel maddeleri kendi ürettikleri tahıl ve bir kaç tür sebze ve yetiştirdikleri hayvan ürünleri. 1960'larda en sık tüketilen yemek çeşitlerinden bir kaç örnek: Kuru fasulye, patates yahn ve haşlaması, katıklı çorba, toyga çorbası, tarhana çorbası, mantı ve mantı türleri (özellikle düğünlerin ve davetlerin olmazsa olmazı boncuk mantı), helle çorbası, etli pilav, yarma çorbası, mercimek yahnisi , içli köfte, kuru yufka ekmekten yapılan tereyağlı ekmek aşı, kabak çiçeği dolması ve tatlılardan özellikle haşıl. Diğer kültürlerden aldığı için bugün unutulmuş haşıl Sivas ve yöresi kültürüne aittir.Sacda yapılan kömbe ve çörekleri unutmamak gerek. Bugün artık bunların bir kısmı yapılıyor. Ürün çeşitliliği ve pazar zenginliği yemek türlerini artırdı ve ülke çapında ortaklaştırdı. Kapadokya ziyaretine gelen bazı gruplar en çok İlicek Köyü'nü tercih ederek konaklamaya ve yemek yemeye geliyorlar. Yani İlcek Köyü Svas'tan kopup gelmiş (Kısmen Erzincan, Tunceli ve diğer illerden de var)ve bu kültürü yaşatan, diğer kültürlerden alan bir Cumhuriyet Köyü. Kız erkek bütün çocuklarını okutur.Hiç bir kültürü yadsımaz ve sınırsız bir hoşgörüye sahiptir. Bugün TRT sanatçıları tarafından yöre ismi zikredilerek söylenen ve İlicek Köyü'nden güftesi ve bestesi Fahri Yalçın'a ait iki adet türkü vardır. Fahri Yalçın'ın yeğeni ile evli TRT İstanbul sanatçısı Mine Yalçın çoğunlukla söyler.
  Coğrafya
  Nevşehir iline 55 km, Hacıbektaş ilçesine 10 km uzaklıktadır. Kayseri'ye 90 kilometre uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 376
  1997 306
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.AYRICA 2 adet un fabrikası ve faal olmayan bir bisküvi birde un fabrikası vardır.
  Muhtarlık

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - İSMAİL TAŞDEMİR

  2004 - DOĞAN ÖZDOĞAN
  1999 - DOĞAN ÖZDOĞAN
  1994 - ALİ KAYA
  1989 - ALİ KAYA
  1984 - HÜSEYİN KAYA

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İlicek Köyü Hakkında Forum Tarih
Gelinlik Seçerken Dikkat Edilicek Ayrıntılar Nelerdir Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi 11 Ekim 2011
Çocuklarınıza söyleyebilicek en iyi 5 kelime Çocuk ve İslamda Eğitim 22 Ocak 2009
Evde Giyilebilicek Elbiseler Populer markalar & Moda 29 Kasım 2008
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş