İletken Ve Yalıtkan Maddelere Örnekler

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 5 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İletken Ve Yalıtkan Maddelere Örnekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İletken Ve Yalıtkan Maddelere Örnekler


  Elektrik akımını ileten maddelere iletken maddeler denir. Metal gibi maddelerde iletkenliği sağlayan serbest elektronlar vardır. En iyi iletkenler sırayla; altın gümüş ve bakırdır.rnrnElektrik akımını iletmeyen maddelere yalıtkan maddeler denir.
  Cam ebonit porselen gibi cisimlerde serbest elektronlar yok denecek kadar azdır. Bu yüzden elektriği iyi iletmezler.

  İletken madddelere biraz örnek: alüminyum folyokalem ucuçivigümüşbakır telYAŞ tahtatuzlu susade su Elektrik telleri tuzlu su cam Plastik tarak Mouse pad Televizyon plastik kasası Karbon Şekerli su Kitap Kağıt Halı Ayakkabı Odun İp Çakmak seramik saf su zeytin yağı ebonit

  Yalıtkan maddelere biraz örnek: plastikkürdan(tahta)silgicamseramikşekerli su yalıtkandır Yalıtkan: Cam Plastik tarak Mouse pad Televizyon plastik kasası Karbon Şekerli su Kitap Kağıt Halı Ayakkabı Odun İp Çakmak


  Elektriği ileten maddelere iletken maddeler denir. Bu maddeler elektrik akımını iletebilirler. Atomların dış yörüngesindeki elektronlar atoma zayıf olarak bağlıdır. Isı ışık ve elektriksel etki altında kolaylıkla atomdan ayrılırlar.Altıngümüşbakır iyi iletkenlerdir.
  metaller de iyi iletken ve kötü iletken olarak kendi aralarında gruplara ayrılır.
  Atomları 1 valans elektronlu olan metaller iyi iletkendir. Buna örnek olarak altın gümüş bakır gösterilebilir.


  Bakır tam saf olarak elde edilmediğinden altın ve gümüşe göre biraz daha kötü iletken olmasına rağmen ucuz ve bol olduğundan en çok kullanılan metaldir.


  KATILAR

  Bakır Altın Gümüş Demir Alüminyum Çelik Magnezyum Nikel Krom
  Sıvılar

  Limonlu Su
  Tuzlu Su
  Asitli Su

  Gazlar


  Flerosan Lambalar
  Neon Lambalar


  Yalıtkan (dielektrik) bir elektrik akımı taşıyabilecek serbest elektronları olmayan bir elektrik alanıyla kutuplanma özelliği taşıyan elektrik iletkenliği sıfır veya çok zayıf olan cisim veya madde. Özdirençleri çok yüksek olduğundan elektrik akımlarını ancak güçlükle geçirebilen maddeler için kullanılır.


  Yalıtkanlarda elektronlar bir molekülden öbürüne güçlükle geçer; eğer bir yalıtkanın atomlarından biri bir elektronu yakalarsa bu elektron atoma bağlı kalır; oysa iletken bir cisimde bütün kütle içinde dolaşır.


  Yalıtkanlar şöyle sınıflandırılabilir;


  • Tabiî yalıtkanlar
  • Tabiî organik yalıtkanlar
  • Katı sentetik yalıtkanlar
  • Sıvı yalıtkanlar
  • Gaz yalıtkanlar.
  • Ekolastik yalıtkanlar

  Katı sentetik yalıtkanlar tabiî reçine sentetik reçine kauçuk selüloz veya silisli olabilir. Teknik elektrik birliği elektrik makinelerinin yapımında kullanılan yalıtkanların sınıflandırılmasını standartlaştırmıştır.

  O sınıfı: Ne yağ emdirilmiş ne de yağa daldırılmış pamuk ipek kâğıt ve benzeri organik maddeleri kapsar.
  A sınıfı: Yağ emdirilmiş veya yağa batırılmış pamuk ipek kâğıt ve buna benzer organik maddeleri ayrıca emaye telin kaplamasını içerir.
  B sınıfı: İçine bir miktar topaklaştırıcı madde katılmış mika amyant veya buna benzer organik maddeli yalıtkanları kapsar.
  C sınıfı: Topraklaştırıcı madde katılmamış mika porselen cam kuvars ve benzeri maddeleri içerir.

  Plastik maddeler

  Yalıtkan plastik maddeler oda sıcaklığında katı halde bulunan ve plastik şekil değişimiyle istenen biçime getirilebilen organik maddeler veya kısmen organik madde karışımlarıdır.


  Isıyla sertleşen plastik maddeler şunlardır; fenoplastlar (bir fenol ile bir aldehitinamin veya amin fonksiyonu kapsayan organik bir bileşikle bir aldehitin yoğunlaşmasından meydana gelen sentetik reçineler üre-formol ve anilin formol reçineleri).

  Isıyla yumuşayan plastik maddeler arasında da şunlar sayılabilir; selüloz esterleri (nitroselüloz ve selüloz asetat); kimyasal sentezle elde edilen etilen türevi reçineler (akrilik ve metakrilik reçineler vinilik ve polivinilik reçineler polistirol reçineler).
   

 2. Eyw Kardeş Çok Lazımdı... :)
   

 3. Kardesim Helal Ollsun Lazımdı :ASDASD
   

 4. sağolun yaaa bazıları önemliydi sadece tşkr
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İletken Yalıtkan Maddelere Forum Tarih
Isı iletkeni ve ısı yalıtkanı nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 27 Nisan 2014
Maddelerin elektriksel iletkenlik ve yalıtkanlık özellikleri hangi amaçla kullanılır Genel Bilgi (Elektrik) 11 Mart 2014
Ampulün içindeki tel iletken mi yalıtkan mı? Genel Bilgi (Elektrik) 18 Şubat 2014
Toprak iletken mi yalıtkan mı? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 3 Şubat 2014
İletken Yalıtkan ve Yarı İletken Maddeler Nedir Örnek Konu Dışı Başlıklar 28 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş