İletken ve Yalıtkan Maddeler Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 27 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İletken ve Yalıtkan Maddeler Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  iletken maddeler nelerdir - iletken maddelere örnekler - yalıtkan maddelere örnekler


  Elektronların üzerinde hareket edebildiği maddelere iletken, hareket edemediği maddelere de yalıtkan maddeler denir.

  Altın, gümüş, bakır, alüminyum, demir gibi maddeler iletken; cam, plastik, tahta, porselen, bakalit gibi maddeler yalıtkan maddelerdir. Üzerinde elektronların bir bölümünü geçiren maddelere, yarı iletken adı verilir. Yarı iletkenler; elektriği iletme bakımından iletkenler ile yalıtkanlar arasında yer alır. Silisyum, germanyum ve karbon yarı iletkendir.

  Bir takım metal ve bileşiklerin sıcaklıkları azaldıkça dirençleri ortadan kalkar. Bu cisimlere enerji yitirmeden elektriği ilettikleri için süper iletken denir. Elektrik motoru, jeneratör ve marş motoru gibi elektrikli aletlerin yapımında süper iletkenler kullanılarak enerji yitimleri azaltılmaktadır.

  İletken Maddeler:

  Kablolar
  Metaller
  Saf olmayan su


  Yalıtkan Maddeler:

  Tahta
  Cam
  Plastik


  alıntı
   

 2. saol selen ama beni iletken maddelerin nie ve nerede kullanıldığına ihtiyacım var. :)
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  iletken maddeler ve kullanım alanları

  -Azot (N): N tipi yarı iletken oluşturmada.
  -Antimuan (Sb): N tipi yarı iletken olusturmada.
  -Arsenik (Ar): N tipi yarı iletken olusturmada.
  -Fosfor (P): N tipi yarı iletken olusturmada.
  -Germanyum (Ge): Diyot, transistör, entegre vb.
  yapımında.
  -Silisyum (Si): Diyot, taransistör, entegre vb.
  yapımında.
  -Bor (B): P tipi yarı iletken oluşturmada.
  -Galyum: P tipi yarı iletken oluşturmada.
  -ındiyum (In): P tipi yarı iletken oluşturmada.
  -Selenyum (Se): Diyot yapımında.
  -Bakıroksit (Cu2O): Diyot yapımında.
  -Galyum arsenik (GaAs): Tunel diyot, laser diyot,
  foto diyot, led yapımında.
  -ndium fosfor (InP): Diyot, transistör yapımında.
  -Kursun sülfür (PbS): Günes pili (fotosel, solar
  cell) yapımında.
   

 4. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İletkenlerin Kullanım Alanları

  JET HIZINDA TRENLER
  Süperiletken maddelerde görülen manyetik itme kuvveti (Meissner etkisi),Batı ülkelerinde halk arasında “uçan trenler” diye adlandırılan, manyetik yastık üzerinde kayan MAGLEV trenlerinin yapılması fikrini doğurmuştur. Başta Japonya ve Almanya olmak üzere MAGLEV trenleri üzerinde yapılan araştırmalarda bugüne kadar 500 km/h hıza ulaşılmış bulunulmaktadır. Bu, neredeyse ortalama bir jet uçağının optimum uçuş hızına yakındır.

  Japonya da geliştirilen, süperiletken MAGLEV trenleri, özel bir ray üzerinde, aracın her iki ucunda bulunan süper soğutmalı, süperiletken mıknatıslar vasıtası ile yükseltiliyor. Tren hareket ettiğinde raydaki iletkenlere verilen elektrik akımı bir itme gücü oluşturuyor. Tren 100km/h hızı aştığı anda, tekerlekleri içe katlanıyor ve hat üzerinde havlanmaya başlıyor. Yani tren, sürtünmesiz bir ortamda hattın üzerinde adeta uçmaya başlıyor. Enerji tasarrufu içinde ısınan mıknatıslar bir soğutma sistemi ile soğutuluyor. MAGLEV trenini istendiğinde durdurmak için ise, akım yönü tersine çevriliyor. İleriye doğru hızla akan aracın kütlesi, bu sefer zıt yönde bir itme gücü ile durduruluyor.Bu, tıpkı uçaklarda piste inişten sonra kullanılan motor freni gibidir.

  BÜTÜN SIR MIKNATISLARDA
  Süperiletken maddenin en önemli özelliklerinde biri mükemmel diyamanyetik olmalarıdır.1933 yılında, Messnir ve Ochsenfeld, bir metalin süperiletken olduktan sonra,içinden manyetik akım geçişine izin vermediğini gösterdiler.Şöyle ki, kritik sıcaklığın altında soğutulmuş bir süperiletken, üstten hafif fakat güçlü bir mıknatısa yaklaştırıldığında, süperiletken parça havada kalacaktır.Buna, süperiletken metallerin ^^levitasyon^^özelliği denmektedir.


  SÜPERİLETKENLERİN UYGULAMA ALANLAR
  Süperiletkenlerin kullanılmasıyla elde edilen ürünler, “süperiletken kablo ve mıknatıslar” ile “süperiletken film ve Josephsoneklemi ve bunların bileşiminden oluşan mikro devreler” olmak üzere iki ana grupta toplanmaktadır.


  YÜKSEK ENERJİ FİZİĞİ
  Süperiletkenler sayesinde yüksek manyetik akım yoğunluğu elde edilebildiğinden, halk arasında “emar” olarak bilinen “magnetik rezonans(MR) görüntüleme” cihazları geliştirilmiş ve tıbbi teşhis alanında önemli bir mesafe kat edilmiştir.


  SÜPERİLETKEN KABLOLAR
  1000 KW ve 10 GVA gibi, bugüne kadar hayali bile mümkün olmayacak derecede yüksek kapasitede enerji iletim kablolarının üretimi gerçekleştirilmiştir.Bu kabloların henüz çok kırılgan olmaları nedeniyle, bilimsel araştırmalar devam etmektedir.


  DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞI
  Süperiletkenlerle elde edilen güçlü manyetik alan vasıtası ile hareket eden MEGLAV trenleri geliştirilmiştir.


  ARÇACIK ÇARPIŞTIRICILARI
  Parçacık fiziği deneylerinde kullanılan parçacık çarpıştırıcılarında ışık hızına yakın hızlarda hareket eden atom altı parçacıklarının merkeze bağlı tutulabilmesi için gerekli olan güçlü mıknatıslar, ancak süperiletkenlerle yapılabilmektedir.Bu mıknatıslar gereken enerjinin büyüklüğü, çoğu zaman istenilen enerji düzeyinde deneylerin yapılmasını mümkün kılmamaktadır.Ancak, mıknatısların süperiletkenlerden yapılması ile ileri düzeyde deneyler yapılabilmektedir.


  ELEKTRONİK DEVRELER
  Hemen tüm elektronik devrelerde ve özelliklede entegre devrelerde ara bağlantılarda kullanılan iletkenlerin dirençlerinden kaynaklanan sorunlar, önemli bir maliyet unsuru olmaktadır.Bu sorunların, süperiletkenlerin kullanılması ile giderilebileceği düşünülmektedir.


  PARÇACIK HIZLANDIRICIDAN ‘NANOROBOT’A
  Burada, süperiletkenlerin çeşitli kullanım alanları arasında önemli bir yer tutan, bilimsel araştırmalarda deney imkanlarının geliştirilmesine yaptığı katkıya bir örnek vermek gerekiyor.
   

 5. çok güzel bir sayfa olabilir galiba yani ben öle düşünüyom canım ya
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İletken Yalıtkan Maddeler Forum Tarih
Maddelerin elektriksel iletkenlik ve yalıtkanlık özellikleri hangi amaçla kullanılır Genel Bilgi (Elektrik) 11 Mart 2014
İletken Yalıtkan ve Yarı İletken Maddeler Nedir Örnek Konu Dışı Başlıklar 28 Ocak 2014
İletken Ve Yalıtkan Maddelere Örnekler Konu Dışı Başlıklar 5 Ocak 2012
İletken Maddeler Ve Yalıtkan Maddeler Nedir Konu Dışı Başlıklar 14 Ekim 2011
Isı iletkeni ve ısı yalıtkanı nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 27 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş