İletişim Teknolojisi - İletişim Teknolojisi Nedir?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İletişim Teknolojisi - İletişim Teknolojisi Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İletişim Teknolojisi - İletişim Teknolojisi Nedir?

  Her türlü bilginin topluma ulaşabilmesi için iletişim teknolojisinin gelişmiş olması gerekir. 19. yüzyılda elektrikli telgrafın icadıyla iletişim çağı başladı ve günümüzde gelişmiş iletişim araçları sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki kişi ve kuruluşlarla bağlantı kurmak mümkün hâle geldi.
  İletişim alanında meydana gelen gelişme*lerin hızlanmasını sağlayan temel etken uydula*rın uzaya fırlatılması oldu. Bu uydular sayesinde iletişim teknolojileri gelişti; televizyon yayın ağının genişlemesi ile haberlerin her yere ulaşması sağ*landı.

  İletişim alanında yaşanan en büyük geliş*melerden biri de telefondur. Telefon Graham Bell tarafından 1876 yılında icat edildi. 1970′li yıl*lara gelindiğinde evlerimize taşınabilir telefonlar girmeye başladı. 1983 yılında ise ilk cep telefonu yapıldı. Günümüzde ise müzik ve görüntü kaydı yapabilen telefonlar yaygınlaştı.
  Önceleri sadece sesin iletilmesi sağlanır*ken günümüz teknolojisinde görüntülü telefon ve internet ile ses ve görüntünün aynı anda dünya*nın her yerine iletilebilmesi sağlandı.

  Günümüz iletişiminde bilgisayarlar çok önemli bir yere sahiptir. Eskiden sadece belli alanlarda ve belli kuruluşlar tarafından kullanılan bilgisayarlar bugün oldukça yaygındır. Telefon ağı ile internete bağlanan bilgisayarlar sadece bil*giyi depolamak için değil alışveriş yapmak oto*büs bileti almak veya uzaktaki bir kişiyle haber*leşmek amacıyla kullanılmaya başlandı. İlk kulla*nıldığı dönemlerde bilgisayarların boyutları çok büyükken günümüzde dizüstü bilgisayar boyutu*na gelindi.

  Türkiye gelişen teknolojiye ve iletişim ça*ğına ayak uydurabilecek alt yapıya sahip ülkeler*den biridir. Ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi haberleşmek amacıyla gelişmiş teknolojiler kullanılmaktadır. Uzaya fırlatılan Türksat uydusu ile kişiler ve kurumlar arasındaki bilgi alışverişi hızlı ve güvenli olarak yapılabilmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş