İlaçları meyve suyu ile içmeyin

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 22 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  İlaçları meyve suyu ile içmeyin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlaçları meyve suyu ile içmeyin

  Meyve suları, kanser, tansiyon ve kalp ilaçlarının etkisini azaltıyor.

  KANADA'da yapılan bilimsel bir araştırmada meyve sularının, alınan bazı kalp, tansiyon ve kanser ilaçlarının etkisini azalttığı ortaya çıktı.
  Kanada'daki Western Ontario Üniversitesi'ndeki bilim adamları birlikte alındıklarında greyfurt, portakal ve elma suları belli kanser, kalp ve tansiyon ilaçlarının vücuttaki emilimini önlediğini saptadı. Bu durumda hastaların ilaç tedavilerinin yeteri kadar işe yaramayacağına dikkati çeken Kanadalı bilim adamları, hastaları ilaçlarını meyve suları ile almadan önce doktorlarına danışmaları konusunda uyardı. Yaklaşık 50 ilacın meyve sularından etkilendiğini tespit ettiklerini açıklayan Kanadalı bilim adamları, Amerikan Kimya Kurum'una araştırma sonuçlarını sundu. Araştırma ekibinin başında bulunan Dr David Bailey, “Vardığımız bulgulara göre, greyfurt ve diğer bazı meyve suları belli ilaçların ağızdaki emilimini azaltıyor” derken hastaların ilaçlarını greyfurt veya diğer meyve suları ile alıp alamayacakları konusunda doktorlarına veya eczanelere danışmalarını önerdi.

  İngiliz Daily Telegraph gazetesi, yapılan başka bir araştırmada özellikle greyfurt suyunun bazı ilaçların etkisini artırarak aşırı doza neden olduğunu ve bu nedenle tedavi gören belli hastaların bu meyveyi veya suyunu tüketmekten kaçınmalarının tavsiye edildiğini yazdı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İlaçları meyve suyu Forum Tarih
Meyve suları ilaçların etkisini azaltabiliyor Genel Sağlık 23 Ağustos 2008
Kan ilaçları kilo yapar mı? Genel Sağlık 23 Ocak 2014
Lösemide Kullanılan Kemoterapi İlaçları, Etkileri ve Maliyeti Nedir Genel Sağlık 19 Ekim 2011
Çocuklarda Öksürük İlaçları Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Nisan 2010
İlaçları Doğru Kullanma Rehberi! Diyet Beslenme 29 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş