İlaç Kullanımında Yapılan Hatalar Nelerdir - Bilinçli İlaç Kullanımı Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 14 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İlaç Kullanımında Yapılan Hatalar Nelerdir - Bilinçli İlaç Kullanımı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlaç Kullanımında Yapılan Hatalar Nelerdir - Bilinçli İlaç Kullanımı Hakkında Bilgi

  Her yıl 1,5 milyon insan yanlış ilaç kullanımı nedeniyle hasta olurken 100 bin kişi de hayatını kaybediyor. Ancak bu ölümlerin önlenebileceğini söyleyen uzmanlar, insanların kendisini koruması gerektiğini belirtiyorlar. İşte birçok insanın yaptığı tıbbi hatalar…

  1. Benzer isimleri nedeniyle iki ilacı karıştırmak

  Bu durum herhangi bir anda olabiliyor. Belki de doktorun el yazısı okunmayabiliyor. Bu nedenle eczanede ilaç isimleri sisteme yanlış giriliyor. Rapor edilen tüm yanlışların yüzde 25′i benzer ilaç isimlerinin karıştırılmasından kaynaklanıyor.

  Bu hatadan nasıl kaçınırız?
  Doktorunuz yeni bir ilaç yazdığında, doktordan ilacın tam ismini ve kullanım miktarını öğrenin. Eczanede ilacınızı alırken de ilacın isminin, dozunun ve kullanma talimatlarının reçetedeki ilaçla aynı olduğundan emin olun.

  2. Birbirlerinin yanetkilerini artarın 2 ya da daha fazla ilaç almak
  Her ilacın potansiyal yan etkileri vardır. Fakat problemler aynı anda 2 ya da daha fazla sayıda ilacı içtiğinizde ortaya çıkar. Çünkü bu ilaçlar birbiriyle etkileşime geçebiliyor ve yan etkilerini artırabiliyor. En yaygın yan etkiler kan basıncının artması ve baş dönmesidir.

  Bu hatadan nasıl kaçınırız?

  Yeni bir ilaca başladığınızda ilacın potansiyel yan etkileri hakkında doktorunuza veya eczaneye danışın.

  3. Benzer özelliklere sahip ilaçlardan aşırı dozda almak
  Örneğin ağrınızı kesmek için bir ilaç alıyorsunuz, bunalım sorununuz için bir başka ilaç içiyorsunuz ve bir diğeri de uyku hapı gibi bir ilaç olsun. Bunların hepsi yatıştırıcıdır ve birlikte alındıklarında etkisi zehirleyicidir. Bunun yanında antihistamin gibi reçetesiz satılan ilaçlar, öksürük ve soğuk algınlığı şurupları ile OTC uyku haplarını birlikte içerseniz özellikle daha genç yetişkinler gibi ilaca bağlı ölüm riskiyle karşılaşırsınız.

  Bu hatadan nasıl kaçınırız?

  Reçetesiz satılan ilaçların üzerinde bulunan risk listesinin bulunduğu uyarılara dikkat edin. Anahtar kelimeler uyku hali, mide bulantısı, mayışma, sedasyondur. Bunları gördüğünüzde ilaçları içmeden önce eczaneye ya da doktora danışın.

  4. Yanlış doz almak
  Doktorlar ilaçları uygun ölçülerde içmemiz için gramla ölçerek verirler. Bu durumla genellikle hastanelerde karşılaşılır. Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan İnsülin, en fazla doz hatası yapılan ilaçtır.

  Bu hatadan nasıl kaçınırız?
  Doktorunuzun verdiği reçeteyi iyi okuduğunuzdan emin olun. Özellikle de ilacın dozunun yazıldığı bölümün açık ve okunur olmasına dikkat edin.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İlaç Kullanımında Yapılan Forum Tarih
İçimiz çirkinse sırmalar giyinsek süslenemeyiz cümlesinden çıkarılacak en doğru yargı nedir? Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016
Üniversite tercihleri sonrası yerleştirmeler nasıl yapılacak? Üniversiteler 2 Temmuz 2015
Hangi hastalığı iyileştirecek bir ilaç icat etmek isterdiniz? neden? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
Yangında İlk Kurtarılacaklar Nelerdir Liste Madde Madde Seviyeli-Ciddi Konular 6 Şubat 2014
Kan ilaçları kilo yapar mı? Genel Sağlık 23 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş