İktisat Bölümü Mezunları Nerelerde Çalışır

'İktisat' forumunda SeLeN tarafından 8 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İktisat Bölümü Mezunları Nerelerde Çalışır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  iktisat mezunları nerelerde çalışır - iktisat mezunlarının iş olanakları

  İktisat mezunlarına Lisans Diploması verilir ve işgücü piyasasında iktisatçı olarak aranırlar.

  İktisat bilimi verimlilik ve iktisadi büyüme fiyatlar serveti belirleyen faktörler gelir fakirlik iş imkânları işsizliğin nedenleri dış borç ve dış ticaret ilişkileri vergilendirme ve teşvikler devletin piyasa ekonomisindeki rolü gibi çok geniş konuları incelediğinden mezunların iş bulma imkânları da geniştir.

  Ancak bu mesleğe yeni başlayanların karşılaşacakları bazı güçlükler de bulunmaktadır.


  Bunların başında Genel İktisat bilgisine sahip olmaktan çok iktisadın belirli bir alanında bilgi sahibi olanların aranır olması gelmektedir. Bu şekilde bir uzmanlık daha çok ya üniversite sonrasında Yüksek Lisans eğitimi ile kazanılır veya iş hayatına atıldıktan sonra belli alanlarda bir süre çalışmakla elde edilir.

  Örneğin sermaye piyasası konularında kendini geliştirmiş bir iktisatçı genel iktisat konularını bilen başka birisine oranla iş bulmada daha şanslıdır.

  Bankalar eğitim ve araştırma kuruluşları üretim ve hizmet işletmeleri iktisat mezunlarının çalışabilecekleri alanlardır. Ayrıca çeşitli bakanlıklarda uzman veya müfettiş (açılan sınavları kazandıkları takdirde) olarak da görev alabilirler


  alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş