İklim ile hava durumu arasında ne fark vardır?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İklim ile hava durumu arasında ne fark vardır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hava Durumu ve İklim Arasında ki Fark:

  Hava durumu:
  Belirli bir yerde ve kısa bir süre içinde etkin olan atmosfer koşullarıdır. Ele aldığımız yeryüzü parçasının o zaman dilimi içerisinde maruz kaldığı atmosfer şartları altında ortaya çıkan meteorolojik durumu ifade eder.Etkili olan meteorolojik şartlar zamana göre oldukça farklılaşabilir.


  İklim:Geniş bölgelerde ve çok uzun zaman için aynı kalan ortalama hava şartlarıdır.Çok uzun zaman dilimleri içerisinde meydana gelen ve o çevre ile sürekli bir karşılıklı etkileşimde bulunan bir ifadeden bahsedilir.Bir bölgenin hava olayları bakımından karakterini ifade eder. Ancak bu genel karakterleri belirtirken önemli günlük hava tiplerini de göz ardı etmemek gerekir.Günlük yada kısa süreli yaşanan meteorolojik şartların zamanla iklim üzerinde etkileri ortaya çıkar.
  Hava durumu ve iklim arasındaki farkı belirtmek bakımından orta enlemler veya ılıman kuşak daha belirgin bir örnek teşkil eder. Bu kuşakta ortalamalar, iklimin ne fazla sıcak ne de soğuk olduğu hissini uyandırır. Bu nedenle orta enlemlere ılıman kuşak adı verilmiştir. Ancak buralarda günlük hava şartları o kadar zıt ve değişkendir ki çok kısa bir süre içinde kurak ve sıcak günleri çok soğuk ve yağışlı günlerin takip ettiği, sonra yine havanın açıp ısındığı görülür. Bu 3-5 günlük karşıt hava durumları özellikle bahar aylarında ülkemizde de görülür. Bu kuşağın iklimini tarif ederken uzun yıllara ait ortalama şartların ılıman olduğunu söylemek yeterli değildir. Zıt ve değişken hava tiplerinin de bu iklimin karakteri olduğunu eklemek gerekir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İklim hava durumu Forum Tarih
Hava olayı hava durumu ve iklim arasındaki ilişki Doğa ve Bitkiler 2 Ekim 2016
Havanın ve İklimin Sağlığa Etkileri Nelerdir? Genel Sağlık 22 Mart 2012
Hava Kirliliğinin İklime Etkileri Nelerdir Doğa ve Bitkiler 8 Temmuz 2011
Yaşadığınız yerde görülen iklimin günlük hayatınıza etkileri nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 14 Ekim 2017
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş