İkizli Köyü Hakkında Bilgi Emirgazi Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İkizli Köyü Hakkında Bilgi Emirgazi Konya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İkizli Köyü - Emirgazi İkizli Köyü - İkizli Köyü Hakkında - İkizli Köyü Resimleri  İl: KONYA

  İlçe: EMİRGAZİ

  Köy Muhtarı: Ömer ATAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 332 7490050

  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000 - 605

  1997 - 0

  İle Uzaklığı: 135 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: 1350 m

  Alt Yapı Bilgileri

  Karacadağ'ın kuzeyindeki ikizli köyü sınırları içinde adalı denen bir mevki vardır. Burada roma, bizans, selçuklu ve osmanlı dönemlerinden itibaren 1960lara kadar oturulmuştur. 1200lu yıllarda poltu deresine sarıkeçili yörüklerinden bir aile yerleşmiş bu ailenin ikiz kızları doğmuş. Bu kızlardan fate ile hıdır şeyh gülşahla da yakup şeyh evlenmiştir.

  Zamanla araları açılmış Hıdır şeyh şimdiki ikizli öyünün kenarındaki mağaraya yerleşmiş. Kayalı köyüne yakın çavuşlu mevkisinde çiftlik kurmuş. Yazları burada kışlarıda ikizli köyünde kalmıştır. Hhıdır şeyhın mezarı buradadır.

  Birbirne yakın mesafede olan bu iki akrabalrdan birisi ikiz kızları çok severmiş sıksıkda ikizlere gidelim dermiş köyün adı işte bu yüzden ikizli olmuş. m.ö 1894 tarihli konya salnamesinde ikizli köyünün ereğliğe bağlı olduğu ve 38 haneli 243 nüfustan ibaret olduğu yazılır(ibrahim hakkı konyalı abideleri ve kitabeleri ile konya ereğli tarihi fatih metbaası ist. 1970 sf 54) prof.dr.faruk sümer de kitasbında: (oğuzlar (türkmenler) tarihlei boy teşkilatı destanları ,unt. basımevi,ankara,1972 sf 321-3! 22)şöyle yazar:

  m.ö 1639-1648 yıllarıdna sultan ibrahim devrinde; halep türkmenlerinne bağlı peçeneklerin gwebeoğlu ali beyibn idaresinde 5 oba halinde idiler. Bu obalardan birinina dı ikizler die yazar bir gölet vardır . buradan hayvanlar sulanır hemen yakınında karacadağın en güsel suyuna sahip olan birde pınar vardır buradan 1952 yılında mehmet özbudak'ın yardımıyla kapalı borularla köye su akıtıldı birde çeşme yapıldı.bu çeşmenin taşında mehmet özbudak ın muhtarliğında yardımlarıyula yapıldı yazısı vardır. 40 yıl öncesine kadar buralar ormanmış devlet baltalık orman tabir,ni kullanarakk kesime izin vermiş burada şimdi bomboş kepirlikten başka birşey yoktur. şimdi emirgazi ilçesine bağlı olan ikizlinin suyu adalı yaylası ve eğrioluk mevkisinden gelir 1941den buyana ilkokulu vardır.

  Ekizli köyü dağlık ve orman köyüdür. Emirgazi İlçesine 15 km, Karapınar ilçesine 27 km uzaklıktadırç Köyün nüfusu 605 olup, 130 hane vardır. Köyün geçim kaynağı tarım, taş duvar yapımı ve hayvancılıktır. Ancak arazileri dağ ve orman köyü olması nedeniyle taşlıktır. Çoğu yerleri hayvanlarla işlenmekte ve ürünleri elle biçilmektedir. Üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köyde iki katlı ve 8 derslik ilköğretim okulu ile 3 dairelik lojman mevcuttur.
  Sağlık evi ve sağlık ocağı yoktur.İlköğretim okulu vardır ama faal değildir taşımalı eğitim yapılmaktadır.Ptt şubesi yoktur.Ptt acentesi vardır.Su şebekesi vardır, kanalizasyonu yoktur.

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İkizli Köyü Hakkında Forum Tarih
Sarıkızlı Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
İkizli Köyü Sungurlu Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010
Tıkızlı Köyü Malazgirt Muş Muş Tanıtımı 22 Mart 2010
İkizli İlköğretim Okulu Konya Emirgazi Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş