İkizi karnında doğdu

'Yurt İçi Haberler' forumunda DilzaR tarafından 4 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  İkizi karnında doğdu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Adana'da 10 ay önce dünyaya gelen İlknur bebek, vücuduna yapışık doğmamış ikizinin kolları ve bacaklarından ameliyatla ayrılacak.
  Kilis'te yaşayan 3 çocuk sahibi Lütfiye (30) ve Ahmet İncirli (35) çiftinin dördüncü bebekleri, doğmamış ikizinin kolları ve bacakları vücuduna yapışık olarak dünyaya geldi. Dünyada 150 binde bir görülen ve akraba evliliği sonucu göğsünde kollarını ve bacaklarını taşıdığı doğmamış ikiziyle yaşam mücadelesi veren kız bebeğe "İlknur" adı verildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Cerrahi Bölümü'ne yatırılan 10 aylık İlknur bebek, ameliyatla doğmamış ikizinin organlarından ayrılacak.
  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erbuğ Keskin, İlknur bebeğin sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirterek, bu tür vakaların canlı doğumlarında 100-150 binde bir görüldüğünü söyledi. İlknur bebekte rastlanan vakanın karnından yapışık ikizlerin başka bir modeli olduğunu vurgulayan Keskin, "İlknur bebek yapışık ikiziyle birlikte dünyaya gelecekken ikizin biri gelişmemiş. Bu nedenle bebek göğüs kısmında diğer ikizi taklit eden parçalar bulunuyor. Burada 2 el ve 2 ayak bulunuyor. İdrar yolları da var, ancak diğer organları yok. İdrarını kendi yapabiliyor. Gelişmiş iki kolu ve bacağı var. İdrarını biz hortum takarak aktarıyoruz. 10 aydır İlknur bebek böyle yaşıyor. Şimdilik bir sorun yok ama ameliyat yapmamız gerekiyor" dedi.
  İlknur bebeğin bütün vücudunun haritasını çıkardıklarını ve bir sorun olmadığını ifade eden Keskin, "Bir pürüz çıkmazsa ameliyat edeceğiz. Çok nadir rastlanan bir vaka olduğu için çok zor bir ameliyat bu. Ameliyatta daha önceden bilinmeyen bir şeyle karşılaşmamayı umuyoruz. Ancak şu an her şey yolunda. İlknur'un hayatında bir sorun yok, olacağını da sanmıyorum" diye konuştu.
  Anneanne Güllü İncirli (51) ise, kızının İlknur ile birlikte 4 çocuğu olduğunu, daha önceki bebeklerinin bir sağlık sorunu olmadığını anlatarak, "Kızımı kardeşimin oğluna verdim. Daha önce 3 çocuğu oldu. Ama dördüncü çocukta sorun oldu. Akraba evliliğinden mi kaynaklanıyor bilmiyoruz. Ama İlknur şimdi çok sağlıklı. Eğer kan bulunursa ameliyat edilecek. İlknur daha sağlıklı olacak. Babası da, annesi de şimdi onun için kan arıyor" şeklinde konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İkizi karnında doğdu Forum Tarih
Hakan Altun Ruh İkizi Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 5 Nisan 2012
Şiir İkizini Arar Kitabı - Atilla Birkiye Kitap, Resim ve Dergi 21 Ekim 2011
Aşağıkızılçevlik Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yukarıkızılçevlik Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yukarıkızılca Köyü Hakkında Bilgi Hadım Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş