İkiz Bebek Bekliyorum (İkiz Gebeliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler)

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İkiz Bebek Bekliyorum (İkiz Gebeliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Hayat sürprizlerle dolu! Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz gün ki sevincinizi ikiye katlayacak bir haberdir ikiz bebek haberi. Hele ki bir çocukla yetinmeyip ikinciyi mutlaka yapmak isteyen anne adayları için biraz zahmetli de olsa oldukça sevindirici bir haberdir.

  Düşünsenize siz bir bebeğin güzelliği heyecanı içindeyken karnınızda ona kardeş aynı yeri paylaşan bir minik daha büyüyor. Doğanın büyük mucizesi doğumun çifte kavrulmuşu size denk geldi. Sevinçle endişenin birbirine karıştığı tatlı bir kafa karışıklığını bir kenara bıraktıktan sonra dern bir nefes alıp planlarınızı ikiye katlamaya başlayın. Ve sakın unutmayın siz iki bebeğin üstesinden gelebilecek bir anne sevgisine onlar karnınıza düştüğü andan itibaren çoktan sahip olmuş olacaksınız.

  İkiz gebeliği hakkında bilmeniz gerekenler:

  • İkiz bebeklikler rahim içinde birden fazla fetüsün oluşması olarak tanımlanır ve tek yumurta ve çift yumurta ikizleri olmak üzere ayrılır. Tek yumurta ikizleri aynı genetik yüklü ve aynı cins olurken çift yumurta ikizleri ayrı ve aynı cinsiyette olabilir.
  • İkiz bebek anne için psikolojik olarak ağır bir yük olabileceği gibi fizyolojik olarak da ağırdır. Hamileliğin ilk dönemlerindeki bulantı, kusma, düşük riski, kansızlık, gebelik hipertansiyonu, erken doğum gibi gibi şikayetler daha çok görülebilir.
  • İkiz gebelikllerin doktor takipleri çok düzenli yapılmalıdır. Bu düzenin dışında özellikle beslenmenize çok dikkat etmeli, doktor kontrolünde kansızlığı önleyici ilaçlar kullanmalısınız.
  • İkiz gebeliklerde genellikle çok iri bebeklerde, anne çatısı ve bebekler arasıda uymusuzluk olduğu durumlarda ve ikinci bebek ilk bebekten daha iri olduğu durumlarda sezaryan doğum tercih edilebilir.
  [​IMG]

  İkiz bebekler hakkında bilmeniz gerekenler:


  • İkizleriniz ikiz olmayan kardeşler gibi birbirlerinden farklı iki insan olarak dünyaya gelirler. Halk arasında yaygın olan ikizlerin birbirlerine ruhsal olarak bağlı olduğu inancı hiçbir bilimsel temele sahip değildir. Bu nedenle öncelikle ikizlerinizin sağlıklı psikolojik gelişimleri için onlara ayrı iki birey gibi davranmalısınız.
  • İkizler tüm kardeşler gibi birbirlerini kıskanabilirler. Özellikle birbirleri arasında görülen gelişim farklılıkları bu kıskançlğı körükleyebilir. Daha aktif olan ön plana çıktığında zayıf kalana gösterilen ilgi bu kıskançlık durumunun artmasına neden olabilir. Bu nedenle ikizlerinizin gelişimide oldukça hassas bir denge sağlamalısınız.
  • İkizlerinizin bireysel gelişimini kendi tercihleri doğrultusunda desteklemelisiniz. Doğumun ilk aylarndan başlayarak onlarala ayrı ayrı konuşmalı, tek tek beslemeli ve bireysel ilgi göstermeye gayret etmelisiniz. Birbirlerinden ayrı aktivitelerde bulunmaları kendi gelişimleri için oldukça önemlidir.
  • İkizlerinize aynı kıyafetleri giyinmekten kaçınmalısınız. Birbirlerinden ayırt edilebilecekleri kıyafetleri tercih etmeniz önemlidir. Kişilikleri birbirinden ayrı olan çocukların giyim tercihleri de farklı olacaktır ve tercihlerine ayrı ayrı saygı gösterilmelidir.
  • Onları aynı okula ve sınıfa göndermemelisiniz. İkizlerinizin birinin başarısı diğerini geri kalmasına ve kendini zayıf hissetmesine neden olabilir. Sınıfta kıyaslama yapmak kişisel özgüvenin düşmesine neden olur ve psikolojik gelişimlerini sekteye uğratabilir.
  İster hamilelik döneminde ister ikizlere sahip olduktan sonra olsun, ikiz gebelik sorumluluğu iki kat fazla olan bir annelik demektir. Ancak dengeyi oturttuğunuzda ve belki de ufak bir yardım aldığınızda keyfini çıkarabileceğiniz eğlenceli bir hale dönüşebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İkiz Bebek Bekliyorum Forum Tarih
İkiz Bebek İsimleri, Dini İkiz Bebek İsimleri İsimler Sözlüğü 22 Şubat 2012
İkiz Bebek Bakımı - İkiz Bebek Bakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 15 Kasım 2010
Anne Karnındaki İkiz Bebek Resimleri Çocuk - Bebek Resimleri 13 Eylül 2010
Tatlı İkiz Bebek Resimleri Çocuk - Bebek Resimleri 16 Ağustos 2010
İkiz bebek belirtileri - ikiz bebek hakında Çocuk Sağlığı ve Bakımı 12 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş