İkizçınar Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İkizçınar Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ermenek İkizçınar Köyü - İkizçınar Köyü Hakkında - İkizçınar Köyü Resimleri - İkizçınar Köyü Tanıtım  İkizçınar, Ermenek, Karaman ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün eski adı “Aşağı İrnebol”dur. Köyün ortasındaki aynı kökten ikiz çıkan çınar ağacından dolayı köye “İkizçınar” ismi verilmiştir.

  Köyümüz Ermenek ilçesıne yaklaşık 20 anamur ilçesıne 110 km uzaklıkta kurulmuştur.eskı ismi Aşağı İrnebol olan köyümüzün zeyve ve çatalbademköylerine komşu toros dağlarına sırtını dayamış doğal sessiz sakın yaşam tazı ile (eskılerde kalmak üzere)dolu insanlardan oluşmaktadır.aral gölü kıyılarından Karaman aşiretinin Anadolu'ya geçen büyük kısmı, I.Alaeddin Keykubad tarafından 1228'de Mut ve Ermenek civarına yerleştirilmiş ve köyümüzünde içinde bulunduğu ermeneklileri oluşturmuşlardır.Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan sonra konya ermenek ikizçınar olan köyümüz 1989 nisan ayında karamanın il olması ile karaman nüfusuna girmiştir.ikizçınar köyünün nüfusu 1980lere kadar diğer komşu köylere oranla fazla olmasına karşın son yıllarda giderek azalmış 500lere kadar düşmüştür.ikizçınar köyü memur ve başarılı işletmecı ınsanlarının fazlalığı gelir kaynaklarının iyi olması nedenıyle işini köy sevgisi içinde yapan muhtar ve ağzalara teslim edildiğinde gelişen ve yükleselen bır değer olacağı kesındır.

  meşhur pazarlarından biri olan " ZEYVE PAZARI " burada kurulmaktadır." Çavuş köyü " sınırları içerisinde GÖKSU ile birleşen "Zeyve Çayı " buradan çıktığından dolayı yöre su kaynağı bakımından çok zengindir. Dolayısıyla oldukça da yeşil bir doğaya sahiptir. Burada her pazar günü pazar kurulmakta çevre köy ve ilçelerden buraya tatilciler asırlık çınar ağaçları altında güzel bir piknik yapmak için gelmektedir.  Köy Muhtarlık Bilgileri
  [​IMG]

  Köye adını veren ikizçınar

  [​IMG]


  İkizçınar Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İkizçınar Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş