İkinciafşar Köyü Gerede Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İkinciafşar Köyü Gerede Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gerede İkinciafşar Köyü Bilgileri - İkinciafşar Köyü Hakkında - İkinciafşar Köyü Tanıtımı - İkinciafşar Köyü Resimleri  İkinciafşar köyü, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilinenler şunlardır; Köyün adı Oğuzlar'dan gelmektedir. Oğuzların BOZOKLAR boyundan YILDIZHAN OĞULLARI koluna bağlıdırlar. Aynı kolun 1. sırasında yer almaktadır.Köyün yerleşim tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber Faruk SÜMER'in OĞUZLAR adlı kitabından alınan bilgilere göre Avşar-AFŞAR anlamı çevik ve avı seven demektir, Köyümüzün ilk kurucuları 1. Avşarla birlikte Ankara'nın Bala ilçesine bağlı Emirler'den ve Büyük Avşar'dan ayrılarak bu bölgeye geldikleri anlaşılmaktadır. Osmanlı Devleti döneminde Avşarlar orta ve Batı Anadoluya 16. yüzyılın sonları ile 17.yüzyılın başlarında yerleştikleri görülmektedir Köyümüzün bağlı olduğu Bala ilçesi Büyük Avşar ve Emirleri kuran Avşarlar YENİ İL AVŞARLARI Sivas-Gürün arasında yaşayan ve Yeni İl adı verilen Türkmen topluluğundaki Avşarlardan üç oba (Boynu-Kısalu,Delüler,Sekiz) Köpeklü Avşarına diğerleride (Bidil Avşarı,Taifi Avşari,Kızıl Süleyman) İmanlu Avşarına mensup bulunuyorlardı. Bunlardan Bidil Avşarı Yeni İl'in çözülmesi üzerine batıya göç etmiş ve Ankara'nın Bala kazası içinde yurt tutmuştur. Ankara'nın Mogan gölü yakınlarındaki bir yer bu oymağın adını taşaımaktadır.Bidil Avşarlarını Ankara yakınlarına geliş tarihi 16.yüzyılın sonları olarak görülmektedir. Avşarlar Batı Anadoluya 17.yüzyılın başında geldiklerine göre köyün ilk yerleşimi de 17. yüzyılın ortalarına rastlamaktadır.Osmanlı Devleti zamanında köyün adı AVŞARI SANİ'dir. Halk arasında ise ÇÜKÜNDÜR AVŞARI denilmektedir. AVŞAR olması gerekirken AFŞAR olmasının nedeni Osmanlıcaya Farsçanın etkisinden kaynaklanmıştır. Köy 1923 yılında Tomurcuoğlu Vahip'in (ESMELERDEN)döküm listesine göre 28 hane 1942 yılında Seyit Mehmet SEZEN'(Hocanın) döküm listesine göre 42 hanedir. 1970 yılına göre 50 hane 2007 yılında ise 63 hane olmuştur. Köy dışında oluşan hane sayısı ise 163 dür. Köyle beraber toplam hane sayısı 226'ya ulaşmaktadır. Türkiyede 53 yerde AVŞAR adı vardır. Bunlardan bir kısmı köy bir bölümü kasaba bir bölümü de ilçe statüsündedir.KAYNAKÇA; 1- FARUK SÜMER OĞUZLAR Sayfa 284-285 2-İslam Ansiklopedisi 4.Cilt sayfa 161

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi:Köy Odasında özellikle kış aylarında dini ve köye ait sohbetler yapılırdı, Düğünlerde ise köy odası erkekler için eğlence merkezi olarak kullanılırdı. Yine kış aylarında daha çok geçlere yönelik FERFENE adı verilen eğlenceler yapılırdı. Bu eğlencelerde yemek içmekle beraber yüzük oyunu,ceviz oyunu,kös oyunu, uzun eşek oyunları ile taklit yeteneği fazla olan gençlerin gösterileri önemli yer tutmakta idi.Köyün kendisine has mahaşşi giysisi olmamakla birlikte 30-40 yıl öncesi kadınlar bez dokuma şalvar, içlik ve hırka giyerlerdi.Başta ise fes üzerine işlenmiş tülbent takarlardı. Erkekler ise yine bez dokuma gömlek veya pantalon, Şal dokuma aba (Ceket)ile şal pantalon giyerlerdi. Yine bayanlarda az da olsa üç etek işlemeli dallı denilen elbiseler bulunurdu. Bu kıyafetlerin büyük bir bölümü günümüze kadar korunamamıştır.

  Coğrafya

  Bolu iline 64 km, Gerede ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köyün kapladığı alan yaklaşık olarak 77,64 km2'dir Köyün çevresindeki köylere uzaklığı tahmini olarak doğusunda Zeynetler ve Kurtlar'a 3 km, kuzeydoğusundaki Akbaş'a 4 km, Yaman (ÇALAMAN Köyü mahallesi) 3 km, kuzeyinde Burgucu (Eymür Köyü Mahallesi) 2 km, batısında Ümit Köyü 2 km, güneyinde 1.AFŞAR 1 km, güneydoğusunda Ağızören Güney Köy-İnköy ve Danişmentler köylerine ise 5 km uzaklıktadır.Köy; Ulusu vadisinde kurulmuş olup çevresindeki köylere göre daha düz bir yapısı vardır. Çevre köylerden daha verimli bir alan üzerindedir. Çalaman deresinden ve İnceöz deresinden sulama imkânı olduğundan bahçe işlerinde daha ileri seviyede görülmektedir. 1970'li yıllarda Çalaman Deresine sulama kanalı yapılarak köyün batısındaki arpalıkların sulanması yoluna gidilmiştir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün iklimi karasal iklimdir. Kışları sert geçer yazları ise fazla yağışlı değildir. Çevresinde orman olmadığı için yağışlar az görülür.

  Nüfus

  2000 -77
  1977 -89

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün tarım faaliyetlerinde yoğun olarak buğday, arpa, yonca,yulaf,fiğ, ekimi yapılır Sebze ve meyve üretimi son 30-40 yıldır gelişme göstermiştir. Fasulye, kabak, lahana, patates, soğan ekimi yaygındır. Uzun yıllardan beri şeker pancarının farklı bir çeşidi olan ÇÜKÜNDÜR adı ile ekimi yapılan tür bölgede çok tanınmıştır. Tohumu farklı olduğu için fazla kaba ve hantal büyümez, damarları az olanları makbuldür. Bu pancar türünden dolayı köyün yöredeki adı ÇÜKÜNDÜR AVŞARI olarak yaygınlaşmıştır. HAYVANCILIK: Köyde büyük ve küçük baş hayvancılık yapılmakta iken son 15-20 yıldır küçükbaş hayvancılık yapılmamaktadır. Büyük baş hayvanlardan genellikle sığır beslenir, az miktarda at ve eşek beslenmektedir. Önceki yıllarda manda beslenmiştir. Küçük baş hayvanlardan ise koyun ve keçi beslenmiştir. Kümes hayvanlarından ise kaz, ördek, tavuk, hindi yaygındır. Son yıllarda arıcılık gelişme göstermektedir. Köyde yapılan hayvan yetiştiriciliğine bağlı olarak tereyağı, süt,peynir, keş üretimi yapılır. Yapılan çok miktardaki keşler 'GEREDE PANAYIRI'nda satılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: MEHMET GÜNGÖR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (374) 316 54 52

  Cep Telefonu:0 (555) 396 15 27

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mehmet GÜNGÖR
  1999 - Mehmet GÜNGÖR
  1994 - Mehmet BALCI
  1989 - Tahsin BALCI
  1984 - Vahip DEMİRCİOĞLU

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  İkinciafşar Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İkinciafşar Köyü Gerede Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş