İkinci yarıyıl öncesi öğrencilere tavsiyeler

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 7 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İkinci yarıyıl öncesi öğrencilere tavsiyeler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TRABZON (İHA) - Özel İmperial Hastanesi'nden Psikolog Özlem Nemli, ikinci yarıyılda zamanı hedefleri doğrultusunda verimli kullanan ve kaygıdan uzak duran öğrencilerin başarılı olacağını söyledi.

  İki hafta süren yarı yıl tatilinin ardından ilk ve orta öğretimde yaklaşık 15 milyon öğrenci 9 Şubat Pazartesi günü ders başı yapacak. İlköğretim ve lise son sınıflardaki öğrenciler başta olmak üzere öğrencileri ikinci yarıyılda daha yoğun bir eğitim-öğretim programı ve sınavlar bekliyor. İlk ve orta öğretimde ikinci yarıyılın öğrenciler açısından hem heyecan hem de kaygılı bir durum olduğuna dikkat çeken Özel İmperial Hastanesi'nden Psikolog Özlem Nemli, “İlköğretim sınıfları ve lise sona yaklaşan öğrencileri yoğun bir sınav hazırlık süreci bekliyor. İlk dönem bir çok konuyu erteledik. “Ne de olsa zaman var” dedik ama zaman giderek azalmaya başlıyor. Ayrıca baharın dersten uzaklaştırıcı, hafiflik verici etkisini de unutmamak lazım. Bu dönem öğrenciler için çok kıymetli. Bunu final çizgisine yaklaşan son kilometreler olarak düşünürsek yapacağımız her bir atağın ne kadar önemli olduğu ortadadır” dedi.

  Her ne kadar zorlu bir dönem olsa da hiçbir faktörün stres yapmayı gerektirmediğine işaret eden Nemli, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

  “Bunların hiçbiri öğrencilerin stres yapmasını gerektiren nedenler değil. Sadece kalan zamanı çok iyi değerlendirmek, eğlence isteğini biraz ertelemek, çalışmaya odaklanmak, zamanı hedefler doğrultusunda kaliteli bir şekilde kullanmak yeterli olacaktır. Mazeretler ve yoğun kaygı öğrencileri hedeflerinden uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İkinci yarıyıl öncesi Forum Tarih
İkinci dünya savaşı ne zaman başlamış ve ne zaman bitmiştir kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
İkinci Balkan Savaşı kimler arasında ne zaman olmuştur kısaca Tarihi Bilgiler 1 Aralık 2016
İkinci Viyana Kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanmasının sebepleri Tarihi Bilgiler 16 Kasım 2016
İkinci balkan savaşı nedir sebepleri sonuçları kısaca Tarihi Bilgiler 26 Haziran 2015
İkinci yeni şiirinin özellikleri kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 31 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş