İkinci KEY ödemesi için yasa hazırlanıyor

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 10 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İkinci KEY ödemesi için yasa hazırlanıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SSK, 5.8 milyon kişiyi ilgilendiren ikinci KEY ödemelerinde liste kontrolü yetişmediği için yasayla ek süre istedi.

  İkinci Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde liste sıkıntısı yaşanıyor. KEY ödeme yasasına, itirazları iki ay içinde tamamlayarak Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'na devretmesi gereken SSK, kontrol edilmesi gereken hak sahibi sayısının 5.8 milyona ulaşması nedeniyle, listeleri teslim edemedi.

  Bunun üzerine Hazine Müsteşarlığı'na başvuran SSK, ikinci KEY ödemeleri için yeni bir yasa tasarısı hazırlanmasını talep etti. Star gazetesinin habergne göre tasarıyla, KEY ödemelerinden ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesi planlanıyor.

  İTİRAZLAR BİTMEDİ

  Birinci KEY ödemelerinin tamamlanmasının ardından, hak sahiplerine itirazda bulunmaları için üç aylık süre verilmişti. Söz konusu itiraz süresi ekim ayı sonunda doldu. Bu süre içinde, kamu kurumlarından gelen itiraz dilekçesi sayısı 1.5 milyona ulaştı. İtirazların dışında, bilgileri kontrol edilmesi gereken ilk listeden kalan 4.3 milyon kişi daha bulunuyor. Bunların 1.3 milyon hak sahibi, ilk ödeme için hazırlanan listede isimleri yer almasına ve sicil numarası olmasına rağmen, vatandaşlık numarası bulunamayan kişilerden oluşuyor. 3 milyon kişi ise Konut Edindirme Yardımları listesinde hiç yer almadı.

  SSK YETİŞTİREMEDİ

  KEY ödemelerine ilişkin hazırlanan yeni yasa tasarısına göre, sosyal güvenlik kurumlarının üç aylık itiraz süresinin dolmasının ardından, itiraz dilekçelerini ve daha önceki ödemeden yararlanamayan kişilerin bilgilerini iki ay içinde kontrol ederek, hesaplama için Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'na teslim etmesi gerekiyor. Ancak, SSK, iki aylık süre içinde, ikinci ödeme için gerekli olan hak sahipleri ile ilgili kontrol işlemlerini tamamlayamadı.
  EK SÜRE İSTENDİ

  Konut edindirme yardımlarının ödemelerinde ikinci ödeme için gerekli olan hak sahibi listelerini süresi içinde yetiştiremeyen Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), Hazine Müsteşarlığı'na bir yazı göndererek, KEY ödemeleriyle ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılmasını istedi. SSK gönderdiği yazıyla listelerin kontrolü için ek süre istedi.

  2.8 MİLYAR ÖDENDİ

  Devlet 28 Temmuz-6 Ağustos döneminde 2 milyon 850 bin hak sahibine toplam 2.8 milyar YTL Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödedi. KEY ödemelerine itiraz eden 5.8 milyon kişinin listelerinin yeniden incelenmesi için de SSK çalışmalarına devam ediyor.


  HAZİNE TALEBİ İNCELİYOR

  Hazine Müsteşarlığı, SSK, gönderdiği yazıyı incelemeye başladı. Hazine şayet SSK'nın talebinin haklı olduğuna karar verirse yeni bir yasal düzenleme içir harekete geçecek. Uzmanlar, hükümlerin düzenlenmesi ve ek süre kararını bakanlığın vereceğini belirttiler.

  Hazine, yeni KEY Yasası çıkarılmasını ilişkin talebi değerlendiriyor. Düzenlemenin ise Meclis'te hızlı bir şekilde kabul edilmesi için yasa teklifi şeklinde yapılması öngörülüyor. Yeni KEY yasası ile KEY'den yararlanamayan kişilerin daha fazla yararlanması amaçlanıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İkinci ödemesi için Forum Tarih
İkinci dünya savaşı ne zaman başlamış ve ne zaman bitmiştir kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
İkinci Balkan Savaşı kimler arasında ne zaman olmuştur kısaca Tarihi Bilgiler 1 Aralık 2016
İkinci Viyana Kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanmasının sebepleri Tarihi Bilgiler 16 Kasım 2016
İkinci balkan savaşı nedir sebepleri sonuçları kısaca Tarihi Bilgiler 26 Haziran 2015
İkinci yeni şiirinin özellikleri kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 31 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş