İkinci El Alınmayacak Ürünler

'Tüketici Şikayetleri' forumunda SeLeN tarafından 18 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İkinci El Alınmayacak Ürünler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bir çok insan ucuz olduğu için ikinci el eşyaları tercih etmektedir. Ancak aşağıdaki listedeki ürünlerden uzak durun, ikinci el alacağınız bu ürünler sizin açınızdan daha fazla maliyete ya da sağlıksal tehlikelere yol açabilir.

  1.Beşik ve çocuk mobilyası: Nasıl monte edildiğinden emin olamayacağınız bir beşik ya da çocuk mobilyası asla kullanmayın. Çocuğunuzun tehlikeye atmaktansa yenisini alın.

  2.Araba koltuğu: Alacağınız araba koltuğunun durumu iyi görünse de hasarlı olan koltuk sayısı hiç de az değil. Her yıl teknolojinin de geliştiğini düşünürsek güvenlik açısından yenisini almanızda fayda var.

  3.Bisiklet kaskları: Kazadan sonra kaskın içindeki köpük hasar gördüğünden dışarıdan anlayamayabilirsiniz.
  Zaten kasklar tek kazaya karşı koruduğundan yenisini almanız akıllıca olur.

  4.Araba lastiği: Bazen lastiklerin tamamen hasarlı olduğunu söylemek güç olabilir. Eğer lastikler bir kaza geçirmişse dengesiz ve güvenilir olmayacağı açık. Birkaç kuruşun hesabını yapacaksınız diye kendinizi tehlikeye atmayın.

  5.Laptoplar: Taşınabilir olduklarından laptoplar her türlü kötü kullanıma açık. Eğer yenilenmemişse parçaların ne zaman miladını dolduracağını bilemezsiniz. Üstelik ürün garantisi ya da teknik servisten de yararlanamayacaksınız.

  6.Yazılım: Birçok yazılım bilgisayarınıza taktığınız anda yazılım şirketiyle kaydederek aktive ettiğiniz seri numarası ile gelir. Eğer aldığınız yazılım önceden kaydedilmişse siz bir daha kayıt yapamazsınız.

  7.Plazma ve HD TV’ler: Plazma ve HD televizyonların hem parçaları pahalı hem de tamiri. Yeni tv aldığınızda mutlaka garantisi oluyor, hatta bunu uzatabiliyorsunuz da, ancak 2. el tv’lerde böyle bir şansınız yok.

  8.DVD players: Kullanılmış DVD almak akıllıca olabilir ama DVD oynatıcı almak değil çünkü bunlarında sonunda aşınan lazerlileri var. Lazeri değiştirmek yeni DVD almaktan daha pahalıya gelebilir.

  9.Dijital ve video kameralar: Tıpkı laptoplar gibi dijital ve video kameraların da çarpılmış ya da düşürülmüş olma ihtimalleri yüksek. Elinizdeyken belirgin olmayabilir ama bozulduğu an tamir ettirmek maliyetli olacaktır.

  10.Hoparlör ve mikrofonlar:
  Bu malzemeler de hassas cihazlardır ve kötü kullanıma gelmezler. Diğer cihazlar gibi hasarları belli olmayabilir ancak performansları düşer.

  11.Fotoğraf makinesi mercekleri: SLR mercekleri fotoğraf makinelerinin en pahalı parçasıdır ev görüntü kalitesini direk etkiler. Merceklerdeki en ufak hasar fotoğrafa yansır.

  12.Fotoğraf makinesi ampulleri:
  Evde kullandığınız ampullerden farklı olarak bir hayli pahalıdırlar ve ömürleri de kısadır. İkinci el aldıklarınızdan pek fayda sağlayamazsınız.

  13.Yatak ve şilte: Bir düşünün önce, başka birisinin küf, pire, tahtakurusu, bakteri ya da vücut sıvılarının üzerinde yatıyor olabilirsiniz. En kaliteli yataklar bile 8-10 sene dayanırlar. Alacağınız 2. el yatak kim bilir kaç senedir kullanılıyor.

  14.Mayo bikini: Bunu muhtemelen söylemeye bile gerek yok ama, sakın ola başkasının vücuduna bu kadar yakın temas etmiş bir şeyi almayın.

  15.Dalgıç kıyafeti:
  Dalgıç kıyafetleri zaman içinde vücudu sıcak tutma özelliğini yitirir, eğer giysiyi aldığınız kişi dalgıç ise ya da siz dalgıçsanız kıyafetin sürekli maruz kaldığı basınç değişimi zaman içinde yırtılmasına neden olur.

  16.Ayakkabı:
  Kullanılmış ayakkabı alacaksanız muhtemelen önceki kullanıcının ayak şeklini almıştır ayakkabı. Ayağa uymayan ayakkabılar sağlıksızdır ve sağlık sorunları yaratabilir.

  17.Şapka: Şapkalar satılmadan önce genellikle yıkanmazlar. Kullanılmış şapka satın alacaksanız muhtemelen cilt enfeksiyonları, ter izleri, saç ürünleri ve daha pek çok kalıntı sizi bekliyor olacak.

  18.Makyaj ürünleri: Aklınızda tutacağınız şey makyaj malzemelerinin bakteri ve bulaşıcı hastalıklar üremesi için gayet elverişli bir ortam olduğudur. Ucuza aldığınız malzeme size konjunktivit olarak geri dönebilir.

  19.Evcil hayvan malzemeleri: Eski lekeler ve kokular mayalanmaya devam ederler. Temizlik sizin için önemliyse yenisini alın.

  20.Elektrikli süpürge:
  Elektrikli süpürgeler en çok suiistimal edilen ev gereçlerinden biridir. Ve tamir ettirmek genellikle yeni almaktan daha pahalıya patlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İkinci Alınmayacak Ürünler Forum Tarih
İkinci dünya savaşı ne zaman başlamış ve ne zaman bitmiştir kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
İkinci Balkan Savaşı kimler arasında ne zaman olmuştur kısaca Tarihi Bilgiler 1 Aralık 2016
İkinci Viyana Kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanmasının sebepleri Tarihi Bilgiler 16 Kasım 2016
İkinci balkan savaşı nedir sebepleri sonuçları kısaca Tarihi Bilgiler 26 Haziran 2015
İkinci yeni şiirinin özellikleri kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 31 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş