İkinci Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi

'Gebelik ve Annelik' forumunda maviboncuk tarafından 5 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  İkinci Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]Embriyoda hala eksik olan bütün organların başlangıcını oluşturması için,ancak 4 hafta kalmıştır.

  2.ayın başlangıcında kollar,sonra da bacaklar görülür.Ama bu kol ve bacaklar küçük yeşermeler,küçük filizlerden başka bir şey değildir.Sonra yüz belli olur,bunların yerlerden ibarettir.Gözler için iki küçük çıkıntı,kulaklar için iki küçük delik,ağız ve burun içinde tek bir delik.

  Bu zaman içinde sinir sistemi gelişir.Ömuruliğin tamamıyla kapanır.Önde 3 kese beynin başlangıcını oluşturur.İdrar aygıtı artık gelişimine başlar.Kalp ve dolaşımsa kendi gelişimlerini izlerler.Embriyonun arka kısımında,idrar aygıtı ve bağırsak tek bir delikten açılırlar.5.hafta bittiğinde embriyo,hala karnın ortasında kalbib oluşturduğu büyük çıkıntıya doğru başını öne eğmiş haldedir.Daha aşağıda ilk kez göbek bağı görülür.Kuyruk filizi gelişmiştir ve orta çizgi boyunca,40 tane olan somitler şimdi tamamlanır.Artık embriyo 7-8 mm.boyundadır.

  8 gün sonra,boyu 2 katı artacak ve 15 mm.olacaktır.Boyunu tam olarak göstermemsi,hala içe doğru kıvrılmış görüntüsünde olduğundandır.Baş vücudun geri kalanından daha hızlı bir biçimde hacmini arttırmıştır.Kuyruk daha uzamış ve kıvrılmıştır.

  Birbirinden çok ayrı görünen gözler,yaklaşır,henüz göz kapakları yoktur.Alın bombeli,burun yassı,ağız kocamandır ancak dudaklar belli belirsiz ortaya çıkar.Dişetlerinde süt dişlerinin başlangıçları belirir.

  Embriyo aynı zamanda dış görüntüsünü de değiştirir.Baş gövdenin üzerinde doğrulur ve kuyruk kaybolur.Özellikle kol ve bacaklar gelişir,uzayıp fark edebilir şekilde genişlerler.Ellerin avuç içi çizgileri,ayak tabanları belli olmaktadır.Hala büyük filiz görüntüsündeki kol ve bacaklar uzar ve genişlerler.Kollar,bacaklar kadar uzundur.Şimdi diz kapağı ve dirseklerin kıvrımlarını tahmin edebiliriz.Karnın üzerinde ikinci bir çıkıntı,karaciğer çıkıntısı görünür.Yakında karaciğer ve kalp tek bir kabartı oluşturacaktır.

  Organizmanın içindeki değişimler de önemlidir.Mide ve bağırsak kesin biçim ve yerlerini edinirler.Solunum aygıtı gelişir,ancak hala etkinliksiz evresinde kalır.Kalp kesin şeklini alır ve embriyonun dolaşımını tamamlanır.Beyin şimdi,yolları ve çıkıntılarıyla bir yetişkininkine benzemekte ve vücutta kaslar gelişmektedir.

  Bu 7.haftanın sonunda,önemli bir olay gerçekleşir.İskeletin kemikleşmesi başlar.Kemikleşme yıllar boyunca sürecek ve yetişkinlik yaşına gelmeden bütünüyle bitmeyecektir.

  Embriyo doğrulmuş ve gövdesi dikleşirken başı da kalkmıştır.Artık 2cm.boyundadır.Elleri karnının üzerinde birbirine dayanmıştır,bacakları dizlerden dışarı doğru kıvrılmış,ayaklar sanki yüzecekmiş gibi birleşecektir.

  8.hafta sona ererken embriyo 3 cm.boyunda,11 gr.ağırlığındadır.Geleceğin annesinin belki artık varlığından şüphe duymadığı bu ufacık vücutta bütün organların temeli atılmıştır.2 ayda,embriyo ona insan olma niteliğini verecek her şeyi edinmiştir.

  Hamileliğin bu 2 aylık dönemi özellikle önemli olan bir dönemdir.Embriyo bu dönemde hırpalanmalar karşı hassas olacaktır.Bu hırpalanmalar farklı organların oluşumunu normal süreçlerini altüst etme ve dolayısıyla oluşum bozukluklarına neden olma tehlikesini yaratırlar.Bu hırpalanmalar bazı organların oluşumlarını tamamladıkları 3.ayın sonuna kadar tehlikelerini korurlar.

  Hamileliğin 2. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?
  Kategori: Bebek Gelişimi Yazar: Admin Okunma: 2,475


  Hamileliğin 2. ayında (4-8 haftalar arası) anne ve bebeğin durumu.. Bu ayda anne adayında hafif bulantılar başlar, bel ağrıları yaşayabilir. Özellikle bel ağrıları çok sık rastlanan şikayetlerdendir. İkinci ayda uykuya eğilim başlar, yani anne adayı sık sık uyumak ister. İştahsızlık oluşabilir, bazı besinlerden tiksinmeye başlayabilir.

  Anne adayı gebeliğin 2. ayında sigara kokusu, parfüm kokusu gibi keskin kokulardan nefret etmeye başlar. Normalde sigara içen kadınlar bu dönemde sigaradan iyice soğurlar ve bu tabiki iyi birşeydir.

  Anne adaylarında, bu ayda oluşan değişiklikler farklı olabilir. Mesela bazı anne adayları kaygı duyarken, bazıları duymazlar. Bazılarında bulantı, bel ağrıları görülürken diğer adaylarda görülmeyebilir. Bunlar önemli değildir, önemli olan bebeğin kalbinin attığının doktor tarafından ultrasonda görülmesi ve bebeğin sağlıklı gelişimidir.

  Hamileliğin 2. ayında anne karnındaki bebeğin durumu nedir?

  Bu ayda artık kalp atmaya ve organlar gelişmeye başlamıştır. Ultrasonda bebeğinizin kalbini attığını görebilirsiniz. Bebeğin kalbi yetişkinlere nazaran çok daha hızlı çarpar (dakikada 120-160 vuruş). Organ gelişimi olarak beyin gelişimi, kollar ve bacaklar taslak halinde gelişmeye ve iç organlar oluşmaya başlamıştır.

  - Böbrek, kalp, sinir sistemi gelişmeye başlar, kalbi dakikada 150 kez çarpmaya başlar. Beyin,omurilik bağlantısı oluşur. Hipofiz bezi şekillenir. Esas organ ve sistemleri tamamen olmasa da gelişir. Organ gelişimi nedeniyle kritik bir dönemdir.

  - El ve ayak parmakları, dizleri ve dirsekleri gelişmeye başlar, bacakları uzamaya, kolları gelişmeye ve elleri bilekten esnek hal almaya başlar.

  - Kemikleri sertleşmeye , kıkırdak dokuları oluşmaya başlar.

  - Yüz özellikleri daha belirginleşir. Gözleri, göz kapakları ve burun delikleri şekillenmeye başlar.

  - Embriyo bu ayın sonlarına doğru fetus adını alır. Fetus sürekli yer değiştirir, hareket eder ancak siz henüz hissetmezsiniz.

  - Yaklaşık çilek büyüklüğünde 2,5 cm kadardır. Ağırlığı 10g civarındadır, vücudun 1/3 ünü baş oluşturur.

  Organogenez olarak adlandırılan organların teşekkül devresidir. Tüm organlar taslak halindedir. Bu devrede dış etkenlere maruz kalınırsa bebekte zarar meydana gelme ihtimali olan devredir. Kalp ve temel damar sistemi oluşmuş ve 5 haftada kalp atmaya başlamıştır.İç organlar ve özellikle mide barsak sistemi gelişir. El ve ayaklar büyümeye başlar. Dış üreme organları teşekkül eder. Bebek 25 mm uzunluktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Mayıs 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - İkinci Anne Karnındaki Forum Tarih
Bree Tanner'ın İkinci Hayatı Kitabı - Stephenie Meyer Kitap, Resim ve Dergi 12 Haziran 2010
mayıs ay'ın ikinci pazarı anneler günü.. Özel Gün ve Geceler 12 Ağustos 2008
İkinci dünya savaşı ne zaman başlamış ve ne zaman bitmiştir kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
İkinci Balkan Savaşı kimler arasında ne zaman olmuştur kısaca Tarihi Bilgiler 1 Aralık 2016
İkinci Viyana Kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanmasının sebepleri Tarihi Bilgiler 16 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş