İki Devir Bir İnsan Kitabı - Süleyman Beyoğlu

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda SeLeN tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İki Devir Bir İnsan Kitabı - Süleyman Beyoğlu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İki Devir Bir İnsan Kitap Özet - Süleyman Beyoğlu Kitapları - İki Devir Bir İnsan Kitap Tanıtım - Kitap Fiyatı

  Kitap Özet

  II. Meşrutiyet Dönemi'nde Mülkiye Mektebi'nden mezun olan Ahmet Faik Bey, Trabzon Maiyet Memurluğundan başlayarak Adana Maarif Müfettişliği ve Irak, Divaniye, Kerkük, Bağdat, Malatya, Rize, Samsun, Ordu, Sivas illerinde 1927 yılına kadar kaymakamlık, valilik yapmış ve ikinci devrede Ordu milletvekili olarak TBMM'de bulunmuştur.

  Ahmet Faik Bey, yönetici olarak bulunduğu bu şehirleri ayrıntılarıyla tasvir etmekte, toplumsal ve ekonomik yapısı hakkında oldukça önemli bilgiler vermektedir. Özellikle literatürde az rastlanan Birinci Dünya Savaşı'nda Irak coğrafyası ile ilgili diğer eserlerde yer almayan verdiği kıymetli bilgiler de bunlar arasındadır.

  Başarılı bir idareci olarak hem II. Meşrutiyet, hem de Cumhuriyet dönemlerinde görev yapmış, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın kuruluşunda bulunmuş, Kazım Karabekir, İsmet İnönü ve Mustafa Kemal Paşa'yı yakından tanımış, bunlar hakkındaki düşüncelerini yansıtmış, kardeşi Ziya Hurşit'in de yer aldığı İzmir Suikastı, vb siyasî olayların içinde bizzat yer almış olan Ahmet Faik Bey'in gözlem ve tecrübelerini içeren bu eser birinci el kaynak niteliğini taşımaktadır.
  Bu kitapta, Ahmet Faik Bey'in yayınlanmış ve yayınlanmamış hatıraları kronolojik bir sıra ilk defa okuyucuya sunulmaktadır

  Kitap Ön Yüzü


  [​IMG]

  Kitap Künyesi


  İki Devir Bir İnsan - Süleyman Beyoğlu
  · Bengi Yayınları
  · Basım Tarihi : 01 - 2011
  · ISBN : 9786058857728
  · Sayfa Sayısı : 526
  · Etiket Fiyatı : 34.00 TL
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş