İki Dere Arasındaki Gizli Kalmış Güzellik - Kıyıköy / Kırklareli

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İki Dere Arasındaki Gizli Kalmış Güzellik - Kıyıköy / Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İki Dere Arasındaki Gizli Kalmış Güzellik - Kıyıköy / Kırklareli

  Kıyıköy, Kırklareli'ne bağlı. Pabuç ve Kazan dereleri arasında yüksek bir tepeye kurulmuş ve bu iki derenin karadenizle buluştuğu yerde bulunan şirin bir balıkçı kasabası. Eski sakinleri Rum olan ve ismi de Rumca midye olan kasaba, İnanılmaz bir manzaraya sahip Mavi ile yeşilin uyumu karşısında etkilenmemeniz mümkün değil.. Karadeniz bütün haşmeti ve hırçınlığıyla, kıyıköy’ü üç bir tarafından sarmış. Kasabaya Bizans kalıntılarından geçilerek giriliyor. Sanki bir su kemeri veya bir kale kapısı gibi. Eski, bazıları yıkık hoş iki katlı evlerden oluşan ana caddesi çok sevimli. Aşağı, kıyıya doğru yol iniyor. Halkı henüz doğallığını yitirmemiş güzelliğinin gizli kalması bunu sağlamış sanırım . Halk geçimini balıkçılıkla kazanıyor.

  Yazın denize girilen bir plaj ve balıkçıların barındığı bir koy var. Karadeniz'in hırçın dalgaları denizin ortasında bir anıt kaya oluşturmuş ayrıca dalgaların eskiden korsanlar tarafından kullanıldığı söylenen mağaraları oluşturmuş. Gezmeniz gereken bir yerde Aya Nikola manastırı nehir kıyısında kaya içine oyularak yapılmış bir manastır. Biraz ilerisinde ise neron çeşmesi bulunmakta. (neden neron çeşmesi denmiş bunu öğrenemedik). Nehirlerde kayıkla gezmek ise yapmadan dönmeyeceğiniz olmazsa olmazlarından. Bir düşünün nilüferler arasında illerlerken kuşların ezgilerinin oluşturduğu fon müziği eşliğinde ,suyun kavislerini ve iki yanınızdaki doğanın bütün güzellikleri arasında üçüncü boyuta geçmeniz mümkün. Kayık sefasından sonra hala kendinizdeyseniz sizi sarhoş edecek bir başka önerim var.

  Gün batımında tepeleri sarıdan mora dönüştüren güneşin son ışıklarını izlemek için Kartal tepe’de çayınızı yudumlayıp eşine az bulunur bu güzelliği sonsuzluğu taşımak için fotograf çekmek. Eğer gece eğlence istiyorsanız derenin yanında küçük bir at çiftliğini discoya çevirdikleri küçük bir yer var eğer canınız dans etmek istemiyor sadece içmek istiyorsa dışarda ateşin başında minderlere oturup keyif yapabilirsiniz.

  Eğer kır kahvehanelerini seviyorsanız ki benim en sevdiğim yerlerdir. Kasaba halkıyla kaynaşmanın en iyi yolu burdan geçer.size de keyif verecektir. Deniz keyfi içinde kendinize bakir kumsallar bulabilirsiniz eğer keşfetmeyi seviyorsanız. Konaklamak için tercihiniz çadır olmalı hem doğayla baş başa kalma şansınız olur hemde az sayıda konaklama yeri ihtiyaca cevap veremiyecek kadar yetersiz.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İki Dere Arasındaki Forum Tarih
Sıkıntıları Gideren, Hayır Kapılarını Açan, Allah’ın El-Fettâh Güzel İsmi İman ve İslam Forumu 24 Mayıs 2012
ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklemler Konu Dışı Başlıklar 29 Aralık 2011
Ikizdere İlköğretim Okulu İncirliova Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Şubat 2011
İki arada bir derede nedir - İki arada bir derede deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 20 Ocak 2011
Tamdere Ikisu İlköğretim Okulu Dereli Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş